Nu mananca si slabeste

10-05-2012
ivanovsanda
Nu este medic/terapeut
ivanovsanda
Baietelul meu are 2 ani. De la 11 luni nu mai vrea sa fie hranit, si a fost lasat sa manance singur cat putea, adica foarte putin, si apoi i s-a administrat hrana cu biberonul ( de toate, pasate si rarite in asa fel incat sa curga). Manca si hrana solida singur cu lingurita, dar destul de putin. Aproape de 2 ani nu prea a mai luat in greutate si am decis sa il trecem doar pe mancare solida. Am facut totul ca la carte, nu l-am stresat. A mancat de cateva ori o masa consistenta, gen fripura de pui cu cartofi la cuptor, dar in rest mananca foarte putin, cu multe mofturi, si doar cateva lucruri. Nu a functionat metoda de a-l lasa sa manance cand ii e foame, fara sa fie stresat. In ultimile zile e si mai rau, sare peste mese si cand mananca baga in gura, mesteca si scuipa. Inghite un sfert din toata masa. A slabit 800 de grame in 2 saptamani. Nu mai stiu ce sa fac, sunt tentata sa ma reintorc la metoda biberon, desi nici aia nu prea mai era eficienta. Daca are cineva vreo solutie va rog mult ajutati-ma.
1 comentarii
0
10-05-2012, ora 22:53
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
dar un pediatru l-a consultat???niste analize ati facut???
lipsa poftei de mancare are N cauze...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • Impactul alimentației copilului în primii ani de viață asupra sănătății mentale și personalității acestuia
  • Importanța monitorizării alimentației în primele 24 de luni de viață
  • Un nou program îi ajută pe copiii mici să capete autocontrol și obiceiuri alimentare sănătoase
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  • Importanța accesibilității alimentelor acasă pentru o dietă sănătoasă a copilului mic
  •