Nu mananca de o saptamana

27-02-2012
MLL
Nu este medic/terapeut
MLL
Va rog sa-mi dati si mie un sfat. Mama mea, in varsta de 78 de ani nu mai mananca de o saptamana. Va expun, pe scurt, istoricul medical : cardiopatie ischemica si insuficienta cardiaca de circa 40 de ani, pulsul foarte mic - a avut episoade si de 35 - 40 batai/min, hipertensiune arteriala esentiala, diabet tip 2 de 12 ani, cu glicemii pe peste 200. In vara anului 2010 a suferit o embolie pulmonara complicata cu bronhopneumonie si tahicardie. A primit tratament cu heparina si Tazocin, starea sa aleliorandu-se. Dupa circa 10 zile a fost mutata de la terapie intensiva la salon. Dupa circa 2 ore in salon, a facut un stop respirator. A fost resuscitata si intubata circa o saptamana, a mai fost tratata cu inca o serie de Tazocin. In urma acestui episod nu a mai putut sa mearga a ramas cu o amnezie (care ulterior s-a atenuat in mare parte) si nici nu a mai mancat. Ca urmare am internat-o intr-o clinica particulara de geriatrie unde i s-au administrat perfuzii cu aminoacizi, vitamine B si C. A inceput sa manance putin dar dupa circa o luna a inceput iarasi sa nu mai manance. Dupa circa 3 luni de lupta cu mancarea si cu bautul apei i-am administrat iarasi perfuzii cu glucoza, aminoacizi si vitamine. Dupa a doua zi de perfuzii a cazut intr-un somn adanc. A dormit mai mult de 24 de ore. A fost ca o coma : cand o strigam deschidea ochii se uita la noi dar nu raspundea si ii inchidea la loc. Dupa o zi si o noapte s-a trezit si ne-a spus ca ii este foame. De atunci (acum un an) a inceput sa manance destul de bine, cu pofta, avand chiar preferinte. Glicemia i-a scazut la 80 - 90 si de peste un an nu i-am mai dat nici un medicament pentru diabet, bineinteles monitorizand in permanenta glicemia. Chiar daca nu merge si era bine si stabila, cu exceptia tensiunii arteriale care nu am reusit sa o scad, dimineata sub 19, la pranz 14 si seara 11-12. O mare problema este faptul ca sufera de constipatie cronica si cam o data pe saptamana ii dam o sticluta de dulcopic, in zilele dinainte sa iasa afara crescandu-i tensiunea chiar si la 24. In urma cu o saptamana, dupa ce a mancat niste piscoturi cu lapte a inceput sa vomite. Si a vomitat 3 zile si trei nopti in permanenta, a vomitat si toate medicamentele pe care i le-al dat.In plus ii erea foarte cald, voia sa tinem geamul deschis, desi erau -4 grade si ea erea dezvelita. Nu avea temperatura, din contra, ii scazuse temperatura sub 35 de grade. Acum nu mai vomita dar nu mai mananca nimic, bea doar ceai. I s-a schimbat si starea psihica. Inainte de acest episod vorbea cu noi, ne povestea ce a visat, ne intreba ce am facut, era prezenta. Acum, desi am testat-o si este in totalitatea facultatilor mentale, nu mai este nici volubila si nu i se mai lumineaza fata cand ne vede. Avand in vedere ca la cel mai mic efort ii creste tensiunea, si nici nu agreeaza ideea de a merge la spital, as dori sa o tratez acasa dar nu stiu unde sa apelez deoarece nici un medic nu vrea sa vina acasa. Puteti sa-mi dati un sfat ? Unde sa apelez ? Ce ar putea sa-i cauzeze greata si refuzul de mancare ?
Cu mii de multumiri,
Liliana Mihai
1 comentarii
0
27-02-2012, ora 21:34
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Nu stiu ce sfat sa va dau, dar totusi e un miracol ca traieste si acum dupa 40 de ani in care inima i a fost bolnava.Banui ca in acesti ani a luat si medicamentul digoxin indicat in insuficienta cardiacqa.Pe acesta il iau si eu si am inteles ca i toxic.Am o rugaminte, sa mi spuneti, in cazul in care l a luat, de cat timp l a luat?si in ce doze.
Va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: