Nu mai stiu ce sa fac! tuse si altele

03-04-2011
al3csutzul
Nu este medic/terapeut
al3csutzul
Buna ziua si salutare tuturor membrilor forumului!

Am urmatoarea problema de care nu mai reusesc sa scap, sper sa-mi dea cineva o idee!
Problema ar fi asa :Acuma ~ 5 saptamani am avut o raceala destul de puternica, frisoane febra, etc! spre sfarsitul racelii a inceput o tuse seaca ce pleca din gat asa simteam ce timp de 2 saptamani s-a agravat din ce in ce mai tare, ajungeam sa tusesc pana vomitam + sputa! in astea 2 saptamani am luat tot felul de ceaiuri + tusin forte si putin antibiotic! Nu a vrut sa treaca

Am fost la pneumologie si am fact un test de analize complet ! Radiografie, idr, sputa, sange! a iesit totul ok, doamna doctor a zis ca a observat un fel de "nodul" foarte mic pe plaman dar nu grav si probabil semn de la o raceala foarte puternica mai veche! Am primit ca tratament :bromhexim + antibiotic augmentin (500 +125 ) !

Tratamentul a mers foarte bine aproape ca-mi trecuse! Am racit din nou, raceala a trecut dar tusea a ramas intr-o maniera in care o pot controla in sensul ca daca vreau tusesc daca nu pot sa ma abtin dar nu e deloc placuta senzatia!

Simt nevoie sa-mi dreg tot timpul gatul iar cand imi dreg gatul tot timpul adun secretii ca si cum mi-ar curge nasul tot timpul!
Foarte rar mai tusesc si cu putina sputa ! tratamentul cu bromhexin il iau in continuare dar tusea nu vrea deloc sa ma lase desi nu e grava dupa cum am spus!

Ce tin sa mai precizez: aproape in fiecare an in ultimii 4 ani, la raceala puternica patesc asa, am deviatie de sept toata viata am avut-o, si mai observ ca tusea e mentinuta de raceala superficiala (nas infundat urechi infudat, curg ochii )

Nu mai stiu ce sa fac ! acuma am urechea o idee infundata probabil de la vreun curent ceva si tusea ma incearca mereu!

Noaptea nu tusesc, cand stau concentrat la ceva sau calm nu tusesc deloc! cum incep sa vorbesc sau miscare tusesc sau cel putin senzatia de tuse care pana la urma invinge!
ce e de facut?
8 comentarii
0
03-04-2011, ora 18:42
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
mai bine te duci la doctor si ii spui problema ta...dupa care iti va da medicamente...
0
03-04-2011, ora 19:28
al3csutzul
Nu este medic/terapeut
al3csutzul
pai am fost la medicul de familie de 2 ori si o data la pneumolog!...nimic in neregula dar totusi.!

E posibil ca deviatia de sept sa-mi sustina tusea?
0
03-04-2011, ora 19:54
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
dar tu fumezi?
0
03-04-2011, ora 23:14
al3csutzul
Nu este medic/terapeut
al3csutzul
nu fumez! nici nu beau decat la discoteci..cluburi etc! :)
0
04-04-2011, ora 11:29
dodoskl
Nu este medic/terapeut
dodoskl
poate ca daca nu esti satisfacut de raspunsurile celor 2 medici si nici nu te simti tocmai bine, ar fi bine sa consulti un homeopat.eu am reusit sa imi scot copilul de 2, 5 ani din probleme grave cu plamanii, aproape ca ajunsesem asmatici si de la tot felul de anitibiotice am avut probleme cu ficatul...de 1 an jumatate nu am mai gustat nici un antibiotic si nici nu am mai racit grav.incearca si asa.bafta si multa sanatate!
0
12-04-2011, ora 00:43
danny_dana08
Nu este medic/terapeut
danny_dana08
ce tratament i-a dat copilului mai exact?cred ca si eu sunt in aceeasi situatie...
0
26-04-2011, ora 17:57
dodoskl
Nu este medic/terapeut
dodoskl
Pai.poti sa iti spun tratamentul, dar trebuie sa stii ca fiecare persoana are un profil homeopatic caracteristic iar daca tratamentul nu este pe profil, nu se intampla nimic.Adica.chiar nimic, nu se agraveaza, nu se imbolnaveste dar nici nu se trateaza.Am inceput printr-un tratament de detoxifiere cu Lycopodium si abea apoi am inceput sa tratam patologia de baza.De principui noi fiind profil de Lycopodium toate racelile le tratam pe o baza de Bela Dona mai administrez Sambucus, Ipeca, Drosera, in functie de aspectul intern-extern al copilului.Daca te pot ajuta mai mult, cu placere!Sanatate multa.
0
05-05-2011, ora 11:58
Cristian_86
Nu este medic/terapeut
Cristian_86
Mda, e genul de "afectiune" la care medicii din romania (nu toti, dar majoritatea) nu dau importanta asa mare... daca nu ai ceva grav, nu vei rezolva situatia prea curand prin spitale/policlinici... sunt si eu patit. Lafel am avut si eu o raceala si am ramas cu o tuse si mai apoi cu o alergie la nu stiu ce si nici medicul nu si-a dat seama... ca sa concluzionez iti recomand sa mergi la viena sau sa te obisnuiesti cu tusea, sau cum zici tu sa stai mereu concentrat pe ceva ca sa nu tusesti... stime si respecturi medicilor din land of choice ! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  •