Nu mai scap de candida. Ce e de facut?

22-06-2010
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Buna ziua.
Ma confrunt cu problema candidozei vaginale de ani de zile, de cand am inceput sa iau contracteptive orale. Merg la medic regulat, urmez tratamentele cu sfintenie, imi fierb lenjeria (tot la recomandarea medicului), nu folosesc irigatorul decat la indrumarea medicului, evit sa consum dulciuri, consum iaurt, ma hidratez corespunzator...fac cam tot ce pot, si cu toate astea, nu scap de ea.
Ce se poate face totusi? M-am cam saturat. Am dat o gramada de bani pe tratamente (efortul pe care-l depun pentru urmarea tratamentelor disconfortante, nici nu-l pun la calcul) si consultatii, am schimbat mai multi medici si tot nu a reusit nimeni sa-i dea de capat. Care este totusi secretul pentru a putea lua contraceptive orale, dar a si tine sub control candida?
Dar as avea nevoie de sfaturi concrete, nu de recomandari de genul "incearca medicina naturista".
Multumesc frumos pentru rabdare!
9 comentarii
0
23-06-2010, ora 11:34
asmed.georgiana
Nu este medic/terapeut
asmed.georgiana
1. stergerea cu hartie igienica din fata inspre zona anala pentru a evita aducerea microbilor in zona vaginala, apoi ATENTIE urmeaza spalarea cu apa + sapun a zonei anale si spalarea DOAR cu apa a zonei vulvare. Simpla stergere cu hartie igienica nu inseamna ca locul e curat. Deci folositi apa si sapun pentru zona anala si folositi DOAR apa pentru zona vulvara (labii). Fara sapun sau geluri intime parfumate sau nu in zona vaginala... ci doar apa calduta. Dupa spalare se tamponeaza cu hartie igienica pentru inlatura umezeala din urma spalarii.
2. Purtati lenjerie numai din bumbac...suplimentar se poate utiliza un servetel la fel cum se utilizeaza tamponul igienic in perioada mentruatiei (de ex. servetele nazale igienice). Puneti un servetel uscat ori de cate ori simtiti umezeala (secretii) iar cu ocazia folosirii wc-ului schimbati-l cu unul nou. Este bine de retinut ca ciuperca candida albicans adora umezeala si se foloseste de aceasta pentru a se inmulti. De aceea pastrarea zonei vulvare cat mai uscata distruge mediul ideal de inmultire a acestei ciuperci.
3. Folositi din cand in cand (ocazional pentru tine sub control inmultirea candidei albicans) ovule vaginale Clotrimazol 100 mg (produse de Zentiva deoarece le gasiti in farmacii la un pret mai mic).
4. Incercati sa nu folositi prea des irigatorul.
5. Este bine de retinut ca prin sex oral (facut de catre barbati) flora vaginala are de suferit si deci candida se poate inmulti. Pentru a evita urmarile neplacute partenerul trebuie sa foloseasca periuta de dinti inainte si dupa iar partenera trebuie se spele cu apa in zona vulvara si apoi sa folosesca un ovul vaginal pe timpul noptii.

Daca mai e ceva de adaugat rog si pe alti utilizatori ai forumului sa contribuie.
0
24-06-2010, ora 10:13
cristina crys
Nu este medic/terapeut
cristina crys
buna.eu nu folosesc contraceptive orale si de candida ma chinui de vreo 3 ani sa scap si n-am reusit inca.am mers la mai multi medici, tratamente si tot degeaba.am folosit si clotrimazol, cervugid, lomexin si fluomizin si pastilute fara nici un rezultat de durata cateva zile bine si apoi iarasi rau.daca a reusit cineva sa invinga ciuperca asta sa ne spuna si noua cum a reusit.mersi mult!sanatate!
0
21-07-2010, ora 02:20
francesca1989
Nu este medic/terapeut
francesca1989
eu am avut prb cu secretia ft mari, de cativa ani, am avut o secretie albicioasa, vascoaza, cu gust acru, nu am reusit nicicum sa scap de ea, dar mi-a dat ginecoloaga mea acum de cateva luni sa fac tratament cu MACMIROR COMPLEX de 500, ovule, cate unul seara. A trecut complet, nu mai am niciun fel de probleme.
0
21-07-2010, ora 17:23
asmed.georgiana
Nu este medic/terapeut
asmed.georgiana
francesca1989 sper ca nu ai gustat secretia :) De ce ai spus ca e acra ?
0
21-07-2010, ora 18:35
francesca1989
Nu este medic/terapeut
francesca1989
da, mi-am pus in pahar:). normal ca am mirosit'o si am gustat'o(mult spus). Oricum o gust cand prietenul meu imi face sex oral si apoi ma saruta, nu? ti se pare asa mare lucru? :) ideea e ca am scapat acum de ea cu ajutorul acelor ovule despre care am scris mai sus.
0
31-08-2010, ora 14:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Macmiror ovule.

Tratament de fiecare data si pentru partener.

Tratament de la medicul de familie pentru candida diseminata. Cu pastile. Nu sunt suficiente doar ovulele.

Alimentatia specifica pentru candida (evitati dulciurile, branzeturile, condimentele). Usturoi macar un catel pe zi (va ridica imunitatea).

Fara sex oral.

Folositi tampoane chiar daca va fierbeti lenjeria.

Septilin sau alte medicamente naturiste pentru cresterea imunitatii organismului.

Si daca tot nu trece incercati sa gasiti totusi un alt mijloc contraceptiv. Pentru ca anticonceptionalele favorizeaza dezvoltarea ei.
0
31-08-2010, ora 17:10
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Multumesc tuturor pentru idei. Tratamentele medicamentoase le-am incercat deja (la recomandarea emdicului) pe toate cele mentionate de dumneavoastra. Am grija sa ma sterg numai din fata spre zona anala si ma spal dupa fiecare scaun, mare consumatoare de dulciuri nu sunt, mananc dulce doar ocazional (in schimb mananc foarte multe fructe, care stiu ca pot favoriza aparitia candidozei, insa reprezinta aportul meu zilnic de vitamine, nu pot renunta la ele), mananc foarte mult usturoi, uneori chiar si 2 capatani pe zi.
Medicul ginecolog mi-a spus ca este total nerecomandata utilizarea tampoanelor igienice. Acestea trebuiesc folosite numai pe perioada menstruatiei. Nu fac exces nici de irigator, il folosesc odata la cateva saptamani, chiar si mai rar.
Am observat o ameliorare semnificativa dupa ce am inceput sa folosesc gelul pt igiena intima Lactacyd Femina. Nu stiu daca functioneaza la toata lumea, dar la mine, parca a facut minuni.
0
01-09-2010, ora 14:23
asmed.georgiana
Nu este medic/terapeut
asmed.georgiana
Mare atentie ! Nu consumati in fiecare zi usturoi (ci doar ocazional) pentru ca o sa aveti probleme in timp cu mirosul corporal respingator...o sa miroasa si carnea de pe voi a usturoi oricate dusuri sau bai veti face..
0
02-09-2010, ora 10:07
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
@asmed.georgiana adevarat, dar dispare imediat dupa ce nu se mai consuma usturoi. Si cred ca treuie mancat in cantitati foarte, foarte mari, pt ca eu mananc mult si nu mi s-a intamplat pana acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •