Nu mai pot face fata!!!

28-05-2014
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
Nu mai pot rezista! La o zi buna am 10 zile rele, am foarte multe restante la facultate (o facultate solicitanta) nu stiu cum o sa-o mai scot la capat, noaptea nu mai pot dormi, nu mai ma face nimic fericit, lucruri care altadata ma umpleau de viata acum nu imi trezesc nici-o stare. Parca viata este impotriva mea ! Am avut recent un examen pentru care am invatat foarte mult ajutat de un coleg, si care eram sigur 100% ca il voi promova (fiiind foarte pesimist de fel), dar a avut grija profesoara sa-mi arate ca nu se toceste la materia ei, ci se invata logic, dar nu logica mea, logica ei! NU MAI POT! Am ajuns sa numesc o zi buna, ziua ce altadata era doar o zi normala. Numai de necazuri sunt inconjurat! Am incercat sa fiu optimist dar parca mai rau este! Nu stiu ce sa mai fac am fost la psiholog la psihoterapeut, doar palavrageau nu m-au ajutat cu nimic, ce-i drept nici nu prea am incredere in ei. Totul merge din rau in mai rau si in foarte rau. Fac sex din 'sila' numai ca sa-o multumesc pe prietena mea. Nu mai imi face placere nici-o activitate! Ce as putea face sa scap de starea asta? Pastile, doctori? Nu pot vorbi cu nimeni despre probleme, deoarece vorbesc acum, pe moment imi este bine zic ca pot sa-o scot la capat, dar ajung seara acasa, iar ma apuca gandurile negative. Am dezamagit foarte multe persoane din jurul meu, persoana care se zbat pentru mine si eu le fac mai mult rau. Incerc sa fac bine sa ma indrept sa-o scot la capat, dar de fiecare data cand incerc sa ies la lumina, sunt doborat/tras inapoi in intuneric. Nu veniti cu sfaturi legate de biserica deoarece cred DOAR in Dumnezeu, nu in biserica si tot ce este legat de ea! Va rog ajutati-ma cu un sfat, chiar nu mai stiu ce sa mai fac, si pastile daca ma ajuta, chiar daca nu iau de fel nici cand sunt racit. Multumesc si raman profund indatorat!
29 comentarii
0
28-05-2014, ora 21:08
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Hey, faptul ca ai scris aici este un pas spre vindecare. poate esti depresiv sau poate foarte obosit, nu stiu, asta numai un medic poate sti?!
Stiu cu siguranta ca numai daca te vei adresa unui medic iti va pune sau nu un diagnostic si iti va da un tratament sau cateva sedinte de terapie.

Faptul ca traiesti in trecut, acolo unde te-ai simtit tu bine, arata ca pentru moment nu faci fata greutatilor care te inconjoara '(examene, teste samd), dar arata ca esti un tip matur pe de alta parte careia ii pasa de efortul parintilor tai.
Guess what, nu esti singurul, sunt altii cu miile ce nu fac fata prezentului dar care isi varsa amarul in bautura, droguri samd.

Fii deschis, vb cu cineva apropiat sau mergi la doctor.

Si pentru Dumnezeu, daca dr considera ca trebuie sa iei tratament, atunci ia asa cum zice el. Nu pune egal intre o depresie si alte boli psihice nasoale.

Iti spun asta ca sunt destui mai destepti ca medicii care cred ca daca au citit 3 rticole pe Google le stiu pe toate si sfatuiesc oamenii sa nu isi ia tratament. Consecintele, le intuiesti, sunt destul de nasoale...
0
28-05-2014, ora 21:30
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
Nu stiu nici eu cum sunt. Trec de la o stare la alta. Acum ma simt oarecum ok si regret ca am scris un asemenea subiect. Cum am mai zis am fost la psihoterapeut si parca "baga vrajeala". Incerca sa-mi explice in termeni medicali una dintre problemele mele, de parca eu nu o stiam
0
28-05-2014, ora 21:47
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Omule pierdut, rezolva-ti frate problemele care te-au facut sa intri in depresie, nu te droga ca sa uiti de ele!Antidepresivele nu o sa-ti schimbe perceptia pe care o ai tu despre viata, in schimb credinta da.Spui ca ai credinta in Dzeu, ceea ce e foarte bine.Iar e foarte bine ca faci diferenta intre credinta si religie.Incearca sa aprofundezi chestia cu credinta, cauta raspunsuri la intrebarile existentiale pe care ti le pui, asa o sa il gasesti cu adevarat pe Dzeu si in momentul ala toate problemele vietii o sa ti se para un fleac.
0
28-05-2014, ora 22:12
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Problema medicilor psihiatri, psihoterapeuti etc, este ca nu prea inteleg foarte bine tulburarile psihice, mecanismul lor, trateaza cu superficialitate aceste probleme.Chiar daca ai facut 7 ani de facultate si ai citit nspe carti de psihiatrie, pana nu traiesti tu pe pielea ta o tulburare psihica, nu prea stii cu ce se mananca.Vorba aia, teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
0
28-05-2014, ora 22:53
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ma dau si eu cu parerea poate te pot ajuta putin:EU AM MAI MULTE PROBLEME CA TINE SI MAI STRESANTE, PE SCURT: am cancer, fac chimio, sunt in medical de un an, am doi copii si o sotie in intretinere, de la chimio ma enervez usor si nu in fiecare zi pot sta singur cu copii, urmeaza sa ma pensionez, si am invatat ca problemele trebuie rezolvate una cate una in functie de gravitate sau unele deloc, le lasi asa.
eu din cate am citit cred ca POTI AVEA O DISCUTIE LIBERA CU CEI PE CARE II VEI DEZAMAGI si sa le explici ca atat POTI IN ACEST MOMENT, mai ales daca ai ghinionul sa ai profesoara care iti arata ce poate: SOTIA MEA A FACUT FACULTATEA IN BUCURESTI SI ODATA AM FOST CU EA LA UN EXAMEN si a intrat la el la ora 02.000 noaptea si culmea la picat ca era o profa nebuna si platea fiecare restanta, eu te intreb pe tine cum ai fi reactionat ca barbat daca prietena venea la 3.30 dimineata si iti zicea ca a fost la facultate a dat examen si la piedut ?????????????? nui dadeai bataie ca a fost la. sau sa gaseasca alta scuza????????? sau ai fost la barbati?????????
deci stiu ca fiecare avem un punct pe care foarte greu il trecem, poate ai ajuns la acel punct cine stie, si trebuie sa iei o pauza pt ati reveni.
SPER CA TEAM AJUTAT MACAR PUTIN.
0
29-05-2014, ora 09:49
aniela.d
Nu este medic/terapeut
aniela.d
Buna,

Cu totii avem perioade mai bune sau mai putin...
Important este sa avem capacitatea de a trece peste.

Intr-adevar nu este usor, dar incerca totusi sa te detasezi de tot ceea ce faceai. Pleaca undeva pentru cateva zile. Cauta un loc fara nicio conexiune de telefon, internet sau tv (la bunicii sau poate chiar o manastire).

Bucura-te de natura, de verdeata...

:)
0
29-05-2014, ora 10:00
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
Nu prea pot, doar ce am intrat in sesiune
0
29-05-2014, ora 10:17
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Omule pierdut, daca restantele sunt cauza depresiei, mai da-le incolo, le poti lua la toamna, nu e nicio tragedie.N-are rost sa te imbolnavesti din cauza lor.Si eu eram ahtiat dupa invatat in generala si in liceu, iar in liceu m-a lovit depresia majora, in primul an de facultate am tras tare, aveam si bursa de merit, dupa care am lasat-o mai moale cand am vazut cate materii de umplutura si inutile se predau.Nu avea rost sa imi framant mintea cu toate prostiile, cand eu aveam un psihic atat de precar.
0
29-05-2014, ora 11:07
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
S-au adunat deja prea multe si risc sa nu promovez anul curent. In liceu am invatat foarte bine, dar in anul 1 de facultate am lucrat undeva si de aici mi s-au tras toate.
0
29-05-2014, ora 12:33
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Repeti anul, nu e nicio tragedie.La ce facultate esti?
0
29-05-2014, ora 13:03
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Omule pierdut, nu ti-a dat dat nimeni AD, poate nici nu e cazul sa iei, insa daca ai scris m-am gandit ca nu iti gasesti calea. Desigur, calea nu este numai AD, dar ajuta.

Din experienta, am avut colegi de facultate cu un sac de restante, s-au pus cu burta pe carte si le-au luat, e drept in Re, RE, RE, dar le-au luat.

Sincer, o parere persoanala, peste ani cand vei citi, iti vei da seama cat de mici erau problemele tale de acum.

Numai bine!

I am outa here
0
29-05-2014, ora 14:37
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
La automatica. Am invatat la examenul de zilele trecut si stiam ca il iau ca eram pregatit. Am luat nota 6, dar profesorul mi-a demonstrat ca la el trebuie sa inveti logic nu sa tocesti! Era cel mai accesibil examen, daca nu l-am luat pe asta, ce voi face la restul?
0
29-05-2014, ora 16:07
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Un examen te-a demoralizat, pai nu merita. Vor fi atatea si atatea examenele si tot atatia profesori, buni, rai, simpatici, antipatici samd.
Tu vezi copacul din fata ta si din cauza lui nu poti vedea padurea. un examen nu reprezinta nimic.

Mi s-a intamplat sa fiu foarte pregatita la un exameen si sa-l pic, mi s-a intamplat sa nu fiu pregatita sa bat campii pe un subiect cu ce imi aminteam de la curs si sa rup un 5. In facultate vei avea toate situatiile posibile si imposibile, conteaza Atitudinea ta in fata lor, resul e can-can.

Spune-le alor tai de situatia ta, nu-i lasa sa creada ca esti bine, cand tu nu esti si o sa vezi ca iti va fi bine!
Sunt convinsa ca iti vei gasi calea.
0
29-05-2014, ora 19:35
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Omule pierdut, nu te mai stresa! Poti apela la metoda magnetului pe timpan, sau microcasca japoneza daca te tine buzunarul, daca simti ca nu esti pregatit suficient pt un examen.Dar gaseste un coleg mai rasarit care sa iti dicteze. :)) Nu incurajez copiatul la examene, dar unor profesori de genul celui pe care il descrii, chiar merita sa le faci asta.Recunosc ca si eu am folosit metoda magnetului la cateva examene la care era foarte mult de tocit.Chestii de tocit nu pot sa invat nici mort.E vorba de materiile alea inutile si de umplutura.
0
29-05-2014, ora 23:24
aniela.d
Nu este medic/terapeut
aniela.d
Totul depinde de tine... indiferent ce iti zice prozac sau david27 ori eu.
Ar fi bine ca in decizia ta sa tii cont si aceste pareri, de aici.

Daca spui ca nu poti sa evadezi ca esti in sesiune... cred ca ar fi bine pentru cateva minute sau chiar o ora si sa faci un sport/o plimbare in parc.
Ori incearca altceva nou. Gaseste-ti un (mini)hobby.
Canta, danseaza, asculta muzica (relaxanta) ori deseneaza... nori, elefanti sau orice iti place tie.

:)
0
29-05-2014, ora 23:32
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Sau faci sex, ca e cel mai practicat sport pe plan mondial. :))
0
30-05-2014, ora 00:09
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
Si daca as practica este doar pe moment. Tot ce incerc sa fac ca sa ma bine dispuna catusi de putin, este temporar. Doar cat dureaza activitatea respectiva
0
30-05-2014, ora 13:42
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
NU AI SI TU UN VIS la care sa te gandesti? care sa iti tina mintea ocupata? sau esti la varsta la care cea mai buna metoda de a rezolva o problema este sinuciderea???????????? daca acum ai asa o mare dilema ce vei face mai tarziu in viata cand anumite problema vor fi si de o mie de ori mai mari si mai grele???????????
0
30-05-2014, ora 15:55
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Mergi la medic, este cel mai bun sfat pe care ti-l pot da.

Sanatate multa!
0
30-05-2014, ora 16:01
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
Nici nu ma gandesc la sinucidere! Doamne fereste! Doar ca mi s-au spulberat toate visele care le aveam. Sau pur si simplu nu mai am nici un interes pentru ele
0
31-05-2014, ora 11:10
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
- Nu fa dragoste daca nu poti fi acolo trup si suflet, cu mintea acolo, cu emotionalul...altfel e pacat, te minti pe tine; Dumnezeu este Adevar, daca noi ne mintim pe noi insine si pe altii stabilim conexiuni interioare gresite(noduri) si nu mai avem acces la Lumina.

Eu asta am invatat sa fac, daca vrei incerci si tu:

- pentru ca ti se stoarce centrul emotional ca o rufa(acolo simti tristetea), echilibreaza-ti ceilalti centrii: fa ceva cu intelectualul(calculat, inteles ceva ce citesti/vezi la tv,...), si/sau cu centrul motor(nu trebuie sport extrem, poti face plimbare mai ales in pas alert, spalat ceva, curatat,...)

- asculta muzica clasica(Bethoven, Bach, Mozart,...)

- cand prinzi momentele acelea ca te simti mai bine, aseaza-te pe ceva comod, relaxat, relaxeaza-ti cu imaginatia corpul, relax.mintea(sa nu mai palavrageasca), emotionalul; Apoi mediteaza la cum se manifesta starea ta: observa-te pe tine in anumite situatii in care ti s-a manifestat si vezi ce pagube iti produce tie si celor din jur; regreta sincer ca produci aceste pagube

(nu faci astea doar o data)
0
01-06-2014, ora 22:43
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Despre ce ai palavragit impreuna cu psihoterapeutii tai si cate sesiuni au fost?..ce inseamna de fapt pentru tine numele pe care l-ai ales omulpierdut? cum decurg de fapt zilele rele de care ne spui? Exista si lucruri ce iti mai fac placere? Ai fi bucuros de exemplu daca la urmatoarele examane ai primi un 8 si un 9?
0
02-06-2014, ora 10:08
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
Imi explicau faptul ca daca ma gandesc in continuu la probleme imi vor face si mai mult rau. Puneau problema astfel, ca psihicul meu este ca o sfera, si in unele locuri mai sunt mici cratere in sfera respectiva, un crater/problema. Si cand ma gandesc la problema respectiva se adanceste craterul respectiv.
Mai sunt unele lucruri care nu ma fac neaparat fericit, doar imi dau o stare de bine, dar este una de scurta durata. Nu m-ar bucura neaparat nota, poate sa fie si 6. Vreau doar sa le iau!
0
02-06-2014, ora 10:26
david27
Nu este medic/terapeut
david27
E foarte buna analogia pe care au dat-o depresiei.Chiar asa este, iti spun din proprie experienta, cu cat alimentezi mai mult gandurile negative, cauzate de probleme, cu atat te adancesti mai tare in depresie.Depresia e ca un nisip miscator, cu cat te zbati mai tare, cu atat te trage mai la fund.Tu ce ai fi vrut sa iti zica acel medic?Ce ai fi vrut sa iti faca pt a te scoate din aceasta stare?Totul depinde numai de tine.Ai primit mesajul privat de la mine?
0
02-06-2014, ora 10:38
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
L-am primit. Ma voi uita peste ele. Iti multumesc mult pentru ajutor. Cred eu ca problema mea este alimentata si de faptul ca nu sunt unde vreu, am ales aceasta facultate pentru beneficiile financiare pe care le voi avea dupa promovare. Si daca as fi luat-o de la capat, nu stiu une m-as fi dus, nu ma atrage nimic, nu am o pasiune.
0
02-06-2014, ora 10:39
OmulPierdut
Nu este medic/terapeut
OmulPierdut
Si pe langa asta tind sa mai cred si in atacurile psihologice, energetice.
0
02-06-2014, ora 22:41
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
inteleg ca acest subiect cu atacurile psihologice ar fi al treilea, dupa cel legat de viata care pare impotriva ta si de celelalt topic deschis de tine (cel cu captivitatea in trecut).nu stiu cat de mult e o depresie omule pierdut, si nu e poate altceva...poate asculti de primul sfat oferit de prozac si multa bafta la examene
0
03-06-2014, ora 16:52
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Daca incepi cu atacuri energetice si tampenii, te pun aia pe Zyprexa si iti fac creierul tandari!
Ce rahat, trezeste-te, ai intrat in rahat cu examenele si vei iesi punandu-te cu burta pe carte.
Auzi, atacuri...draci baltati!
0
30-06-2016, ora 22:16
MDL
Nu este medic/terapeut
MDL
Automatica este o facultate grea, de top.
Cred ca ai ceva goluri in pregatire (matematica, fizica) din timpul liceului si ai deprins un stil gresit (superficial, spoiala) de invatare. In facultate este mai nasol, se merge repede, e materie multa, trebuie sa inveti zilnic ca sa nu intri in criza de timp. Mai ales daca ai motorul mai slabut. Nu e o tragedie daca repeti un an si inveti dupa aia mai serios. Iar daca simti ca esti depasit si ca nu este de tine, te apuci de alte chestii care iti plac si le faci usor. Se pot castiga bani in multe feluri, legal, nu cu prostii.

http://www.romedic.ro/forum/despre-efectul-benefic-al-vitaminei-b1-tiamina-asupra-creierului-97475/1
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia la vârstnici
  • Stresul are un rol activ în afecțiunile dermatologice inflamatorii
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  •