Nu mai am miros

06-04-2009
beta sing
Nu este medic/terapeut
beta sing
Buna ziua, am nasul infundat de 3 luni aproximativ. Dimineata si seara este mai infundat, totusi secretiile sunt limpezi, transparente. Problema este ca nu mai am miros. Simt mirosul in momentul in care imi suflu nasul, apoi dispare iar. Nu am luat medicamente, am facut inhalatii cu inhalant de la farmacie si spalaturi cu apa cu sare, dar in afara de desfundarea nasului pentru cateva ore, mirosul nu imi revine. Ce sa fac? In unele dimineti, dupa serile cu inhalant, am miros dar dispare peste zi.Senzatia de nas infundat o am aproape tot timpul acum. Am 43 de ani, am astm bronsic, de 3 ani fac tratament cu Seretide.Nu avem ORL-ist in oras. Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
3 comentarii
0
06-04-2009, ora 15:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O sa mergeti.. in alt oras la ORL.
e posibila o internare si un tratament chirurgical!
Cred ca aveti Polipoza nazala.. pe fondul alergic!
0
10-04-2009, ora 10:58
beta sing
Nu este medic/terapeut
beta sing
Buna ziua. Am fost la un control ORL si am fost diagnosticata cu rinita alergica. Mi s-a prescris Avamys 2 pufuri pe zi si Medrol16 (15 zile in doza descrescatoare) si Flonidan 1 data pe zi. In urma tratamentului mirosul a revenit si nici nu mai am nasul infundat. Intrebarea mea este daca acest tratament este doar pentru o perioada sau va deveni definitiv (ca si cel cu Seretide)?
Va multumesc foarte mult pentru ca mi-ati raspuns. Altfel nu ajungeam asa repede la un control ORL.
Va multumesc.
0
10-04-2009, ora 18:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate aceste tratamente ajuta.. pe un termen scurt.
problema este nu locala.. ci a organizmului in general.. si a fondului alergic.
trebue sa va schimbati modul de alimentatie( de exclus toti alergenii posibili )
sa aveti grija la detergenti.. si florile de camera.. si multi alti factori !
Vorbiti cu un alergolog...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.