Nu ma pot obisnuii cu ochelarii!!!

30-01-2013
Florenta22
Nu este medic/terapeut
Florenta22
Am fost diagnosticata cu astigmatism hipermetropic. Ochelarii pe care domnul doctor mi i-a recomandat au urmatoarele dioptrii od: +2 +0, 75
os; +1, 75 +1 DISTANTA pupila 65 MM (sper ca am scris corect datele)
Am 22 de ani si am mai purtat ochelari la varsta de 7 ani, doar pentru un an. ceea ce m-a determinat sa merg la oftalmolog au fost durerile de cap si faptul ca nu puteam sa ma mai concentrez deloc atunci cand citeam, vad foarte bine, dar ochii mei obosesc foarte repede si ma dor, simt ca imi ard. Problema mea este ca nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ochelarii, ametesc din cauza lor, si vad foarte mare totul, in plus mi-a recomandat sa-i port permanent, din momentul in care ma trezesc, sa nu las ochiul sa oboseasca, dar nu vad deloc bine cu ei, vad totul in ceata, prima data cand i-am pus nu am reusit sa vad absolut nimic, am impresia ca totul este deformat din cauza lor, trebuie sa stau nemiscata cateva secunde pentru a reusii sa focalizez.
Mentionez ca ochelarii sunt mai mici decat diagnosticul care mi-a fost pus.
Imi puteti spune daca sunt normale aceste simtome, daca exista o perioada de acomodare si daca da cam cat de mare este aceasta perioada si daca este necesar sa-i port permanent (ametesc foarte rau de la ei), sau ii pot purta doar atunci cand lucrez. de asemenea as vrea sa stiu daca pot face o operatie pentru a corecta acest defect.
va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.