Nu exista lipsa de fier ci numai dereglarea asimilari lui

04-08-2009
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medici si oameni bune, treziti-va la realitate, nu exista lipsa de fier ci numai dereglarea asimilarii lui !
Cand pompa de benzina nu mai functioneaza, umplerea rezervorului cu benzina este o mare prostie.

Medicina adminstreaza de peste 150 de ani fier cu galeata fiindca crede ca este lipsa de fier in corp.
O ALTA cauza medicina clasica nu isi inchipuie pana in ziua de azi iar doctorii nici macar nu realizeaza ca acest lucru nu functioneaza desi orice pacient este o marturie vie.

Fierul exista in orice mancare normala si lipsa nu are cum sa fie.
Daca ar fi lipsa atunci toti oamenii care mananca la fel ar avea anemie !

Problema este cu ASIMILAREA fierului si nu cu lipsa de fier !

Dand fier anorganic in doze IMENSE este otravit corpul in mod automat caci fierul anorganic este f. toxic (cititi in wikipedia) si asimilarea lui este dereglata in mod grav si cronic facand dintr-o anemie usoara una grava ! Metalbolismul fierul este extrem de important !

Ferrogradul si alte fieruri anorganice date de doctori orbeste nu face nimic alteceva decat sa intoxice corpul cu fier, care in forma anorganica in care se da ESTE DAUNTAOR !

Esti inca o dovada clara ca astfel de fier nu ajuta la nimic, ci dimpotriva.
Asculta-ti mai intai corpul si pe urma pe doctori si ia intotdeauna in seama ce-ti spune corpul.

Singura modalitate de regla asimilarea fierului este fierul in forma homeopatica, de exemplu "Ferrum phosphoricum CH30 " care se gaseste la farmacii homeopate.
Dereglarea asimilarii fierului poate fi cauza si de intoxicatia cu mangan, care se afla in pesticide si ingrasaminte chimice si este absorbit in exces de plante. Acest mangan inhiba asimilarea fierului din mancare.
In acest caz homeopatia administreaza "Manganum mettalicum " pt. a-l elimina din corp.

-
Pt. doctorii care citesc :
Cu Ferrum phosphoricum, Ferrum metallicum, Manganum metallicum sau Manganum aceticum in dilutia homeopat potrivita se poate vindeca majoritatea anemiilor fara nici un fel de efecte secundare, dureri de burta si alte intoxicatii pe care le creeati prin fierul anorganic !
Fierul anorganic este toxic si acest lucru ar trebui sa-l stiti ca este cunoscut si scris in orice carte de toxicologie !
Intrebati un homeopat cum se alege remediul si dilutia potrivita si incercati, o sa vedeti ca functioneaza !
Incercati Ferrum phosphorium CH30 de la farmacie homeopata, in cazuri acute 2 globule pe zi pana la ameliorare,
in cazuri cronice 1 globula la 3-4 zile. Se suge, nu se inghite.
Cei mai multi oameni cu anemie sunt intoxicati cu mangan si in acest caz trebuie mai intai administrat Manganum metallicum CH30 pt. ca Ferrum phosphoricum sa aiba efect.
Exista insa si anemii care au alte cauze si nu dereglarea asimilarii fierului si acestea bineinteles ca nu se pot vindeca numai cu astfel de remedii homeopate.
-
http://www.homeopatia.ro/Texte.htm
http://www.romedic.ro/ferrum-phosphoricum-fosfat-feroso-feric-0P8988
http://www.leacuri.net/index-Dateien/homeopatie.htm

Cateva citate de aici din forum de la pacienti care au facut tratament cu fier indicat de medici:

"buna, sufar de o oboseala foate mare, ma simt epuizata de cand ma trezesc pana adorm.am avut o lipsa de fier si am facut fier injectabil si dr de familie a zis ca este suficient fier in organism pt a ma sinti bine.dar eu nu ma simt deloc bine.a trecut 2 saptamani de la tratament si ar trebui sa imi refac analize."

"am fost la medic si mi s-a spus ca am anemie feripriva spunanadu-i ca singura mae sangerare est la ciclu care este mai abundent si ca tabletele de fier nu le prea tolerez digestiv."

"Am uitat sa va spun fetita mea are o anemie pe care o tratam cu ferum Hausman de la 6 luni si nu vad nici un randament va rog daca considerati ca exista un alt fier mai bun, va rog sa ne scrieti"

"Fetita mea de 7 luni e constipata. I-am dat Debridat, dar nu a ajutat-o cu nimic. Medicul de familie zice ca e constipata din cauza picaturilor de Fier pe care i le administrez zilnic. "

"imineata cand ma trezesc nu pot sa ma dau jos din pat de oboseala.am senzatia ca totul se prabuseste cu mine.Am luat vitamine, calciu, mg, fier insa totul fara efect."

"De mic copil a fost bolnav respectiv la 6 luni a facut enterocolita cu urmari dehidratare de gradul 2 edem cerebral, amigdalite face destul de des, la un an intoxicatie cu fier"
10 comentarii
0
04-08-2009, ora 16:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
DA, ai dreptate, este si logic...fier exista, ca de altfel si sindrom de malabsorbtie sau sindrom hipoanabolic care implica ceva dezasimilatie...fierul organic este cel mai bun, iar preparatele homeopate sunt numai bune de administrat! Felicitari pt. topic...incearca sa nu mai afisezi atat de multa aversiune fata de medici, pt ca...(stii tu ce se poate intampla)!!!


Toate cele bune si mult succes in informarea/ajutarea cat mai multor persoane prin intermediul carei terapii doresti!
0
06-08-2009, ora 21:39
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
PENTRU SCARFACE:
CE FEL DE ANEMII AR MAI PUTEA FI VINDECATE CU TRATAMENTELE HOMEOPATE?
0
11-08-2009, ora 16:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Orice anemie. Atunci cand se da remediul potrivit.
0
11-08-2009, ora 18:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Anemia Cooley nu poate fi tratata cu homeopatie!
0
11-08-2009, ora 19:40
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
Inseamna ca nu ar trebui sa mai existe medici.Logic nu?
0
11-08-2009, ora 21:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Homeopatia NU vindeca TOT, numai DUMNEZEU vindeca TOT. Cine sp ca homeopatia vindeca tot s.a.m.d. viseaza! Anemia Cooley sau Talasemia se vindeca doar prin transplant medular sau prin voire divina (v-am sp asta pt ca Scarface v-a spus ca se vindeca orice anemie, ceea ce nu-i adevarat)!

Toate cele bune;)

In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)
0
29-11-2009, ora 09:13
ariadna2008
Nu este medic/terapeut
ariadna2008
Buna!Am o fetita de 1 an si de o luna, la sfatul medicului, ii dau 10 picaturi de ferum haussman de 3 ori pe zi, pentru anemie.Trebuie sa precizez ca ea refuza alimentele care contin fier, papa san si putine lactate.Nu are pofta de mancare si acest lucru se datoreaza dupa spusele medicului tot anemiei.Sunt foarte interesata de medicina homeopata, mai ales ca pe mine medicii m-au cam dezamagit, teoriile lor se bat cap in cap si daca te duci la ei pt ceva minor iti baga ditamai reteta cu 7 medicamente, de parca ai fi pe moarte.nu o data m-am contrat cu medicii, mai ales cand a fost vorba de fetita si de multe ori am dat doar ce am crezut eu indispensabil de pe retetele respective sau am preferat sa rezolv problema singura acasa fara sa mai ajung la ei.Sunt din judetul vaslui si la capitolul homeopatie.e superba dar lipseste cu desavarsire!ROG AUTORUL ACESTUI SUBIECT SCARFACE SA MA INDRUME!Acum mai am o problema, paraziti intestinali la fetita si mi s-a dat zentel, furazolidon dar nu vreau sa-i dau am inteles ca sunt toxice si nu vreau sa-mi distrug copilasul!va rog ajutati-ma! multumesc!
0
10-06-2010, ora 01:41
tibby49
Nu este medic/terapeut
tibby49
Buna ziua. Nu stiu ce se intampla cu mine. E foarte ciudat.
Ma scol noaptea cu mancarimi in palme si mai nou si pe corp, mi se umfla buzele, ochii, fatza, intreg corpul, apoi isi revine, la electropunctor mi s-a spus ca am 77% mercur in organism.
Dar oare ce mai am si altceva caci mancarimile astea de la ce sunt? Ma mananca inauntrul degetelor si palmelor. Nu iese nimic pe piele. Si la buze la fel. Si am ameteli si stari de voma. Si ma simt foarte aiurea, de parca as avea o infectie in mine sau nu stiu cum s-o denumesc: o boala ceva.
Unde se poate face analiza depistarii mercurului in sange si urina?
Doctorita de familie nu stie asa ca nici o sansa sa primesc bilet de trimitere.
Va rog ajutati-ma
0
10-06-2010, ora 17:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hy!

Tibby49, analiza pe care doriţi să o faceţi, depistarea Hg în sânge şi urină, poate fi făcută în orice laborator de analize care are în portofoliu reactivi specifici pentru teste toxicologice (Hg în sânge şi urină costă aproximativ 60-70 de Ron).
În ce localitate locuiţi? (am nevoie de acest detaliu pentru a vă face o recomandare).


Toate cele bune!
Dumnezeu să vă binecuvânteze :-)

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
28-05-2015, ora 02:27
celya33
Nu este medic/terapeut
celya33
ajutor! mai e cineva pe forumul asta după 5 ani? am o problema altfel nu ajungeam aici. lipsa de fier foarte mare (28qg/l)mi sa administrat prima perfuzie de fier cu 2fiole... acuma eram tot neliniştită si citesc orice... asa am dat peste acest forum.. am comandat urgent ce scria domnul care a început topicul mai precis Ferrum Phosphoricum 30 dar nu am înţeles mai trebuie sa mai comand ceva? poate mai e cineva activ pe aici sa ma ajute.. sunt disperata mie groaza sa nu fac vreo boala mai urâta... pana termin perfuziile adică 4in total !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Deficiența de fier - cauze, simptome, diagnostic, tratament
  • 1 din 10 adulți de vârstă mijlocie cu deficit de fier dezvoltă o boală coronariană
  • Fierul induce apariția insuficienței cardiace cronice la jumătate dintre persoanele ce suferă un atac de cord
  • Studiu: răspunsul neuronilor la acumulările excesive de fier, detaliat de cercetători
  • Care este situația aportului de fier la copiii din țările dezvoltate
  • Copiii obezi și supraponderali au un risc ridicat de deficiență de fier
  •