Nu am simtul mirosului..

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna ziua.
Am 23 ani si nu am simtul mirosului, adica indiferent ce se afla sub nasul meu nu simt nimic dpdv. olfactiv. Sad
Starea asta o am de cel putin cand eram copil (de fapt nu tin minte sa fi putut mirosi vreodata).
Am fost acum vreo 5-6 ani la doctor, mi-a facut analiza la tomograf si mi-a spus ca probabil este deviatie de sept (nu prea stiu ce inseamna asta). In schimb, pot respira fara probleme pe nas.
As dori sa stiu ce se poate face. Se poate remedia ceva? a.i. sa capat simtul mirosului..
Va multumesc.
Paul
4 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Paul,
atunci cand, temporar, simtul olfactiv dispare, probabil este vorba de o problema ORL sau un traumatism neurologic (nervii care transmit creierului informatiile de la nas sunt afectati). Insa, in cazut in care tu nu iti amintesti sa fi avut vreodata acest simt, problema e mai..complicata. Fie te-ai nascut cu o afectiune congenitala ce se manifesta prin deficit olfactiv, fie la nastere sau in copilarie ai suferit un traumatism neurologic in urma caruia creierul tau nu mai poate procesa informatiile pe care le transmite nasul tau.
Chestia e ca daca s-ar fi putut face ceva pentru asta, ar fi trebuit sa se faca de mult, acum, chiar daca nu ar mai exista cauza, probabil tot nu ti-ar mai reveni mirosul. Creierul tau "s-a obisnuit" deja cu acest deficit.
Oricum, asta e doar teorie, asa ca iti recomand un consult ORL, si apoi, in functie de ce zice orelistul, poate si un consult neurologic. E bine sa mergi la aceste vizite medicale...macar sa stii ca ai incercat.
In orice caz, asa cum ai trait pana acum, si probabil te-ai adaptat foarte bine, vei putea continua si de acum inainte. Poti compensa acest deficit prin celelalte simturi. Nu lasa acest lucru sa-ti creeze probleme sociale sau de alta natura. Noi suntem alaturi de tine!
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Va multumesc pentru sfat. Am sa incerc sa ma duc la ORL.

Ati spus ca "...macar sa stii ca ai incercat.
In orice caz, asa cum ai trait pana acum, si probabil te-ai adaptat foarte bine, vei putea continua si de acum inainte. Poti compensa acest deficit prin celelalte simturi. ".
Da, este foarte adevarat. Am observat ca celelalte simturi (in special auz si gust) sunt cu ceva mai bune decat la ceilalti (de ex: au fost multe cazuri in care eu am simtit pe baza gustului ca un igredient dintr-o mancare este prea mult sau prea putin, fara ca altii sa isi dea seama).

Dpdv. social, problema mai rea este ca nu am feedback-ul mirosului, si din aceasta, unerori, in ciuda masurilor de precautie luate de mine, fac anumite erori.
Oricum, multumesc lui Dumnezeu ca mirosul este cel care imi lipseste si nu un alt simt.
Paul
0
02-02-2007, ora 00:00
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Si eu am aceeasi problema, dar doar de 3-4 ani... am 24 de ani si nu mai simt asa de puternic mirosul... mirosul florilor dintr-o incapere nu prea, doar daca face mama mancare si se simte puternic :p
Am fost la ORL si mi s-a spus k am deviatie de sept. Si mama s-a operat de asa ceva. Cand pun picaturi mi se mai desfunda nasu' si mirosu' imi revine intr-o oarecare masura. Cand e frig afara, imi curge nasu' (lichid incolor - apa). Ma poate ajuta cineva?
0
26-07-2013, ora 12:10
vivi91
Nu este medic/terapeut
vivi91
Buna ziua! De 3 zile simt un miros intepator permanent. Se accentueaza mirosul in incaperi inchise, mai ales daca simt mirosuri de: parfum, sapun, dero, gel de dus, deodorant... lucruri care inainte imi placeau cum miroseau, dar acum toate au acelasi miros intepator. Mirosurile naturale nu ma deranjeaza. Inainte de a simti acest miros am spalat o laveta cu care stergeam geamurile la masina, atunci cand ma apropii de ghiuveta in care am spalat laveta mirosul devine mai accentuat. Pot compara mirosul acesta intepator ca atunci cand testezi un parfum pe mana si mirosi imediat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •