Nu-i pot lasa pe oameni sa se apropie de mine.

12-07-2015
Georgiana_Ana95
Nu este medic/terapeut
Georgiana_Ana95
Am fost un copil fericit si jucaus pana in momentul in care am suferit o operatie la gat la varsta de 12 ani, dupa aceea lumea mea parca s-a intunecat.M-am indepartat de toti prietenii si am stat numai in casa.Principala mea problema e ca am fost foarte grasa si am fost deseori jignita si ironizata pentru treaba asta atat pe strada, scoala si familie.Am suferit foarte mult in mine si am devenit introvertita, preferand sa tac in fata oamenilor chiar daca avem propria-mi opinie.Dupa ce am implinit 18 ani m inceput sa slabesc si am slabit 30 kg in 5 luni prin infometare, toata lumea laudandu-ma si admirandu-ma.Am crezut ca viata mea se va schimba, dar s-a transformat intr-un calvar de fapt.Am devenit si mai retrasa, mai neincrezatoare in oameni, mai sensibila, instabila emotional si am ajung sa ranesc persoanele care tin la mine, probabil din frustrarile si neimplinirile mele.Nu stiu cum sa depasesc aceasta perioada de depresie, pentru ca eu cred ca despre asta este vorba.Astept sfaturi.Multumes!
11 comentarii
0
12-07-2015, ora 23:26
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Draga Georgiana, ne povestesti trairile tale si e foarte bine ca ai ales sa vorbesti despre ce te supara. Ceea ce descrii, pare un episod depresiv si din pacate, nu singurul pe care l-ai experimentat. Alegand sa tii o dieta atat de drastica, probabil ai reusit sa iti destabilizezi intregul organism. Dar e posibil sa existe si alte cauze, care pot fi din alte motive, nu doar legate de ce ai facut tu. Iar episodul depresiv din prezent se poate datora acestui dezechilibru. Iti recomand sa iti iei o trimitere catre endocrinologie, pt a verifica in detaliu ipoteza de mai sus. Apoi, indiferent de rezultat, consulta un psihoterapeut, pt a-ti rezolva problemele psihologice, destul de vechi.
Desi uneori pare ca nu mai gasim solutii problemelor pe care le intalnim, ele exista.
Toate cele bune!
0
12-07-2015, ora 23:27
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Cel mai indicat ar fi sa incepeti un proces psihoterapeutic prin care sa reusiti sa va desprindeti de traumele din trecut, sa va regasiti pe dvs, sa va intelegeti si sa va cunoasteti asa cum sunteti acum, si sa invatati sa va apropiati de cei din jur. Desigur, se obtin mult mai multe in sedintele de psihoterapie. Eu v-am enumerat cateva beneficii.

Ceea ce este esential este faptul ca nu sunteti singura si ca izolarea nu va va ajuta niciodata, ci veti ajunge sa va raniti iara.

Daca doriti, ma puteti contacta pentru mai multe detalii.
0
13-07-2015, ora 01:22
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna Georgiana!Scaderea drastica in greutate poate duce la dezechilibre importante in organism, tocmai de aceea iti recomand sa mergi la medicul de familie sa ii spui ce te supara si ca ai slabit 30 kg intr-un timp scurt.O vizita la medicul psihiatru te-ar putea ajuta sa iti faci o imagine mai clara a ceea ce se intampla in prezent, respectiv iti poate oferi tratament medicamentos. Vei avea nevoie si de psihoterapie pentru a reusi sa tratezi ranile care s-au strans in timpul anilor si sa reusesti sa depasesti momentele dificile.
Astept vesti de la tine,
Dr. Alina Ricean
0
16-07-2015, ora 18:57
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Inteleg prin ceea ce ai scris ca doresti sa fii mai increzatoare in tine. In treacat ne spui despre frustrari si neimpliniri. E clar ca esti o persoana cu potential si dornica de a avea o stima de sine mai mare. Din ceea ce ai relatat vrei sa intelem ca evenimentele au schimbat ceva din structura personalitatii tale. Nu este usor a crede asta. Acum cati ani ai?
0
16-07-2015, ora 21:09
Georgiana_Ana95
Nu este medic/terapeut
Georgiana_Ana95
Evenimentele care mi s-au intamplat nu au schimbat personalitatea mea, ci au amplificat trasaturile negative de personalitate, din punctul meu de vedere.De exemplu dupa acea dieta foarte stricta, am episoade depresive aproape zilnic, pe care inainte nu le aveam, sunt mult mai irascibila, nervoasa, nemultumita de mine si de tot ce este in jurul meu..etc.Acum am 20 de ani.
0
17-07-2015, ora 20:34
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Ce greutate si inaltime ai?
0
17-07-2015, ora 22:23
Georgiana_Ana95
Nu este medic/terapeut
Georgiana_Ana95
In prezent am 1.70 si 55 kg.
0
27-07-2015, ora 12:26
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Este necesar a stopa aceste ruminatii care nu fac decat sa inrautateasca situatia.
Psiholog Liviu Stefan
0
27-07-2015, ora 13:57
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Georgiana, ai doar 20 de ani - cata vreme te-ai hotarat sa te mai chinui cu aceste stari? Acum te afli intr-o cutie fara sa stii ca poti iesi din ea. Nu esti singura care trece prin acele stari si nu are niciun sens Ai nevoie doar sa dai capacul la o parte si sa iesi din cutie! Un psihoterapeut te poate sprijini mult in acest demers.
0
27-07-2015, ora 22:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Continui fraza, pt ca am dat send din greseala :) Voiam sa spun ca nu are sens fuga de oameni, pt ca in realitate tu ai mai multe de pierdut ascunzandu-te din teama de a nu-i rani si totodata, de a nu mai fi ranita. Procedand asa pierzi oportunitatea de a cunoaste oameni carora nu le pasa atat de felul in care arati tu sau altcineva, deoarece au alte valori si nu isi cladesc prieteniile sau relatiile de orice fel, bazandu-se doar pe aspectul fizic. Pt tine fericirea vine din exterior, din feedback-urile celorlalti, insa tocmai acest mod de a percepe lucrurile te-a adus in punctul din prezent. Apeleaza cu incredere la un psihoterapeut si veti gasi impreuna solutii pt a depasi starea prezenta si pt a face schimbari in gandire.
0
03-08-2015, ora 14:38
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In mod evident sesiunile de psihoterapie te pot ajuta Georgiana, dar nu ar strica sa vezi si medical cum mai sta organismul tau. Poate o vizita la medicul de familie si cateva analize ar fi primul pas? Pentru ce anume ai avut interventia la gat? Ai urmat dupa aceea si un tratament medicamentos?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frică, timiditate sau... fobie socială?
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •