Noduli pe uter

28-03-2007
shimmy
Nu este medic/terapeut
shimmy
Buna!Eu de curand am descoperit ca am 3 noduli pe uter de aprox 2 cm unul.Ginecoloaga spune ca nu stie care este cauza lor, se poate sa ma fi nascut cu ei, se poate sa nu.Acum 3 ani am inceput sa iau pastile anticonceptionale Marvelon prescrise de aceeasi ginecoloaga ptr ca aveam chisturi ovariene.Pastilele le-am tolerat foarte bine, acum chiar nici nu concep sa nu le mai iau ptr ca ma simt foarte bine cu ele, ciclul dureaza mai putin si este mai putin dureros, insa dureri am destul de mari si asa cu pastile.Am fost la ecograf, acum de curand si am constat ca chisturi nu mai am insa am nodulii acestia care nu stiu ce sunt.Mi-a spus sa continui cu pastilele anticonceptionale inca 3 luni dupa care sa ma duc la control, iar daca la urmatorul ecograf se constata ca noduli s-au marit sau au suferit ceva modificare atunci poate preciza natura lor.Mi-a dat si niste denumiri medicale insa nu le mai tin minte.In caz ca se maresc (noduli)atunci trebuie intrerupt tratamentul cu pastile si mai incolo imi explica ea.Nu stiu la ce sa ma astept, ea m-a vazut foarte speriata de ce imi povestea si a spus ca discutam mai multe detalii la urmatoarea intalnire, insa pe internet pe diferite forumuri am citit tot felul de lucruri, despre Fibroame uterine care is grave si altele.As vrea sa stiu la ce sa ma astept si cat de grava este situatia mea.Am 19 ani ma apropiu de 20 si nu mai sunt virgina de cativa ani.Va rog sa-mi rapundeti, multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.