Noduli la sani

27-02-2008
akeem
Nu este medic/terapeut
akeem
Prietena mea are (sau a descoperit) cam de un an si ceva nodului la ambii sani: cate unul mare de 2-3 cm la fiecare si unii foarte mici si difuzi care se vad numai la ecograf.
Diagnosticul e de mastoza chistica (nu stiu pentru care dintre ei). Un medic i-a spus ca vor disparea dupa ce va naste, altul ca nu, dar trebuie scosi (cei mari) inainte de sarcina, dar nu e graba prea mare acum.
Problema e ca de doua saptamani (pe fondul unor suparari foarte mari), cel din stanga a inceput sa o arda si sa-i apara si o secretie. Ei i se pare si ca s-a marit. S-a programat la control, dar abia peste 2 saptamani.
Poate sa-mi spuna cineva ce se intampa?
1 comentarii
0
14-07-2008, ora 00:00
jade_ka
Nu este medic/terapeut
jade_ka
eu am fost diagnosticata cu mastoza fibrochistica care este cam acelasi lucru.Ideea ca vor disparea dupa ce va naste nu e chiar asa.Dupa ce va naste in cazul unora nodulii se absorb dar nu complet.(scad in dimensiune).Parerea mea este ca operatia e cea mai buna solutie.Intr-un fel ai dreptate ca nu e graba dar trebuie sa vezi si ce fel de noduli are pentru ca marea majoritate a "speciei" au tendinta sa creasca foarte mult intr-un interval foarte scurt de timp.In general nodulii care au peste 3 cm sunt numai buni ca poti sa ii spui asa pentru operatie.De ala nu mai scapa nici cu pastile nici cu bebe.Deci teoretic are 2 solutii sa il tina cu pastile sub control toata viata sau sa il opereze.Eu am avut 21 de noduli si la ora actuala am 4 operatii iar pe ceilalti ii "cresc" cu pastile.Si crede-ma pe cuvant ca nu e o fericire sa iei de 5 ani pastile in fiecare zi.Plus de asta tratamentul pe care il iau eu costa 450 compensat pe luna.Acum fiecare e liber sa ia decizia care i se pare cea mai potrivita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.