Noduli corzi vocale

29-12-2009
emilianoorosbk
Nu este medic/terapeut
emilianoorosbk
Salutare Tuturor. Ma numesc Emil si am 23 de ani si ma tot zbat cu aceasta "boala " de aproximativ 2 ani de zile am fost depistat cu noduli pe corzile vocale (laringita acuta ) ceva de genu nu ma pricep asa de bine spun si eu din ce am vazut scris de medic. Aceasta boala ma supara de cand eram mai mic unde cand am fost la spital mi a spus ca am o laringita acuta si mi sa dat ca medicatie niste Aulin. Acum 2 ani am fost la spitalul Panduri si am fost diagnosticat cu Acesti noduli pe corzile vocale mai exact chist coarda dreapta. Bine ineles ca am urmat tratamentul incepant cu internare in spital, repaus vocal definitiv 14 zile, injectii cu insulina, inhalatii cu bioparox, administrarea unor pastile tip; millgama, tarosin, vitamina A uleioasa, omez etc si exercitii de respiratie si vorbire cu o doamana de la Foniatrie. Dupa aceste 14 zile mi sa spus ca o sa ma oprereze de acesti noduli, am fost bagat in sala de opreratie anesteziat, si dupa presupusa opreratie (care dupa ceva timp mi sa comnicat ca nu a avut cum sa ma chiureteze cum trebuie ca nu sa putut si ca a pus putin bisturiul si doar a curatat putin coarda vocala ) dupa aceasta zisa operatie am urmat inca 14 zile in spital cu acelasi tratament zii de zii exercitii vocale si tratamentul dat fara sa vorbesc (repaus vocal). in concluzie dupa aproape o luna de stat in spital mi a spus ca pot pleca aacasa si ca nodulii se retrag sa mai fac exercitii vocale singur acasa cum mi a spus dna de la Foniatrie.zis si facut. Nu am mai baut acidulat nu mai mancat condimentat etc. Dupa circa doua saptamani dupa externare m am reintors la control ca tot ma supara simteam ca un obect in gat si nu imi dadea voie sa expir corect si imi deadea impresia ca ma tine cineva de gat (infundat) am ajuns mi sa bagat o camera pe nas: si a inceput domnu Prof doctor sa zica uite aici nodul aici nodul era vorba de 2 mici pe coarda dreapta. aceasta este ce mai importanta perioada din aceasta poveste. Am fost mi am facut singur exudat faringian si mi sa dat ca rezultat Flora Bacteriana Fara Semnificatie Patogena, Problma este urmatoarea eu spun ca dupa cum simt eu.Daca am o discutie cu cineva mai de durata vorbesc vorbesc si de o data parca se infunda gatu si trebuie sa expir mai tare suflu ca sa pot sa mai scot sunetul. dupa ce stau o saptamana si vb normal isi mai revine, Am rugamintea daca cunoasteti o cale de succes pentru aceasta boala va rog sa ma ajutati. am urmat toate etapele spuse de acest medic, mi am facut si tomograf cu substanta de contrast sa vad daca sunt cancerigeni si nu sunt. cred ca este vorba de inflamatie.. si mai am o problema poate are legatura am niste probleme cu cartilajiile sunt si ele inflamate..poate aveti vre o replica astept, Va Multumessc!!
11 comentarii
0
30-12-2009, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta o clinica unde se lucreaza cu Radifrecventa sau Laser..
interventia prin aceste metode este mult mai sigura si eficienta.
0
30-12-2009, ora 15:49
emilianoorosbk
Nu este medic/terapeut
emilianoorosbk
Va Multumesc din suflet pentru sfatul dumneavoastra.dar ce ma nelamureste pe mine ca la spitalul Panduri din Bucuresti unde am fost internat eu...am cerut de la bun inceput sa ma trateze cu medicamente bune chair daca sunt scumpe si daca este necesar de orice nu este problema de bani "intelege-ti ce vreau sa spun" si intre timp am aflat ca au laser in acest spital si nu stiu de ce sa ferit sa ma opereze cu laser.
0
30-12-2009, ora 15:59
emilianoorosbk
Nu este medic/terapeut
emilianoorosbk
Si mai vreau sa va zic ceva la acest spital am fost internat la sectia de Foniatrie
0
28-03-2011, ora 12:26
kenzojad
Nu este medic/terapeut
kenzojad
iti dau eu o solutie ca si eu am avut exact la fel si nu am avut curajul sa ma operez in Romania! raspuns corect: VIENA =3000 de euro operatia si esti brici! Bafta!!! Sanatate multa!
0
04-04-2011, ora 20:09
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Pt. domnul doctor Flueraru Valeriu.Dati-mi un sfat, am noduli vocali de 2 ani, nu au raspuns la niciun tratament, ar trebuii operati, an prezent ma doare si ma enteapa pe partea stanga an zona amigdalelor, iau antibiotic de mai bine de 2luni pentru afectiuni la plamani (pneumonie), analizele au iesit bune nefiind purtatoare de microb an gat, simt daca dau cu limba doua galme ceea de pe partea stanga fiind mai mare si mai rascibila, am varsata de 35ani, lucrez antr-un mediu putin toxic, multumesc
0
04-04-2011, ora 20:16
kenzojad
Nu este medic/terapeut
kenzojad
prietene iti dau eu raspuns: VIENA = 150 E un consult si iti spune exact ce ai! Sanatate!
0
04-04-2011, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1969
nodulii vocali sunt pe corzile vocale si nu ai cum sa le simti cu limba
ce simti acum e vorba de alceva ( la nivelul gingiei, obrazuli s.a
tre sa mergi la Stomatolog si la ORL si sa vezi despre ce este vorba
0
05-04-2011, ora 18:14
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Multumesc, pentru sfat, prietene.Am fost consultata de o doamna doctor orl si acesta a fost diagnosticul, mai mult era gata sa fiu operata, ceea ce simt nu este gingia credeti-ma stiu ce spun, sunt tot mai ragusita, nu am masele stricate, iar la o ecografie 4d a mai reiesit si doi ganglioni pe partea dreapta , aproape de amigdala dreapta, care se simt la palpare dar nu dor, deci strainatatea e solutia, CU STIMA 1969
0
10-04-2011, ora 21:55
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Buna seara tuturor.Multumesc pt.sfatul dat iar in urma unei consultatii dar nu la mine in judet, am aflat ca ceea ce simt eu cu limba este defapt un chist care va trebuii investigat amanuntit, amsi noduli vocali, nu prea mari, doi ganglioni pe partea dreapta, un strectococ b hemolitic, daca ma bazam pe analizele natale probabil era vai de mine, multumiri echipei de doctori ORLspital Floreasca.
0
03-09-2011, ora 23:01
lorelay1313
Nu este medic/terapeut
lorelay1313
Buna seara. Am fost operata pe corzile vocale (coarda vocala dreapta era mult ingrosata, ducand la o permanenta raguseala). Am doua saptamani de la interventie, dar vocea inca nu si-a revenit (pot sa vorbesc, dar tot ragusit). Intrebarea mea ar fi dupa cat timp vocea se reface total.
0
28-06-2018, ora 15:30
Andra_Floare
Nu este medic/terapeut
Andra_Floare
Buna ziua!
Am 29 de ani si in urma unui control ORL (fibroscopie laringiana) am fost diagnosticata cu laringita cronica: Apofizie coarda vocala dreapta cu microspiculi de keratina.
Am dificultati la inghitire, nod in gat, dureri la vorbire si imi pierd temporar vocea. Mentionez ca sunt fumatoare (tigari mentol) de aproximativ 8 ani.
Mi s-a prescris un tratament de 21 de zile cu GeloRevoice, Vitamina A, Controloc si Motilium (desi nu am probleme de reflux) + picaturi Rhinoil si Emofix unguent pentru nas (deviatie de sept si sangerari frecvente). Am renuntat la fumat imediat precum si la alimente icante, reci, fierbinti, acre, acide.

Imi este foarte frica sa nu fie ceva mai grav, cum ar fi cancer. Este posibil sa fie asa ceva la o varsta asa de frageda? Ce investigatii ar trebui sa mai fac?
Este posibil totusi sa nu fie atat de grav? Sunt cu psihicul la pamant.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.