Noduli pe organul genital asemanatori cu cei care ii aveam cand am avut scabie

19-08-2014
nisipeanuandrei
Nu este medic/terapeut
nisipeanuandrei
Buna seara, acum 3 luni am avut scabie nodulara, m-am tratat (si eu si lenjeria) si mi-au disparut toate simptomele. Problema este ca, saptamana trecuta, mi-au aparut niste noduli pe organul genital asemanatori cu cei care-i aveam cand am fost infectat cu scabie. Alte semne specifice scabiei nu am. Se poate sa recidiveze doar in zona aia?
5 comentarii
0
23-08-2014, ora 13:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Scabia se ia si prin contact intim sau folosirea obiectelor de uz caznic si personal ale unor persoane infectate cu Sarcoptul scabiei.

Perioada de incubatie si de contagiozitate

Scabia este contagioasa. Persoanele cu scabie pot transmite parazitii altor persoane, inainte si dupa aparitia simptomelor, atata timp cat raman infestate si netratate. Dupa prima infestare, trebuie sa treaca cateva saptamani, inainte de prezentarea primelor simptome. Pacientul este contagios in aceasta perioada care este cunoscuta ca si perioada de incubatie.

La o noua infestare cu sarcoptul scabiei, vor trece cel mai probabil 2 sau 3 zile pana la dezvoltarea simptomelor.
0
23-08-2014, ora 13:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Simptomele se dezvolta cel mai probabil:

-intre degete si fata palmara a incheieturii mainii
-pe partea exterioara a cotului si in plica cotului
-in jurul taliei si ombilicului
-pe fese
-in jurul sfarcurilor, liniei sutienului, pe partile laterale a sanilor

-pe organele genitale (la barbati).
0
23-08-2014, ora 13:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Repetarea infestarii

La persoanele care au mai avut scabie si care sunt la o noua infestare cu sarcoptul scabiei, mancarimea va apare instantaneu. Sensibilitatea alergica dezvoltata la expunerea anterioara declanseaza o reactie de hipersensibilitate imediata fata de parazit. Tratamentul este de obicei necesar, pentru distrugerea acarienilor scabiei si a oualor.
0
23-08-2014, ora 13:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa nu se astepte mai mult de 3 sau 4 zile pentru a se adresa medicului, daca se suspecteaza scabia.

Infestarea si simptomele nu dispar fara tratament.

Cu cat se asteapta mai mult pana ce se apeleaza la consultul medical de specialitate, cu atat mai mult se transmit acarienii altor persoane.
0
23-08-2014, ora 13:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Parerea mea este sa mergeti la un Dermatolog (cu trimitere de la medicul de familie), ca sa stabileasca exact daca este vorba de scabie sau de alta bts (boala cu transmitere sexuala) si sa va poata da tratament adecvat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul testicular
  •