Nodul san???

18-10-2015
Teony213
Nu este medic/terapeut
Teony213
Azi dimineata dupa ce am facut dus am simtit la sanul stang un nodul foarte micut care ma durea...dupa m-am palpat din nou si nu nu prea il mai simteam asa de bine si nici nu mai durea.iau anticonceptionale de un an...nu am avut probleme cu sanii niciodata.trebuie sa spun ca menstruatia trebuie sa vina in vreo 10 zile.poate fi ceva grav?
5 comentarii
0
18-10-2015, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E de la anticonceptionale.
Stiati ca dupa terminarea ac-lor o femeie trebuie sa isi faca mamografie anual 10 ani sa nu ii iasa noduli si Cancer la san ?
In Germania nu le permite legea sa prescrie mai mult de 8 luni ac. Din cauza efectelor secundare pe care le produc in timp ce sunt luate si dupa. Deoarece 40 % din bulina se stocheaza in ficat. 10 ani ecografie abdominala si pelvina dupa intrerupere.
Intrati pe subiectele mele si cititi Marturii despre anticonceptionale.
0
18-10-2015, ora 18:02
Teony213
Nu este medic/terapeut
Teony213
Ce as putea face?sa nu mai iau?precizez ca nu sunt in tara.de curand am fost la ginecolog si chiar ea mi-a zis sa continui.acum vreau sa spun ca nu il mai simt nodulul deloc.
0
18-10-2015, ora 19:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Anticonceptionalele au totala contraindicatie pentru nodulii la san.
2. Provoaca 1-2 avorturi timpurii pe an si ajungeti in 5-10 ani sa faceti zeci de avorturi, mai multe decat ati face avort chirurgical.
3. Faceti o ecografie mamara. Daca este cazul mamografie. Ar trebui sa va vada si un endocrinolog si sa faceti niste teste de sange.
4. Treceti imediat la prezervativ. Un nodul benign, faceti tratament pt el si trece. Dar daca e malign e cancer.
5. Schimbati doctora. Si eu sunt in strainatate si sunt foarte nemultumita de pregatirea profesionala a medicilor de aici.
0
18-10-2015, ora 19:26
Teony213
Nu este medic/terapeut
Teony213
O sa imi fac o programare sapt aceasta.testele de sange le-am facut a iesit totul bine.nu am avut cazuri in fam de cancer la san.plus ca sunt si tanara 21 de ani.in orice caz o sa merg sa vad
0
18-10-2015, ora 19:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai facut deja testele de sange endocrine trimisa de medicul endocrinolog ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.