Nodul la san! Nu stiu la ce medic ar trebui sa ma adresez?

10-12-2007
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Am 32 ani, sunt necasatorita dar cu o relatie stabila de 5 ani.Ieri logodniculmeu a descoperit din greseala la sanulmeu drept un nodul, cam de 1cm si ceva, nedureros.Sunt innebunita de spaima.acum vreo 2 luni ma gandeam sa nu am cancer la colul uterin- si nu am, dar acum asta.Nu stiu la ce medic ar trebui sa ma adresez?La medicul de familie, la medicul meu ginecolog sau direct la echograf?Mi-am facut programare pe maine la echograf, dar vreau sa stiu astazi sa merg la ginecolog sau la medic de familie?Saptamana asta trebuie sa-mi vina ciclul, poate fi asta o cauza?Dar daca este asta am eu siguranta ca trece dupa ciclu?De 6 luni nu mai iau anticonceptionale pentru ca vreau sa am un copil, dar inca nu reusesc.
Sa imi fi aparut nodulul din aceasta cauza?Ce alte investigatii ar mai trebui sa fac?
6 comentarii
0
10-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna! Inprimul rand trebue sa te linistesti si sa nu intri in panica inutil, oarecum nu schimbi nimic din ce este. Intradevar nodulii pot aparea si pe fond hormonal, adic intreruperea anticonceptionalelor ar fi o cauza. Drumul corect este de la medicul de familie cu bilet de trimitere la ginecolog. Cea mai buna si mai sigura investigatie este Mamografia!
0
10-12-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Multumesc pentru raspuns.Cu bilet de trimitere de la medic de familie spre ginecolog trebuie sa astept cam o luna sa fiu primita la un cabinet, fara sa platesc consultatia.Asa ca daca asta ar fi calea pe care m-ar trimite medicul de familie ma duc direct la ginecolog, cu plata dar macar stiu ca rezolv mai repede si mai sigur. Am sa incerc astazi sa ajung la doctorita mea, dar la alta clinica decat unde merg eu de obicei, pentru ca acolo are doar mirecuri program, si sper sa ma strecor fara programare.Daca reusesc in timp util po
0
10-12-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Poate ajung si la medicul de familie astazi.Oricum trebuia sa ajung si la el pentru o trimitere la analize.Daca este de competenta medicului ginecolog ma duc astazi la doctorita mea si nu plec de la usa pana nu ma primeste.Nu cred ca mai rezist psihic inca o zi sau 2 fara sa stiu.Am trecut prin prea multe incercari in ultimul timp.
0
08-10-2009, ora 22:25
marynutza23
Nu este medic/terapeut
marynutza23
URGENT VA ROG!!!

am 18 ani aproape impliniti pe 23 dec ii fac..si am si eu o problema si mie tare frica din cauza asta...astazi am descoperit din greseala un fel de nodul la sanul drept...am mai avut la fel numai ca era mult mai mic tot la sanul drept insa era nedureros chiar pe mamelon si cand am fost la doctorul ginecolog mi sa zis ca am un cos sub piele si ca in timp o sa-mi treaca.intr-adevar mi-a trecut insa acum mia aparut altu acum mult mai mare decat ce am avut atunci si este si dureros si nu este tot in acelasi loc...o fi din cauza ca de 11 zile am inceput sa iau anticonceptionale? uof sunt asa speriata pls dak puteti sa-mi da-ti un sfat:((((
0
09-10-2009, ora 08:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te intorci la medicul care ti.a dat anticonceptionalele.
el decide daca trebue sa intrerupi sau nu.. si ce legatura are cu nodulul.
0
12-10-2018, ora 12:14
Urgent va rog
Nu este medic/terapeut
Urgent va rog
Buna ziua!am 19 ani, in urma cu doua zile am descoperit un nodul la sân in partea stânga care se umfla și ma doare doar când se apropie sa îmi vina menstruația..urmeaza sa îmi fac o mamografie va rog îmi puteți spune ceva despre asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul nedureros la sân
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •