Nod la degetul mare de la picior

27-06-2010
dianacioca
Nu este medic/terapeut
dianacioca
Buna ziua! Am si eu un nod la baza degetelor mari ale ambelor picioare. As dori sa stiu ce trebuie sa fac ca sa scap de el pt ca imi este teama ca mai tarziu sa nu se strambe inspre interior ( ca in cazul mamei mele).
1 comentarii
0
03-07-2010, ora 22:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre monturi (hallux-valgus).
Acestea reprezinta de fapt un os normal (primul metatarsian), insa deplasat de la locul lui si devenit proeminent.
Evolutia continua toata viata catre agravare progresiva si aparitia complicatiilor (metatarsalgii, grife digitale) si nu exista vreo modalitate de a opri aceasta evolutie, cu exceptia interventiei chirurgicale.
Operatia nu este niciodata urgenta si poate fi amanata zeci de ani fara probleme. Operatiile moderne corecteaza toate deformatiile (chirurgie globala a antepiciorului) indiferent de marimea deformatiei, de varsta etc.
Un singur avertisment: nu utilizati "ortezele nocturne pentru hallux-valgus", ele avand un efect contrar celui scontat, rspectiv agravarea spectaculoasa a deformatiei si aparitia precoce a distrugerii artrozice a articulatiei.
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul