Nod in gat, sufocare sub marul lui adam

19-07-2012
Arbanos
Nu este medic/terapeut
Arbanos
Urgent!

Am 16 ani si am urmatoarea problema:

in fiecare zi, sub marul lui Adam simt cum s-ar umfla ceva si nu mai pot respira: e ca si cum mi se pune un nod in gat, pe langa asta incepe sa ma panichez si nu parca mi se face nodul si mai mare.
Nu stiu daca ma credeti, dar exact cand ma gandesc ca mi se va umfla in gat, chiar in momentul acela se intampla sa mi se puna nod in gat si sa nu mai respir deloc bine.(medicamente antistres am luat, febra nu am, nu ma doare nimic)
Am facut analizele de sange si au iesit perfect!
AM luat si calciu si tot felul de vitamine si medicament, dar la fel.
am fost si la doctor si sa uitat in gatul meu, mi-a facut si exudat faringian si ma si palmat si a zis ca tiroida este in regula.

As crede ca e o contractie musculara involuntara, provocata de atacul de panica de a nu mi se umfla in acel loc.

Iar noaptea nu am niciun fel de problema.si nici ziua atat timp cat imi este distrasa atentia(de exemplu, simt un nod in gat si nu pot respira, dar peste 5 min aflu ca vine cineva in vizita si cat timp ma pregatesc si dupa aceea NU mai am absolut nimic/
si inca ceva:
nu suport sa port nimic care sa stea pe gat si daca ating sub marul lui adam, e cum mi-as baga degetu pe gat si am o stare de aceea ciudata..stiti la ce ma refer.

Va rog ajutati-ma !
ce ar putea fi???? contractie musculara la nivelul gatului?



Ps am luat : No spa, b6+ restu de vitamine, med antistres, etc.
4 comentarii
0
19-07-2012, ora 12:52
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Pt tiroida ti-ai facut analize? Am o verisoara care are probleme cu tiroida si cand ii este rau zice ca simte ca si cand o strange cineva de gat, i se pune nod in gat si nu mai poate respira... Eu zic sa mergi la medic specializat.
0
19-07-2012, ora 13:22
Arbanos
Nu este medic/terapeut
Arbanos
AM fost la si la endocriologie si la ORL si a zis ca nu am nimic.. ciudat.
0
22-05-2013, ora 03:01
cristianene84
Nu este medic/terapeut
cristianene84
Am si eu o problema Sub maru lu adam si de asupra se intareste tare zici ca se contracta un muschi si am inpresia ca inghit maru lu adam am fost la urgenta si au spus ca nu am nimici la orl lafel ce poate sa fie Ca nu tiu ce sa mai fac sunt speriat tare
0
22-05-2013, ora 13:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci investigatii la gastrologie..
un reflux gastric poate afecta esofagul si faringele cu aceleasi simptome
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •