Nod in gat, puroi.

22-10-2012
georgia_love_4u@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
georgia_love_4u@yahoo.com
Buna seara! Am 19 ani si de vreo luna am o senzatie de nod in gat si elimin din gat o substanta vascoasa, alb-galbuie. Mi-am facut analize la tiroida, iar acestea au iesit bine.Medicul de familie mi-a dat trimitere pentru alergoloc, insa programarea este pe data de 6 noiembrie. Tin sa mentionez ca am o tuse seaca, simt tot timpul nevoia sa inghit si am o continua sezatie de nod in gat. Sunt destul de speriata pentru ca aceasta sezatie este permanenta.Sunt fumatoare si ma gandesc ca as putea avea cancer in gat. Ar trebui sa merg la orl? Ce ar trebui sa fac pentru a fi sigura ca nu am cancer pentru ca traiesc tot timpul cu aceasta impresie si nu reusesc sa ma linistesc.Uneori simt si o apasare in zona pieptului.
8 comentarii
0
22-10-2012, ora 22:15
Dr.Psih.Gabriela Marin
Identitate neconfirmată
Dr.Psih.Gabriela Marin
Ce a spus medicul de familie despre eliminarea acelei secretii vascoase alb galbuie? Nu ti-a recomandat sa faci si un exudat faringian, ca sa elimine ca eventuala cauza a nodului in gat o infectie la acest nivel?
0
22-10-2012, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu cred ca e vorba dexalergie
Tre sa mergi la orl si mai ales la gastrologie
Am mai scris pe forum. cum afecteaza refluxul gsstric mucoasa faringelui si cum se produce mucusul si ce regim trebuie tinut
0
22-10-2012, ora 22:24
georgia_love_4u@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
georgia_love_4u@yahoo.com
Medicul de familie a spus ca as putea avea o rinita alergica si de aceea mi-a dat trimiterea la alergoloc.Multumesc pentru raspuns.Sper sa nu fie cancer pentru ca acest gand nu imi da pace.
0
23-10-2012, ora 09:36
mamiM
Nu este medic/terapeut
mamiM
Buna ziua! Cu senzatie de nod in gat ma confrunt si eu. Nu ma deranjeaza la respirat, nici la inghitit. De asemenea, simt nevoia sa inghit mereu. Nu tusesc. Cateodata simt durere in dreptul sternului. Am fost diagnosticata acum 15 ani cu gastro-duodenita. Nu mi-am mai facut demult un ecograf. Cert este ca e pe fond de stres. In ultima perioada am fost f stresata la serviciu. De o luna si ceva me deranjeaza aceasta senzatie de nod in gat, iar gandurile imi fug la ce e mai rau (tata are cancer de laringe operat, un unchi dupa mama are cancer la radacina limbii - va dati seama, mi-e frica). Ce sa fac?
0
23-10-2012, ora 09:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci investigatii la gastrologie si orl
sa tii regim alimentar corect cum am mai scris de sute de ori pe forum
sa ei valeriana 2 pe zi.. pana dispare nodul si ramai cu 1 seara inca 10 zile
folosesti vit A uleioasa pusa in nas cate 5 pic sa ajunga in gat pentru hidratarea mucoaseui faringiene
0
23-10-2012, ora 09:43
mamiM
Nu este medic/terapeut
mamiM
Multumesc foarte mult pentru sfaturi!
0
29-10-2012, ora 12:39
mamiM
Nu este medic/terapeut
mamiM
Revin cu o intrebare: cam in cat timp ar trebui sa cedeze aceasta senzatie de nod in gat de la inceperea administrarii valerianei si a vitaminei A? Va dati seama, "piticii de pe creier incep sa faca valuri". Am uitat sa specific, aceasta senzatie apare si dispare, nu e permanenta si parca e in diferite locuri la nivelul gatului.
0
13-11-2012, ora 21:20
georgia_love_4u@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
georgia_love_4u@yahoo.com
Buna seara! De aproape 1 luna am o secretie alb-galbuie in gat, precum si dureri si continua senzatie de reglare a vocii.Am fost la orl si doamna doctora mi-a facut o consultatie obisnuita si mi-a recomandat sa fac un exudat faringian.Rezultatele inca nu au venit, iar eu ma tot gandesc ca as putea avea cancer, deoarece am aceasta continua stare.Doamna doctora mi-a spus ca nu este vorba de cancer, insa eu sunt nelinistita.Ce analize as putea face pentru a fi sigura ca nu este cancer? Este de ajuns ca o simpla consultatie sa depisteze cancerul? Mentionez ca sunt foarte speriata si ma gandesc tot timpul la acest lucru.Am fumat aproape 2 ani, am 19 ani, iar acum am renuntat la fumat, regret enorm ca m-am apucat si nu am de gand sa mai fumez vreodata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •