Nizoral crema si tinea pedis cu leziuni

25-04-2012
mica m
Nu este medic/terapeut
mica m
Buna ziua,

Sint insarcinata in 6 luni, De o luna am aplicat nizoral crema o data pe zi pe picior din cauza unei infectii cu tinea pedis. Am citit prea tirziu prospectele pentru medicament si sint speriata, pentru ca, desi inteleg ca nu intra in singe prin piele, totusi eu am avut mici ulceratii, mici taieturi pe piele care singerau uneori. Ma gindesc ca agentul activ din medicament a putut ajunge, astfel, in singe. Cit de periculos este pentru fat?

Va multumesc din suflet.
4 comentarii
0
25-04-2012, ora 12:46
razadsoare
Nu este medic/terapeut
razadsoare
Nu te teme! Stiu ca, in general, medicamentele utilizate topic pe suprafete reduse ale pielii se absorb in cantitati insignifiante. Cu atat mai mult esti in luna mare de sarcina...iar organogeneza demult terminata.
0
25-04-2012, ora 16:41
mica m
Nu este medic/terapeut
mica m
Mai precis, am aplicat nizoralul in luna a 5-a si mai trebuie cam vreo 6 zile sa continui tratamentul. Ulceratiile au disparut.
Organogeneza se termina la sfirsitul primului trimestru ?

Multumesc mult.
0
25-04-2012, ora 21:48
razadsoare
Nu este medic/terapeut
razadsoare
Termina tratamentul, nu lasa ciuperca sa reapara mai viguroasa decat a fost, mai ales ca ulceratiile au trecut. Asa cum ai citit si tu in prospect, substanta nu trece prin piele si mai ales prin bariera placentara. Da, organogeneza are loc in primele 3 luni de la conceptie..in cazul tau nu ai de ce sa-ti faci griji...
0
26-04-2012, ora 13:12
mica m
Nu este medic/terapeut
mica m
Multumesc mult. Numai bine !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina luna VI
  • Riscul de a face un copil cu probleme
  •