Nivel scazut vitamina D - 13, 4, nivel usor crescut Ca seric- 10.1

26-06-2015
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
In aceasta situatie se poate administra vitamina D3 1000 UI fara a exista ric de hipercalcemie?
12 comentarii
0
28-06-2015, ora 14:24
lachriss
lachriss
Buna ziua. Daca calciul seric este peste limita superioara, nu este recomandat a se administra vit D. De avut in vedere dozarea parathormonului.
0
28-06-2015, ora 15:02
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Multumesc pt raspuns.
Deci Ca seric 10, 1
Ca ionic 4, 46
PTH 33
D3 13, 4.
Ceva nu este in ordine. Ce investigatii ar mai fii necesare? Calcitonina?
0
01-07-2015, ora 19:04
lachriss
lachriss
Din punct de vedere renal totul este OK (uree, creatinina, clearance creatinina)? Sunteti vegetarian? Ce inaltime si ce greutate aveti?
0
01-07-2015, ora 20:56
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Nu nu sant vegetarian !
57 ani
G=105
H=184
Tinuta atletica, fara burta, fac miscare, dieta sanatoasa, fara prajeli., carne vita, pui curcan, foarte rar porc. Legume, fructe normal.
Am mai facut un test : calcitonina 2( metoda Elisa.)

Problema cu vit D am descoperit-o in cadrul unui program de reabiltare dentara cu implanturi.
0
02-07-2015, ora 18:38
lachriss
lachriss
Puteti sa-mi dati mai multe detalii despre motivele care au dus la efectuarea acestor analize?
0
02-07-2015, ora 19:29
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Da desigur.
Asa cum spuneam o operatie de reabilitare dentara cu implanturi s-a poticnit de o durere instalata la scurt timp dupa incarcarea protetica.
Dpdv radiologic totul este aproape OK cu exceptia unei retractii osoase aparute prematur.
M-am informat din publicatiile locale si straine despre implantare si am aflat ca in inplantologia occidentala se ia in calcul si nivelul vitaminei D care are un rol esential in osteointegrare.(un nivel redus te poate orienta spre alte solutii)
Desi clinicile noastre de implantologie nu prea cunosc acest lucru ( ar trebui sa fie o analiza obligatorie mai ales dupa o anumita varsta alaturi de altele ) am decis sa efectuez aceasta analiza iar rezultatul vorbeste de la sine.
As dorii sa continui reabilitarea danturii prin implanturi dar numai dupa corectarea nivelului vit D.
Desigur voi apela la un endocrinolog la care deja am facut o programare dar as fi dorit niste informatii suplimentare.

PS.am decis sa fac toate aceste investigatii intrucat apeland la cele mai renumite clinici Implntologice din Bucuresti nu am gasit o solutie. Acum bineinteles ca admit teoria cu demineralizarea.
0
03-07-2015, ora 17:02
lachriss
lachriss
Ce niveluri de referinta (valori normale) indica laboratorul pentru PTH?
0
03-07-2015, ora 17:08
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Interval de referinta 15-65 (PTH)
0
04-07-2015, ora 11:56
lachriss
lachriss
Ceva nu concorda aici. Daca vit D3 ar fi fost intr-adevar scazuta, PTH-ul ar fi trebuit sa fie crescut pentru a mentine calcemia in limite normale (prin extractia calciului din oase, ceea ce ar fi dus intr-adevar la demineralizare). In plus, dv nu prea va gasiti intr-o situatie care se asociaza cu nivel scazut de vit D (lipsa expunerii la soare, dieta vegetariana, boala renala cronica de rinichi, obezitate). Cel mai bine este sa discutati aceasta problema cu medicul endocrinolog, care are si posibilitatea de a va consulta "pe viu".
0
04-07-2015, ora 15:43
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Multumesc pt raspuns.
Asa voi face m-am programat deja la endocrinolog.
Totusi am sa consult si un gastroenterolog deoarece de cativa ani de zile ma confrunt cu un tranzit intestinal oarecum rapid, chiar daca mananc orez fiert in ceai de menta.
Si asta vis a vis de faptul ca sotia mea care in mod normal are un tranzit lent, dupa aprox doi ani de Sena lax, cu modifarea tranzitului are vit D chiar mai prost decat mine (13, 9).
Ar fi posibil intrucat vit D este liposolubila iar un tranzit rapid.
Initial am crezut ca am o problema cu intoleranta la gluten dar testul celikei a infirmat aceasta ipoteza.

Chiar daca nu pare, in 2014, in perioada realizarii implanturilor am avut niste manifestari pe care le-as putea asocia cu osteomalacia ( dureri in zona soldurilor si a umerilor ) dureri musculare si o stare generala usor alterata dpdv al tonusului muscular.
Este posibil ca atunci vitamina D sa fi fost mult mai jos,
0
04-07-2015, ora 17:45
lachriss
lachriss
Cu multa placere. Un sfat pentru sotie: Sena lax nu se ia pe perioade atat de lungi (maxim 10 zile). Daca e vorba despre o constipatie habituala, pentru ameliorarea tranzitului recomand (bineinteles, pe langa un regim bogat in fibre alimentare, care se gasesc in cerealele integrale, fructe si legume si un consum corespunzator de lichide)lactuloza (Duphalac)sau seminte de psillium (Mucofalk sau Purgolax). Multa sanatate va doresc.
0
19-07-2015, ora 16:50
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Pentru sotie am facut testul DEXA care a iesit destul de prost desi nu are decat 55 de ani : col femural scor T -3, 4.
Se pare ca abuzul de Sena si-a pus amprenta.
Bineinteles ca l-a eliminat de aprox. 3 saptamani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Hipercalcemia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: