Nivel scazut neutrofile, nivel crescut limfocite

19-03-2012
crisan liana
Nu este medic/terapeut
crisan liana
Buna ziua am 56 de ani si de curand am facut analize de sange, in urma unei hemoragii subcutanate la ochi. rezultatele analizelor ( care nu sunt in limite normale) sunt:
indice de distributie a trombocitelor PDW 17.8 % normal 8 -17
Volum mediu trombocitar MPV 13.60 fl normal 6.5 - 11 fl
neutrofile 36 % normal 45 - 75 %
limfocite 58.5 % normal 20 - 45 %
colesterol seric total 277 mg/dl normal 140 - 220 mg/dl
LDL colesterol 201 mg/ dl normal 130 mg/ dl
As dori daca poate sa imi spuna cineva ce inseamna aceste valori in ceea ce priveste PDW, MPV, nr de neutrofile si limfocite si ce genereaza.
2 comentarii
0
24-03-2012, ora 10:51
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Valorile in afara normalului de care spuneti sunt foarte frecvente la oameni care nu au probleme, si singure nu au semnificatie. Volumul mediu trombocitar crescut inseamna ca trombocitele sunt mai mari decat "normalul", ceea ce poate fi dupa orice infectie (virus etc.). PDW mare inseamna ca neutrofilele sunt de mai multe dimensiuni ("ar trebui" sa fie "toate cam la fel"), si inseamna acelasi lucru. De asemenea, neutrofilele scad si limfocitele cresc dupa trecerea printr-o infectie virala. Semnificativ este colesterolul si mai ales LDL colesterolul, tineti dieta doua luni (mai putine grasime), daca nu se normalizeaza se recomanda tratament anti-colesterol, previne bolile cardiace si accidentul cerebral. Multa sanatate!!
0
25-03-2012, ora 17:07
mimi94
Nu este medic/terapeut
mimi94
buna ziua! in urma analizelor de sange pe care le-am facut a rezultat nr limfocitelor procentual 15.01, nr limfocitelor 1.30, nr hematiilor 4.42, concentratia medie de hbg eritrocitara 32.10 si volumul mediu plachetar 6.20. este ceva grav? as dori sa imi spuneti daca ar trebui sa imi fac griji cu privire la aceste rezultate.. va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.