Nivel scazut de monocite

14-08-2012
M1058P
Nu este medic/terapeut
M1058P
Baiatul meu de 20 ani a slabit cam 15 kg in timp d 4 luni urmand o dieta f. stricta
La ultimele analize, nivelul monocitelor a fost gasit sub cel normal

Poate exista legatura intre dieta si nivelul scazut al monocitelor?
4 comentarii
0
16-08-2012, ora 20:08
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Normal ca nu, baiatul tau poate sa aiba ceva mai mult decat ai crede, monocitele scad in boli infectioase, problema se mai pune acuma, daca a slabit asa de mult, mai ales ca spui ca mananca si slabeste, mai exista si niste eozinofile care pot sugera un diagnostic de infectie cu niste paraziti in cazul in care ar exista un nr crescut al acestora.Dar mai raman niste teste:trombocite, VSH Hemoglobina, sideremia, Vitamina B12, ionograma serica, dar si mai mult leucocitele si neutrofilele sunt de investigat.
A si..testele de inflamatie gen:VSH, fibrinogen, proteina C reactiva, electroforeza proteinelor serice.Sanatate!!!
0
17-08-2012, ora 05:42
M1058P
Nu este medic/terapeut
M1058P
Analizele de rutina facute au iesit in parametrii normali. Nu am exact valorile

M-am gandit ca ar putea fi o legatura, pentru ca am gasit un comentariu in legatura cu dieta hiperproteica/hipoglucemica, care ar duce la scaderea monocitelor.
Baiatul meu tine o dieta asemanatoare, in plus in fiecare zi consuma un supliment de proteine ( pulbere -diluata in apa ), 2 doze, inainte si dupa 2 ore de exercitii fizice

Poate aveti informatii suplimentare despre acest gen de dieta

Acum 3 ani a fost gasit cu deficienta de B 12 dar dupa tratament injectabil nivelul a fost stabilizat. Are deja 9 luni de cand nu a mai luat b12 iar nivelul se mentine in parametrii normali

Nivelul monocitelor a fost buna pana cand a inceput aceasta dieta

Sant ingrijorata si va multumesc pentru orice sugestie
0
19-11-2013, ora 15:27
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
da este normal dupa ce a slabit, v-am scris in mesagerie.
0
24-01-2014, ora 22:41
PNarcisa
Nu este medic/terapeut
PNarcisa
Buna seara! In urma unui set de analize fetitei in varsta de 11 ani a iesit EO=0.7, EO%=9.9 ;MO=0.4 SI LY =2.0, restul rezultatelor sunt bune. Ce probleme de sanatate sunt?
multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.