Nivel marit cortizol seric

14-01-2010
cool_lady
Nu este medic/terapeut
cool_lady
Am facut analize de sange la endocrinologie, deoarece vreau sa ma mai ingras putin. Am 47kg si 1.62 inaltime. Am slabit in ultimii 5 ani cam 5 kg.
Rezultate: vreo 2-3 valori inversate pentru niste compusi din homoleucograma.mi s-a spus ca exista o infectie undeva si mi s-au luat probe de urina si exudat faringian pentru alte analize.
Valori normale hormoni tiroida, dar nivel crescut la cortizolul seric,

Alte lipsuri rezultate din analize obisnuite facute cu 4 luni in urma: nivel scazut al calciului ionic.

Acum mi s-a dat ca tratament: Cal-D-Vita, Magneziu forte+B6 si Liv52.

Intrebarea mea este daca exista vreo interactiune intre magneziu si Cal-D-Vita care sa provoace anularea efectelor acestora. Intreb asta deoarece am auzit ca nu e bine luarea simultana a calciului cu magneziu. Va multumesc pentru informatie!

O alta intrebare: exista vreo legatura intre rezultate si faptul ca imi cade parul cam multu in ultimele luni? Ce cauze potentiale ar putea sta la baza acestor rezultate? Ce boli posibile? Ce teste sau analize ar trebuie sa mai fac pentru a le depista corect?

Telul meu este sa ma ingras macar cu 5 kg. Am observat ca Liv52 imi face pofta de mancare, dar desi mananc, nu pun pe mine nimic.Bine...am abia o saptamana de tratament, dar as vrea sa stiu ce legaturi exista intre toate acestea.

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
21-05-2011, ora 13:52
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna

vad ca postarea e mai veche dar poate te ajuta cu ceva raspunsul meu: cortizolul mai e denumit si "hormonul stresului" de asemenea, persoanele care sunt supuse sau traiesc in stres puternic, au nivelul calciului scazut ( gasisem pe undeva o explicatie ca in mom in care organismul este in incordarea lupta sau fugi au loc niste procese chimice care "consuma calciul" de obicei dr incadereaza asta la tulburari neuro-vegetative sau spasmofilie.

prin urmare parerea mea e ca afectiunea este pe fond psihic ( cu atat mai mult cu cat restul analizelor sunt bune)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.