Nitriti in urina

02-02-2009
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
Va rog sa-mi spuneti ce semnificatie are prezenta nitritilor in urina, daca trebuie aprofundate analizele si in ce fel.
As prefera raspunsul unui medic. Va multumesc.
16 comentarii
0
05-02-2009, ora 11:35
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna ziua. Semnificatia nitritilor in sumarul de urina este aceea a unei infectii urinare, in special daca se coreleaza cu prezenta leucocitelor in urina si a simptomatologiei corespunzatoare. Pasul urmator este efectuarea uroculturii ( prima urina de dimineata din jetul mijlociu dupa toaleta locala ) fara ca dvs sa fiti sub tratament antibiotic. In functie de rezultatul uroculturii, prezenta sau nu a simtomatologiei si a patologiei asociate ( atentie la afectiunile ginecologice ), se initiaza tratamentul corespunzator si se decide daca este sau nu necesara o evaluare ecografica a rinichilor. Multa sanatate!
0
06-02-2009, ora 10:59
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
Va multumesc, raspunsul Dvs. imi este de folos. Singurul simptom este un miros un pic schimbat al urinii. Voi incepe prin a face o urocultura.
0
23-04-2009, ora 22:00
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
Buna seara!

Rezultatul uroculturii este: E coli >100 000 UFC/ml; sensibil la: Ceftazidine, Gentamicina, Tetraciclina, rezistent la: ampicilina, vancomicina. Am motive serioase de ingrijorare?
Va rog cu respect sa-mi comunicati parerea Dvs. Inca nu am inceput nici un fel de tratament. Ce ma sfatuiti? Considerati ca trebuie sa mai fac vreo investigatie?
Ma sfatuiti sa incep un tratament cu unul din antibioticele mentionate mai sus si care ar fi forma de administrare si dozele.
Credeti ca ar fi necesar si un antifungic, avand in vedere ca anterior am avut probleme cu o candidoza bucala care nu sunt convinsa ca s-a rezolvat.

In asteptarea raspunsului Dvs, va multumesc anticipat.
0
23-04-2009, ora 22:02
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
Inca un amanunt foarte important, daca aceasta infectie este in vreun fel transmisibila si daca sotul meu trebuie sa investigheze sau implicit sa se trateze si el.

Din nou multumesc.
0
23-04-2009, ora 22:02
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
Inca un amanunt foarte important, daca aceasta infectie este in vreun fel transmisibila si daca sotul meu trebuie sa investigheze sau implicit sa se trateze si el.

Din nou multumesc.
0
23-04-2009, ora 22:45
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
Ce parere aveti despre Bacteriofag produs de Inst. Cantacuzino. Poate reprezenta o alternativa la antibiotic. Ar fi de preferat?
0
26-04-2009, ora 21:21
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna seara!
In primul rind aveti o infectie urinara care trebuie tratata, pentru ca este simptomatica ( adica va produce discomfort ). Dar, nu trebuie sa neglijati ex ginecologic de care va pomeneam initial, pentru ca poate fi o legatura. Va recomand Ciprinol tb 500 mg 1 la 12 ore o saptamina ( desi nu este testat pe antibiograma ) si un ex ginecologic completat de o ecografie abdominala
Nu aveti nici un motiv de ingrijorare, majoritatea femeile active sexual prezinta la un moment dat o infectie urinara, este ceva banal. Chiar daca infectiile sunt dese, daca nu au rasunet functional asupra rinichiului, nu sunt un motiv de ingrijorare si reprezinta doar un motiv de monitorizare atenta in timpul sarcinii ( cind infectia urinara poate produce neplaceri ).
Nu trebuie tratat partenerul intrucit nu este o boala cu transmitere sexuala, adica sotul dvs nu este expus in nici un fel si cu siguranta nu este el sursa infectiei.
Cu privire la asocierea antimicoticului, Ciprinol nu da de regula nici vaginite micotice si nici candidoze bucale, dar ramine de vazut. Daca va apare vreo manifestare o tratati corespunzator ( respectiv glicerina boraxata cu stamicin si nistatin bucal sau Gynozol ovule pentru vaginita )
Cu privire la produsul Bacteriofag, el reprezinta o ultima tentativa de tratament pentru infectiile urinare rezistente la cure multiple de antibiotic. Adica se apeleaza la el doar in disperare de cauza, pentru acele infectii urinare dificil de sterilizat in mod conventional. in nici un caz nu trebuie sa apelati acum la el. Puteti apela la un alt produs pe baza de plante care se cheama Urisan ( extras din afine ) pe care il puteti asocia tratamentului antibiotic, si eventual puteti continua cu acest Urisan o perioada mai lunga de timp ( 2-3 luni )
Multa sanatate!
0
27-04-2009, ora 13:27
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
In primul rand va multumesc. Este prima data cand ma confrunt cu o infectie urinara si sunt un pic ingrijorata.
In al doilea rand doresc sa va spun ca a fost testata ciprofloxacina si e trecuta pe rezultat ca "intermediara" (presupun ca asta inseamna undeva intre "sensibil" si "rezistent" ???). In acest caz ce sa fac? E bine sa merg pe ciprinol in doza pe care mi-ati recomandat-o? Sau totusi pe ceftazidina ? Ce medicamente contin ceftazidina?
Intre timp ma interesasem si de Bacteriofag, ca sa castig timp, daca ar fi fost cazul. E bine de stiut ca nu se mai fabrica la Cantacuzino de mult timp si nici un alt inlocuitor. Am inceput sa beau mult ceai de afine.
Imi voi face desigur si o programare la ginecolog.

Va doresc numai bine si Dvs.
0
29-04-2009, ora 12:21
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Va recomand in acest caz sa utilizati un alt medicament din clasa chinolone si anume Zanocin tb de 400 mg 1 tb pe zi 7 zile ( substanta se cheama ofloxacin ) sau Abaktal tb 400 mg 1 tb /zi 7 zile ( substanta se numeste pefloxacin ). Nu va puteti administra ceftazidim decit injectabil produsul se numeste FORTUM sau CEFTAMIL, nu exista tablete, si nu este necesar in cazul dvs tratamentul injectabil. Va recomand sa nu utilizati nici o cefalosporina pentru infectia urinara ( ceftazidim, cefalexin, cefuroxim, cefoperazona etc ), pentru a nu deveni E coli rezistenta la aceasta clasa si in eventualitatea unei sarcini sa nu aveti ce lua. Clasa chinolone este foarte bine reprezentata ( ciprofloxacin, norfloxacin, pefloxacin, ofloxacin, levofloxacin etc ) si cred foarte indicata pentru dvs. Daca E coli este testata si rezistenta la toate acestea ( putin probabil ) va ramine tratamentul injectabil cu gentamicina, ca alternativa.
Multa sanatate
0
29-04-2009, ora 12:36
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
va sunt recunoscatoare ! abia asteptam raspunsul Dvs. Am sa tin seama de aceste sfaturi.
Imi mai ramane vizita la ginecolog sper saptamana viitoare.
0
29-04-2009, ora 12:37
gabriela_c
Nu este medic/terapeut
gabriela_c
Si eu va doresc multa sanatate Dvs. !
0
06-06-2009, ora 23:29
musetel
Nu este medic/terapeut
musetel
referitor la tratarea Ecoli in timpul sarcinii - ce efecte poate avea Fortum asupra fatului ? Mentionez ca sunt insarcinata in 17 saptamani, iar medicul ginecolog mi-a recomandat Fortum 1g la 12 ore. M-a surprins reactia asistentei care numai sub semnatura a fost de acord sa-mi administreze acest medicament. Multumesc.
0
12-06-2009, ora 07:41
isam
Nu este medic/terapeut
isam
buna ziua
as dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema si daca este cazul sa-mi dati si un sfat. in urma unei analize pe care am efectuat-o de urocultura, mi-au iesit la nitriti 2+. sa inteleg ca este o infectie urinara da sau nu?
sa-mi fac griji da sau nu?
0
12-06-2009, ora 07:46
isam
Nu este medic/terapeut
isam
imi cer scuze am uitat samai pun o intrebare legata tot de analiza mentinata mai sus si anume ca la cristale este scris : " rar urat amorf" va rog sa-mi explicati ce inseamna acest lucru.va multumesc
0
17-06-2009, ora 21:12
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Pt musetel:
In sapt 17 de gestatie organogeneza s-a incheiat ( adica toate organele sunt deja formate ), deci puteti fi tratata cu cefalosporine in siguranta. Asistenta a fost doar foarte precauta, probabil s-a temut de o reactie alergica. Nu va faceti griji, nu este contraindicat fortum in sarcina. Sa aveti un bebe mare si sanatos!
Pt isam: inteleg ca la ex de urina aveti nitriti prezenti si urocultura este negativa; probabil ca aveti o infectie urinara sau mai bine zis este prezent un germene in urina. Va sfatuiesc sa repetati urocultura de doua ori, eventual la alt laborator, mai ales daca in sumarul de urina sunt prezente leucocite si daca aveti simtome urinare. Semnificatia uratului amorf este de a atrage atentia asupra unui germene ureazosecretor sau a unei diete fff bogate in carne, depinde.
Multa sanatate!
0
14-07-2009, ora 10:12
isam
Nu este medic/terapeut
isam
va multumesc pt raspuns si doresc tuturor forumistilor multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Ce indicii ne oferă culoarea urinei
  •