Nisip la rinichi si consumul de ciocolata, produse proteice

03-02-2010
iulian23
Nu este medic/terapeut
iulian23
Buna seara. Acum cateva zile m-am dus la spital (urgente) pt ca am avut o durere insuportabila la rinichi. Nu mi s-a mai intamplat asta pana acum Am fost diagnosticat cu nisip la rinichi si mi-au fost prescrise medicamente si multe ceaiuri. Din cate am citit nu este indicat sa mananc ciocolata. Este adevarat? Avand in vedere ca faca sala(forta), v-as intreba daca mi-ar dauna sa consum batoane proteice(glazura de ciocolata). Daca nu, cat timp ar trebui sa stau fara a consuma astfel de produse(ciocolata, lapte, etc). Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
06-02-2010, ora 18:56
Maxim Marina
Nu este medic/terapeut
Maxim Marina
Cine ti-a zis asta??Cu totii avem nisip la rinichi.Daca urmezi tratamentul prescris, si te hidratezi cu apa sucuri ceaiuri(1-2 kg /zi), poti minca tot ceea ce iti doresti...si asta numai in cazul in care diagnosticul est pus asa cum ai spus tu, si nu exista alte tulburari..
0
08-11-2010, ora 10:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ iulian23

Si mie mi s-a declansat o astfel de criza tot de la ciocolata.

Se pot elimina pietrele/nisipul la rinichi facand baie in apa plina cu apa fierbinte cate jumatate de ora pe zi.

In plus faceti o cura de cateva zile cuceai din radacina de patrunjel care are gustul unei supe. Nu este deranjant precum alte ceaiuri din plante medicinale.

Se ia 1/2 kg radacina de patrunjel si se spala bine cu mana. Se rupe (nu se taie cu cutitul sau cu alte metale).

Se pune la fiert in 3 litri de apa si se lasa sa fiarba pina raman 2 litri de lichid. Se strecoara si lichidul obtinut se pastreaza. Peste radacina fiarta mai inainte, se toarna alti 2 litri de apa si se fierbe din nou pina ramane 1 litru de lichid. Vor fi in total 3 litri de lichid care se va pastra in sticla in frigider. Se beau 3 pahare pe zi (dimineata, pranz, seara), inainte sau dupa masa. Cu timpul calculii se vor gelatiniza si se vor descompune pe nesimtite producand eliminarea fara dureri.

Se bea lichidul pina se termina. Daca este cazul, se reia tratamentul dupa o pauza de 3 luni.

Eu am facut tratamentul o singura data, acum 7 ani si nu a mai fost necesar sa il mai fac. Dupa cura am putut sa mananc ciocolata linistita. Nu am mai avut nici o problema.

Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca va doresc.

Clara
0
25-03-2012, ora 15:12
Aylin33
Nu este medic/terapeut
Aylin33
Da, , nu trebuie sa consumi ciocolata, lapte, oua si carne, mai ales daca creatinina in sange e mare peste valoarea normala ! La asta se refera, la functia renala, depinde cum stai cu functia renala pentru ca de multe ori nisipul si pietrele la rincihi dau modificari la unctia renala iar in acest caz, ciocolata, laptele si ce am mai mentionat sus sunt bogate in proteine si total interzise in insuficienta renala acuta sau cronica. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Ciocolata este afrodisiac
  • Ciocolata poate scădea riscul cardiovascular
  • Consumul de ciocolată în timpul sarcinii ar putea fi benefic pentru creșterea fetală
  • Ciocolata ar putea îmbunătăți funcțiile cognitive
  • Consumul de ciocolată poate îmbunătăți funcția cognitivă
  • Oamenii de știință au găsit o metodă pentru a obține ciocolată cu 20% mai puține grăsimi
  • Aerul poluat, asociat cu afecțiunile renale
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Învață să-ți controlezi pofta de ciocolată
  •