Nici smecta nu-si face efectul...

30-07-2011
elena81
Nu este medic/terapeut
elena81
Acum o saptamana cand am fost prin oras am consumat un nestea cu ceai verde si lamaie si mai tarziu am savurat o nectarina. A doua zi, au fost drumuri la toaleta, scaunul fff moale mai mult spre apos, am tinut o cura cu orez si de 2 ori smecta luate si nici un efect, a treia zi la fel pana acum ca s-a facut o saptamana. Iau smecta si stomacul meu tot scoate zgomote alaturi de dureri, stau la baie cu orele, frisoane... ce sa mai fac? Sa mentionez ca nu locuiesc in Romania, daca este vreun roman care traieste prin Grecia sa-mi zica si mie ce "intaritor" de stomac este mai bun decat Smecta. Nu mai pot manca nimic, ma simt si slabita in felul asta si caderile de calciu sunt pe primul loc acum.
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
30-07-2011, ora 15:10
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
de unde faci rost de medicamente acolo?ar trebui sa iei cate o capsula de IMODIUM, dupa fiecare scaun, NOSPA pentru dureri, regim in continuare, ceai de menta.daca nu trece inseamna ca este un germene patogen si ar trebui sa mergi sa faci o coprocultura...oricum hidrateaza -te.daca faci febra trebuie sa mergi la spital, cu siguranta este o infectie.multa sanatate.
0
30-07-2011, ora 15:50
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
nu imodium!!!! daaca e bacterie imodium o faace sa ramana acolo in intestin si pot sa apara alte neplaceri groaznice!
incearca hidrasec
1
30-07-2011, ora 19:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scrie pe o hartie ENOREP [ Nifuroxazide ] si mergi la farmacie...daca nu intelegi cum se administreaza scrie din nou pe forum..si regim ; fara cafea, alcool, ciocolata, sucuri.doar banane, orez, mere, paine prajita, ceai de menta pana ce vei avea primul scaun normal.trebuie sa fie farmacii de garda azi si maine, mergi si cumpara ce ti-am scris.
0
30-07-2011, ora 22:06
elena81
Nu este medic/terapeut
elena81
Multumesc pentru raspuns. M-am dus glont la o farmacie, am gasit una deschisa si in sectorul meu. Oricum cafea, alcool nu sunt caracteristice mie, desi trebuie sa ma fac pe moment prietena cu ceaiul de menta si merele :)). In greaca cum este prospectul am citit acolo ca se ia o pastila de 4 ori pe zi (dimineata, pranz, dupa amiaza si seara), acum astept confirmarea dvs daca asa este. Sa mentionez cu greaca de-abia acum incep sa o invat mai bine.
0
31-07-2011, ora 06:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Asa e, asta e doza justa..
0
13-08-2011, ora 12:25
elena81
Nu este medic/terapeut
elena81
Mi-am revenit cu stomacul dupa ce am luat 2-3 zile la rand, intr-adevar fff bun. Multumesc pentru indrumari!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: