Nevralgie trigeminala

12-06-2010
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna, ieri am primit diagnosticul de nevralgie trigeminala ce inseamana acesta imi puteti explica, in urma unei extractii medicul mi-a spus ca de aceea am dureri insuportabile in zona dintiilor si a maxilarul inplicit ca am nevralgie trigeminala, si ca nu mi s-au dezvoltat dinti calumea... d-voasta ce intelegeti prin aceasta,. o sa primesc lamurire de la dr meu numai luni, ca ieri dupa extractie nu am fost in stare sa ascult cele ce uram sa imi comunice! Va rog sa imi oferiti detalii legate de aceasta "boala" sau ce este ea!! Va multumesc, precizez am doar 18 ani, si am citit despre nevralgie trigeminala ca apare la varste mai inaintate este adevarat?
6 comentarii
0
18-06-2010, ora 17:24
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Va rog un raspuns!!! Am primit trimitere la Mures la BMF ce sa fac?? Cu un control medical mi se poate confirma aceasta problema, sau trebuie investigatii amanuntite? HELP!!!!
0
20-06-2010, ora 10:34
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
De regula, diagnosticul se pune destul de greu si tratamentul pentru nevralgie este destul de complex, asa ca ar trebui sa mergeti la BMF, asa cum ati fost trimisa
0
27-06-2010, ora 17:46
elissa s
Nu este medic/terapeut
elissa s
Buna!Am avut si eu in urma cu 15 ani nevralgie de trigemen, aveam 22 de ani.Pana sa-mi puna atunci diagnosticul, am stat cu dureri zi si noapte vreo 2 luni de zile.Am scapat cu acupunctura(nu stiu daca mi-ar fi trecut oricum).De atunci nu am mai avut probleme, dar am avut grija sa nu stau in frig sau curent.Eu zic ca daca se confirma a fi nevralgie de trigemen, merita sa incerci acupunctura.Bafta!
0
29-06-2010, ora 10:59
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Multumesc pentru raspunsuri! am sa revin consult un chirurg BMF.
0
09-08-2010, ora 00:28
stabwound
Nu este medic/terapeut
stabwound
salutare. as avea si eu cateva nelamuriri, as fi recunoscator daca m-ati ajuta sa le spulber. am avut cam timp de o luna niste dureri, zic eu minore, in urechea stanga. mici intepaturi ciudate. am spus ca m-a tras curentul (faceam dus si apoi ieseam afara) si am inceput sa am grija, sa-mi bag vata in ureche si cumva sa ma feresc, desi durerile desi nu chiar asa de problematice au trecut destul de greu. iar acum de o zi, dupa o seara petrecuta pe terasa, bausem cam patru beri, ma intorceam cu o senzatie ciudata ca si cum m-ar fi afectat cumva in cazul asta alcoolul (greu de explicat). Cand am ajuns acasa am stat jumatate de ora in pat si m-am ridicat cu dureri extrem de groaznice in partea stanga a fetei: ma durea maxilarul, urechea, maseaua, si in timp a inceput sa ma doara si radacina limbii in aceeasi parte stanga. Am luat un nurofen forte in speranta ca o sa-mi treaca... dar nu a fost asa. Dupa vreo 2 ore jumate am luat inca unul, desi stiam ca trebuie sa fie luate la interval de patru ore. Nu mi-a trecut nici asa. Am stat pana pe la 6 dimineata cand am zis ca nu mai suport si am fugit pana la ORL la urgente. Acolo doctorul mi-a spus ca am nevralgie Arnold si mi-a prescris Ketonal si Codemin P (sau ceva de genul asta... nu-mi amintesc numele) si ceva medicament pansament pentru stomac. Am fugit la farmacie, le-am luat... si abia, abia, dupa vreo 30 de minute durerea a inceput sa fie mai suportabila, dar nu ma lasat decat seara pe la 10-11 in aceeasi zi. Am citit putin pe internet despre nevralgia arnold, dar mi se pare ca la mine s-a manifestat putin diferit, nu aveam dureri chiar de la ceafa spre crestetul capului, ci din partea stanga de sub ureche, dar se muta durerea in partile in care le-am mentionat si mai sus. Ce vreau sa stiu e, daca ar trebui sa-mi fac griji, daca credeti ca este nevralgie arnold sau doar un fel de nevralgie mai simpla, daca considerati ca este bun tratamentul sau daca ar trebui sa mai continui investigarea. Medicul a spus ca nu e necesar, dar eu sunt putin in dubii... la cum m-a durut si la cum mi-a trecut, tot am senzatia ca ma poate lua durerea oricand inpoi, singurul motiv pentru care inca nu ma ia e ca nu s-a obijnuit corpul cu medicamentele. Dar nu sunt medic, nu ma pricep. Mai trebuie sa adaug ca acum cativa ani am mai avut o problema asemanatoare, insa atunci ma durea in partea ochiului pana in ceafa, atat de tare incat mi se micea ochiul... iar dupa o mai multa vreme, se muta in partea cealalta. Atunci am rezolvat problema cam cu acelasi tratament ca si acum, insa de data asta pare a fi diferit si as vrea sa cunosc cateva pareri mai pro.
0
09-08-2010, ora 21:41
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Sfatul meu este sa consultati si un medic stomatolog pt a elimina (si trata) posibilele cauze dentare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •