Nevoie urgenta de tratament. Posibila urticarie. Caz foarte special

12-01-2016
arcanandrei
Nu este medic/terapeut
arcanandrei
Buna ziua! Va cer ajutorul si putina rabdare, poate cineva a avut aceasta problema, poate un medic doritor sa ajute va arunca un ochi peste povestea mea.

A inceput in clasa a 6a, acum 9 ani. In vacanta de vara am inceput sa ma trezesc cu 'bubite' pe mine, la inceput 3-4 la numar (semanau cu niste intepaturi de tantar, ma mancau de asemenea). Nu am bagat de seama. Dupa 2 saptamani s-a agravat situatia, ma trezeam plin de acele bubite, cam 300-500 la numar, pe toata pielea. Am crezut ca e o alergie la ceva pentru ca se intampla doar dimineata si la 30 de minute dupa ce ma trezeam dispareau cu totul si mi se desumfla si fata si corpul, 30 de minute! Acele 30 de minute nici nu puteam sa vad pentru ca mi se umfla totul, ochii, piscaturi pe piele de puteai zice ca cineva m-a batut cu urzica pe tot corpul, ma mancau ingrozitor. Daca ma trezeam la 8:00 la 8:30 nu mai erau, daca ma trezeam la 13:30 la 14:00 nu mai erau, daca nu dormeam nu imi apareau deloc. M-am plimbat o luna prin toata tara pe la alergologi si dermatologi prin toate orasele, am facut analize care au iesit perfect si test de alergii. Cand m-am dus sa fac testul de alergii m-a intampinat o femeie care m-a intepat cu un varf de ac si mi-a pus o picatura cu o solutie anume. Chestia asta s-a repetat de aprox. 100 de ori pana cand a ramas fara solutii si nimic nu s-a umflat. A urmat apoi o intepatura de ac fara sa mai puna nimic peste. Aceea s-a umflat de 's-a facut mana bustean'. In acel moment femeia a zis ca nu stie ce am dar a zis sa incerc sa iau o pastila numita Xyzal inainte de culcare sa o anunt daca imi mai apare ceva dimineata urmatoare cand ma trezesc. Am luat pastila si nu ma asteotam sa functioneze, am incercat 100 de tratamente, dar dupa ce am luat Xyzal nu a mai aparut nimic dimineata. Am intrebat doctori de la ce a aparut, toti au zis ca nu stiu, i-am intrebat in cat timp o sa-mi treaca, acelasi raspuns, i-am intrebat ce am..au zis ca e o posibila urticarie cronica. Am urmat tratamentul timp de 2 ani de zile pana nu au mai aparut deloc.


Acum 3 luni am inceput sa ma trezesc cateva zile consecutiv cu cateva bubite pe mine (15-20 raspandite pe maini) identice cu cele de acum 9 ani. Normal ca m-am gandit la Xyzal si m-am dus la farmacie sa imi iau o tableta. Am luat o pastila seara, nimic urmatoarea zi. Am continuat sa iau, iar peste o saptamana au inceput sa apara din ce in ce mai multe (chiar daca luam xyzal seara) iar xyzal-ul nu mai avea aproape niciun efect!

Am fost la 2 dermatologi, le-am explicat pe scurt ce mi s-a intamplat pentru ca nu ma lasau sa vorbesc, le aratam 2 poze si apoi imi inchideau gura cu un tratament
--
Primul mi-a spus sa tin cura si sa nu mananc produse alergene (lactate, oua, rosii, blabla) + Borenar 1 capsula dimineata, Ketotifen 1 capsula seara, famotidina de 2 ori pe zi cate o capsula.
Am urmat tratamentul timp de 7 zile si nu facea decat sa imi reduca senzatia de mancarime, imi apareau (50-100 la numar) dar nu ma mai mancau aproape deloc
--
Al doilea aceeasi cura de mai sus + Zyrtec (din cate am inteles e un Xyzal mai puternic)

In prezent cura nu o mai tin, dar iau Zyrtec inainte de culcare. Functioneaza, dar nu asa cum ar trebui. Reduce 50% din bubite si imi reduce senzatia de mancarime, imi apar (aprox 50 la numar, cand pe maini si nu imi apar pe picioare, cand pe picioare si nu imi apar pe maini), nu ma mananca asa rau, dar pare ca se agraveaza pe zi ce trece. Ajutor!

Mai jos sunt niste poze cu bubitele, cam cum arata

http://imgur.com/a/Ytwdi
2 comentarii
0
12-01-2016, ora 17:21
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Tratamentul urticariei se bazeaza pe antihistaminice. Doza acestora se poate creste progresiv sau se pot incerca diferite combinatii. Exista si alte tratamente care pot asocia, doar dupa ce s-a ajuns la doza maxima de antihistaminic si ameliorarea nu este suficienta.
Trebuie sa acceptati ca scopul tratamentului nu este intotdeauna disparitia completa a urticariei, uneori trebuie sa va multumiti cu ameliorarea simptomelor.
Ca si cauza, n-o veti gasi pe forum si din pacate mai putin de jumatate din urticariile cronice isi afla o cauza chiar dupa investigatii exhaustive. Asta nu inseamna ca ea nu trebuie cautata, dar dureaza mult, este costisitor ca bani si ca timp si din partea dumneavoastra si a medicului, de aceea nu veti gasi pe nimeni pe internet care sa va dirijeze in directia asta.
Va inteleg frustrarea din cauza acestei boli, dar tot la medic trebuie sa mergeti, asa ca ar fi bine sa gasiti unul de care va place cat de cat si sa va tineti de el/ea, nu sa tot sariti de la unul la altul.
0
12-01-2016, ora 17:25
arcanandrei
Nu este medic/terapeut
arcanandrei
As dori sa imi recomandati totusi un tratament bazat pe antihistaminice, ce doza as putea lua si cand. Cat despre cura, mai trebuie tinuta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: