Nevi sutton, si sau Vitiligo

07-07-2014
Alexandru96t
Nu este medic/terapeut
Alexandru96t
Buna ziua! Am 17 ani, si de 4 ani au inceput sa-mi apara pete albe in jurul alunitelor pe spate. La inceput au fost 3, 2 au fost absorbite complet, la una ramanand pata alba care s-a micsorat. de un an mi-a mai aparut una la mustata, unde aveam o alunitata mai in relief, care a fost absorbita in proportie de 90%.. de curand am fost la dermatolog, ( voiam sa-mi scot niste alunite normale, de marime medie, dar inestetice, deoarece am cam multe pe fata) si doamna doctor o observa pe cea alba, ma intreaba daca mai am ( i-am aratat-o pe cea de pe spate), ma intreaba daca am pete albe pe penis ( nu am de niciun fel). dupa care vede ca am pe umarul drept, un fel de cicatrice mai mare, de cand am cazut cu scuterul ( aprox 10 luni, dar fiindca i-am rupt crusta mai mereu la rana, a ramas semn, si daca n-am stat la soare nu s-a bronzat) si imi spune ca am VITILIGO. am cautata pe internet am vazut simptomele, dar Mentionez ca pe maini, fata ( in afara de nevul sutton), sau orice alta parte a corpului nu am nici o pata depigmentata, fara sa fi fost nev sutton ( cele pde pe spate)..
Deoarece vreau sa ma duc la Academia de politie, am fost la inspectoratul jud de politie si am vorbit cu medicul de acolo, cu toate ca nu s-a uitat la mine( a vazut doar ce a scris doamna doctor pe reteta) a spus ca-s inapt. urmeaza sa ma duc la un dermtolog la bucuresti, maine sau poimaine si o sa vad ce am cu adevarat. Mentionez ca doamna doctor mi-a dat o crema PROTOPIC 0.1% cu care sa ung zonele depigmentate.. Atept un raspuns.
4 comentarii
0
10-07-2014, ora 16:35
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Poate sa fie vitiligo, oricum nevul sutton se asociaza destul de des cu vitiligo. Protopicul merge destul de bine pe acest tip de afectiune. Nu uitati sa nu va expuneti la soare, si ar trebui sa faceti si un consult endocrinologic ptr excluderea unei tiroidite autoimune.
O zi buna,
Dr Artenie,
medic dermatolog
0
11-07-2014, ora 15:06
Alexandru96t
Nu este medic/terapeut
Alexandru96t
Multumesc pt raspuns. vazusem pe internet ca vitiligo arata total diferit fata de petele pe care le am eu + ca pe unele le am de vreo 2 ani, timp in care am fot si la mare, adica foarte mult soare, si niciuna nu si-a modificat marimea.. au ramas constante, pana alunita a fost absorvita dupa care s-au retras incet.
si as mai avea o intrebare. am 2 alunite, normale pe care as vrea sa le scot. doamna doctor a spus ca dupa interventie vor ramane pete albe in acele locuri, este adevarat?
si exista un tratament, ca in cazul inc are as avea vitiligo, acesta sa nu se raspandeasca pe corp? luni o sa ma duc la un dermatolod la bucuresti, de la clinica mai.. nu stiu exact numele, si nu doresc sa-l scriu gresit, dar nu mai am rabdare..
0
20-07-2014, ora 22:56
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
de curiozitate, ce v-a spus medicul de la MAI?
si eu am avut un nev sutton
0
27-07-2014, ora 08:37
Alexandru96t
Nu este medic/terapeut
Alexandru96t
Nu este vitiligo in cazul meu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: