Nev halou SUTTON

09-09-2015
merlin919
Nu este medic/terapeut
merlin919
Buna ziua! De mai bine de 10 ani am niste pete in forma de cerc in jurul alunitelor. Am fost diagnosticat in prima faza cu vitiligo, urmand ca dupa mai multe controale sa mi se spuna ca am nev SUTTON. Inteleg ca acele pete se vor pigmenta cu timpul dupa disparitia alunitelor dar nu pot grabi procesul de disparitie al alunitelor pentru pigmentarea pielii? Am vazut diverse remadii naturiste pentru indepartarea nevilor gen usturoi aplicat pe alunita sau ulei de ricin. As vrea sa stiu si parerea d-voastra. Va multumesc!
1 comentarii
0
09-09-2015, ora 21:26
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna seara. Nevii Sutton au trei stadii de evolutie: nevul cu halou/o pata depigmentata dupa disparitia nevului/repigmentare completa. Durata fiecarei etape este variabila de la pacient la pacient si este posibil si ca procesul sa se opreasca in oricare din etape si sa nu mai evolueze (deci sa ramaneti cu un nev cu halou sau o pata depigmentata, care nu se mai modifica). Nu exista tratament local pentru 'indepartarea' alunitelor. Nevii se indeparteaza doar chirurgical sau laser, in functie de tipul lor. Aplicarea de iritante, de tipul usturoi, la nivelul nevilor poate duce la eczematizare si chiar creste usor riscul de malignizare a leziunii (acest risc depinde si de tipul de nev, daca este sau nu displazic).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.