Neuropatie de femural

26-01-2015
Stephanie Andreea
Nu este medic/terapeut
Stephanie Andreea
In urma intervenţiei chirurgicale( protezare de sold) am constatat ca nu mai pot face extensia genunchiului dar nici sa mai pot ridica piciorusul din poziţia de şezut. Dupa 4 luni de la intervenţia chirurgicală am făcut un EMG.rezultatul nefiind concludent.neuropatie de femural fara semne de denivrare acută.nu se poate aprecia gradul neuropatiei deoarece contracţia voluntara e insuficientă.tin sa mai precizez ca am hipotrofie cu hipoestenzie termo alergic la acest nivel. Întrebarea mea e daca consideraţi ca ma voi face bine si ce mi recomandaţi pentru a efectua pe mai departe in vederea punerii in funcţiune a acestui nerv.va multumesc din suflet.
9 comentarii
0
03-02-2015, ora 13:33
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Cred ca o conlucrare intre un neurolog si un fiziokinetoterapeut este necesara in cazul dumneavoastra.
Multa sanatate.
0
12-02-2015, ora 18:55
Stephanie Andreea
Nu este medic/terapeut
Stephanie Andreea
Buna seara.Revin cu o mare rugăminte. In urma controlului neurologic mi s a spus ca imi voi reveni numai ca acest nerv(nervul crural) nu va funcţiona in parametrii normali, el nefiind la fel de normal cum ar trebui datorită luxaţiei de sold.intrebarea mea e daca acest lucru imi va afecta mersul, adică daca nu voi putea merge perfect.
Va multumesc frumos!
Cu respect, Andreea.
0
13-02-2015, ora 08:46
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
In momentul de fata cum este mersul dumneavoastra?
0
13-02-2015, ora 11:03
Stephanie Andreea
Nu este medic/terapeut
Stephanie Andreea
In momentul de fata merg cu carja.Cvatricepsul nu merge si automat ridic din bazin. Neurologul mi a spus ca acest nerv va funcţiona atât cat a funcţionat dinaintea operatiei numai ca eu nu stiu care era, , normalul, , deoarece aveam un dezechilibru destul de mare datorită luxaţiei de sold congenitale.din punct de vedere chirurgical totul e in regula. neurologul mi a spus ca acest nerv e afectat datorită hematomului postoperator care a fost chiar langa el. Chirurgii mi au spus ca in mod normal ar trebui sa merg perfect la fel si kinetoterapeutul numai ca neurologul contrazice acesta idee.ghinionul meu a fost si faptul ca nu am avut un EMG dinaintea operatiei.
Va multumesc din suflet!
Cu respect, Andreea.
0
13-02-2015, ora 11:47
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Acum aveti EMG efectuat?
0
13-02-2015, ora 12:28
Stephanie Andreea
Nu este medic/terapeut
Stephanie Andreea
Da.Diagnosticul este neuropatie femurala(crural) dar nu s a putut preciza gradul neuropatiei deoarece contracţia voluntara nu a fost suficientă. Ce mi a zis clar a fost faptul ca nervul nu e lezat.Am făcut 2 EMG-uri la ideterval de 2 saptamâni rezultatele fiind aceleaşi.
0
13-02-2015, ora 21:14
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Daca nervul nu e lezat atunci sansele de recuperare sunt foarte bune!
0
13-02-2015, ora 21:42
Stephanie Andreea
Nu este medic/terapeut
Stephanie Andreea
Va multumesc din suflet pentru promtitudinea dumneavoastră. O seara plăcuta!
0
19-02-2015, ora 14:54
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Cu placere. O zi frumoasa! dr. Macsuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile nervilor caracteristice diabetului tip 2, detectabile la nivelul corneei
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •