Nervi slabiti? Circulatie periferica deficitara?

05-01-2009
macanel
Nu este medic/terapeut
macanel
De o luna jumatate sotul meu (are 35 ani) prezinta o durere inexplicabila in spate. In prima faza am aplicat tratament local cu unguente in zona cu pricina si antiinflamatoare oral. Toate acestea la recomandarea medicului de familie. Durerea nu a disparut. Urmatorul pas a fost radiografia, apoi reumatologul. Pe baza rezultatelor de la radiografii, reumatologul i-a indicat sedinte de masaj si gimnastica medicala. In urma acestor sedinde durerea din spate (un punct in zona coloanei la nivelul omoplatilor) s-a raspandit si spre umarul stang. In urma acestor investigatii s-a constatat faptul ca durerea ce a debutat intr-o noapte se datoreaza probabil si faptului ca, sotul meu a slabit brusc, in urma cu 2-3 luni depistand ca, adevarata cauza a acestui fenomen este ca sufera de diabet. De atunci sotul meu face insulina, perioada in care a pus pe el aproximativ 5 kg in 3 saptamani. Si aceasta s-ar putea sa fie cauza care a dus la slabirea muschilor care sustin coloana. Un alt motiv, ar fi putut fii si stresul legat de sustinerea doctoratului si pierderea locului de munca, fiind o persoana care se consuma mult atunci cand nu este sigur de ceva. Pe perioada sarbatorilor durerea de spate a persistat, durere care s-a mutat in talpi, mai precis, in zona perinitelor, in mod deosebit in zona degetului mare. Durerea este ca si cum ai sta cu talpile pe o plita incinsa, durere care se resimte doar in zona perinitelor si a buricelor degetelor, care sunt foarte sensibile. Am aplicat in aceasta perioada de sarbatori frectie cu untura de porc pe tot corpul, ceea ce a dus la diminuarea dureririi de spate, dar nu si la acea de talpi. In asociatie cu aceasta durere de talpi, sotul mai prezinta stari de neliniste combinate cu frisoane, cu plansete din orice si cu lipsa somnului. Doarme pe noapte undeva la 1-2 ore, ziua nimic. Vad cum pe zi ce trece se usca pe picioare si nu mai stiu incotro sa o apuc. Ma gandeam la un neurolog; datorita stresului si depistarii bolii de diabet cu care s-a acomodat destul de greu (el a fost foarte stapan pe situatie in orice imprejurare, si si fost sportiv de performanta) sa nu fi cedat din punct de vedere nervos si sa aiba nevoie de tratament de intarire a nervilor. Ia in aceasta perioada Milgamma, ginseng tonic si ceaiuri calmante. Nu a avut nici o reactie de amelioarare la calmante, doar de senzatie de cap gol si creier rece. Nu mai stiu cui sa cer o parere. Va rog sa ma ajutati si pe mine. Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.