in ultima vreme ma enervez din absolut orice si nu ma mai pot controla

25-03-2007
albina
Nu este medic/terapeut
albina
Buna ziua. Va scriu pentru ca sunt foarte ingrijorata de comportamentul meu din ultima perioada de timp. Sunt o fire impulsiva, intotdeauna am fost asta, dar reuseam sa ma controlez. In ultima vreme ma enervez din absolut orice si nu ma mai pot controla, tip la oameni, vorbesc foarte urat si vulgar. Imi dau seam de ceea ce fac, dar pur si simplu nu ma pot opri. Dupa fiecare criza imi jur ca n-o sa mai fac asa, si nu pot sa-mi respect juramantul. Traiesc intr-un mediu stresant, am un sef pe care nu ma pot baza deloc, efectele pozitive ale muncii mele se reflecta asupra lui, cele negative, asupra mea. Locuiesc cu parintii, nu am o relatie cu nimeni, am cativa prieteni buni de care insa nu prea am timp din cauza jobului. Stiu ca sunt persoane care au greutati cu adevarat si nu reactioneaza asa, dar nu stiu ce sa fac, as da orice sa fiu altfel, sa ma pot controla, sa fiu o persoana mai calma si sa nu ma mai omor asa pentru orice prostie (exista si efecte somatice ale acestor reactii: dureri de cap, de stomac, ameteli). Ce sa fac? Sa iau calmante? Sa merg la psihiatru? Sa ma spanzur? Am doar 27 de ani, poate mai am totusi o sansa. Zic si eu...
5 comentarii
0
26-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
In nici un caz sa te spanzuri. sa mergi la un consult la un psiholog, sau psihiatru, ar fi solutia ideala, mai ales ca nu esti printre putinii in aceasta situatie. Uite si cateva articole mai "relaxante":

http://www.postamedicala.ro/stiri-medicale/sanatate-publica/sindromul-de-epuizare-profesionala-in-crestere.html

http://www.postamedicala.ro/stiri-medicale/stiri-generale/ce-este-de-facut-impotriva-stresului-la-locul-de-munca.html
succes!
0
01-04-2007, ora 00:00
sledge
Nu este medic/terapeut
sledge
eu ma gandesc ca ar fi bine sa mergi la un psiholog, nu psihiatru. "nervii" tai de datoreaza in primul rand situatiei tale actuale- locuit cu parintii, job frustrant, lipsa unei relatii. faptul ca au aparut somatizari arata ca deja este o situatie pe care psihicul tau o suporta foarte foarte greu. poate ar fi bine sa incerci sa faci o schimbare in viata ta- alt job... sau macar sa ai un hobby care sa te mai destreseze. inca o data, solutia cea mai buna ar fi un psiholog, dar poti foarte bine sa te descarci unuia dintre parinti sau unei prietene.
0
12-04-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Solutia in cazul tau include automat si discutia cu un psihoterapeut.
Psihoterapeutul este un profesionist care lucreaza cu astfel de cazuri - si in urma discutiei cu el poti incepe sa dezvolti strategii de succes in relatie cu aspectele vietii tale...

Obisnuiesc sa spun celor care se orienteaza catre "calmante" si alte asemenea: pastilele nu te ajuta sa-ti creezi un sistem de succes pe termen lung si nu te invata sa-ti gestionezi situatiile critice intr-o maniera eficienta.
In schimb, interactiunea cu un psihoterapeut vizeaza aceste aspecte ale transformarii in sensul dorit de tine...
0
09-07-2009, ora 10:23
ROBERT_EU
Nu este medic/terapeut
ROBERT_EU
In primul rand Buna ziua. eu am mai multe probleme putin mai complicate si as vrea un raspuns cat mai URGENT.
Prima ar fi mama. mama are 55 de ani, divortata de la nasterea mea si e profesoara cu patru facultati. datorita acestui fapt ea se crede mai tot timpul superiara, inteligenta si destepta. Eu am terminat numai liceul fara bacalaureat. Ma face tot timpul idiot, gunoi, cretin, zabalos, si multe altele. In ultimul timp mai bea si nu se poate controla, sare la bataie, urla si sparge lucruri.
A doua problema este prietena mea. Sunt cu ea de un an si zece luni si datorita faptului ca nu are o situatie financiara extraordinara nu o vrea. Am plecat la o ruda de a mea la Toplita si a fost bine cateva zile pana a aflat mama si a sunat si la facut pe unchiul meu sa ma faca in tot felul. Sa rugat de noi sa venim acasa plangand. Dupa doua zile a inceput sa ne injure in tot felul. De sase luni suntem facuti in tot felul, i se nazareste ca iam mancat ciocolata, ca iam furat bluza. Nu stiu ce se intampla. Acum ne injura, in cinci minute ne pupa. Prietena mea are acum 18 ani. Pana acum ma amenintat ca ma da pe mana politiei pentru ca am corupt o minora, dar aici e problema. Parintii ei sunt deacord cu relatia noastra pentru eu nu sunt un tip violent sau egoist, nu fac scandaluri, nu obisnuiesc sa stau in baruri sau discoteci. Munca si acasa. In al doilea rand prietena mea a fost virgina cand sa culcat cu mine anul acesta in ianuarie (ea a implinit 18 in februarie) dar mama o face in tot felul. nu a avut relatii sexuale cu nimeni dar mama o face curva... etc. Va imaginati...tot tacamul. Mama a facut in asa fel sa nu mai am prieteni, sa ii invrajbeasca impotriva mea sperand ca ma voi desparti de ea. Acum doua luni mi-a furat buletinul prietenei mele si al meu pentru a nu ma casatori. Am vorbit cu politia, au spus ca ii da amenda si poate caz penal daca nu vrea sa mi-le dea. Toate cunostintele noastre nu pot sa ii bage mintile in cap. Nimeni. Nici politia. Politista de aici a spus "Nu ma pot intelege cu maicata, nu ma asculta, vrea sa te desparti, mai bine ati pleca din casa asta". Unde sa ma duc, fara acte, fara rude, fara prieteni. Nu stiu ce sa mai fac. VA ROG INDRUMATI-MA. Ajutati-ma. In fiecare dimineata de la 5-6, nu ai facut aia, nu ai udat, mi-ai luat coala de hartie de pe calculator, imi mananci mancarea, imi bei apa, iesi afara, gunoiule, curvo, handicapat, idiot fara prieteni. Unii prieteni pe care ii mai am imi spun ca sunt distrus, ca mi-a aparut per alb si nu mai zambesc. Mi-au aparut riduri, am o stare de neliniste si imi creste pulsul aproximativ pana la 200 de batai pe minut numai cand o vad cand ne injura ajung sa iau cate 4-5 pastile de Nitroglicerina numai ca sa nu imi sara inima din piept.
In ultimele patru luni nu am pofta de macare, nu am stare ma foiesc, am puls ridicat, in fiecare zi mananc odata pe zi dar si odata pe zi lesin (deodata ma strang tamplele si vad negru in fata ochilor si numai am putere) cate 5-10 minute. NU MAI POT. Va rog din tot sufletul INDRUMATI-MA. Nu mai am pe nimeni pe lumea asta. M-am gandit si la sinucidere dar ma gandesc la prietena mea ca o las singura cu problemele si ma razgandesc. Nu mai am vlaga si zambet. Plang si stau pe ganduri mai tot timpul. Astept raspunsul dumneavoastra pe adresa de mail sau aici. Va rog.
Va multumesc anticipat
0
13-07-2009, ora 11:24
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Robert, chiar daca te simti foarte singur si neputincios in acest moment, nu inseamna ca chiar asa esti. Faptul ca esti capabil sa iti mentii locul de munca in conditiile actuale arata ca esti pregatit sa ai grija singur de tine.
In primul rand, este important sa iti recapeti fortele si increderea in sine. Pentru asta, ai nevoie de un mediu calm, in care sa nu fii agresat verbal sau implicat in conflicte violente. Nu te lasa dezamagit de ceea ce nu ai, concentreaza-te pe ce ai si poti valorifica.
Ai inca o stare de sanatate buna si o putere de munca care iti permit sa muncesti si sa iti platesti o gazda sau o chirie singur, ori impreuna cu cineva. Ai o relatie in care exista sentimente puternice, o relatie ce nu s-a rupt, in ciuda dificultatilor foarte mari pe care le-ati intampinat. Ai inca prieteni care sunt suficient de atenti sa observe ce se intampla cu tine. Acestea sunt realitatile pozitive si benefice ale vietii tale. Cu cat te vei concentra mai mult pe ele, cu cat vei investi in ele mai multa energie, efort si timp, cu atat efectul lor va fi potentat si extins si pe alte paliere ale existentei tale.
Cauta solutii la problemele tale, nu pierde timpul asteptand o imbunatatire a lucrurilor. Nu ingenunchia in fata obstacolelor, pentru ca nu se vor indupleca. Mai bine, infrunta-le sau cauta alte cai.
Abia dupa ce te-ai pus pe tine pe picioare putem discuta despre relatia cu mama ta si ce este de facut in cazul ei.
Ideal ar fi sa iti acorzi cat mai curand cateva sedinte de psihoterapie pentru a rezolva problema simptomelor psihosomatice care incep sa se insinueze in modul de functionare al organismului tau.

Numai bine!

Psiholog clinician,
Simina Munteanu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: