Nerv Median Sectionat

29-08-2008
nirod
Nu este medic/terapeut
nirod
Acum circa 4 luni am avut un accident prin care mi-am sectionat nervul median 80% in zona incheieturii mainii spre palma. Operatia a fost facuta cu succes la spitalul Bagdasar de dr chirurg plastic Apostolescu Ioana.

Am ramas cu cateva traume insa, nu mai functioneaza nervul seszitiv la degetul 3 (mijlociu) si tendonul flexor de la degetul 1 a ramas blocat in operatie astfel nu mai pot sa il indrept.

Intrebarea mea este daca partea senzitiva a nervului se poate reface in timp si care este solutia eliberarii tendonului, masaj operatie etc... Va multumesc anticipat !

Dorin Terciu
8 comentarii
0
29-08-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
...daca recuperarea senzitiva se poate recupera in timp, pentru flexia degetului 1 (police) va trebui sa mai faceti o operatie - tenoliza-.
Mult succes !!!
0
29-08-2008, ora 00:00
nirod
Nu este medic/terapeut
nirod
Am inteles totusi ca se poate elibera acel tendon din operatie si prin masaj, asta spunea cel putin un dr de la spitalul de urgenta sectia chirurgie plastica, o alta operatie m-ar pune iarasi pe bara minim o luna...
0
30-08-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Nu, nu se poate restabili cursa tendonului prin masaj ! Daca era atat de simplu, tendonul isi dadea drumul singur.
Dar nu va costa nimic sa incercati.
0
30-08-2008, ora 00:00
nirod
Nu este medic/terapeut
nirod
Ok va multumesc, o sa incerc totusi sa ma duc la un control la dr care m-a operat sa vedem daca va fi nevoie de operatie sau nu, multumesc inca o data
0
03-03-2009, ora 21:47
ioana apostolescu
Identitate neconfirmată
ioana apostolescu
Curaj!!!Va astept la un control, probabil ca este necesara inca o interventie.
Dr.Ioana Apostolescu
0
09-11-2009, ora 10:54
miticas
Nu este medic/terapeut
miticas
Buna Ziua
Am avut un un accident in care am avut sectionati atat nervul mediam cat si cel ulnar, tendoane si ce mai este pe acolo, acest lucru se intampla pe data de 1 septembrie 2008 am fost operat atunci in Bucuresti.
La 4 luni de atunci am facut EMG si se pare ca nu prezenta semne de revenire. Am mers din nou la operatie care avut loc pe data de 21 ianuarie 2009. Se pare ca nervii erau prinsi in cicatrici, au fost taiati si suturati din nou.
Acum la 9 noimbrie 2009 nervul ulnar cred ca si/a revenit 90% insa cel median nu merge mai de loc simt niste furnicaturi dar de incordat muschii deloc.
Cu respect va intreb: Ce sanse de recuperare mai am si ce se mai poate face in acest caz.
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile d-voastra.
0
30-01-2010, ora 14:18
miticas
Nu este medic/terapeut
miticas
Buna ziua
Astept si eu un raspuns, se pare ca nu ma baga nimeni in seama, trebuia sa mai fac ceva pe acest site?
0
28-07-2011, ora 01:44
janine_ugly_barbie
Nu este medic/terapeut
janine_ugly_barbie
In decembrie 2008 am fost operata de dr.apostolescu ioana ptr un implant de silicon, operatia fiind ACCEPTABILA, in nici un caz reusita!In decembrie 2009 am solicitat o abdominoplastie, in urma careia am ramas cu adevarate SECHELE PSIHICE SI FIZICE!Am de gand sa caut toate actele care mi s-au eliberat de catre aceasta doamna Apostolescu Ioana si am de gand sa-i intentez un proces...pot proba cu martori, documente si fotografii care dateaza din 2006 pana in prezent, si va puteti convinge singuri!NU RECOMAND ACEST DOCTOR!Din cauza acestei femei am devenit o persoana foarte complexata...Nu doresc nimic de la aceasta femeie, ci doar vreau sa mi se faca dreptate!Am fost la foarte multi doctori chirurgi plasticieni pentru un consult, toti au fost socati de rezultat, ba unii chiar au ras, spunandu-mi ca aceasta doamna care se numeste doctor, nu a facut decat sa-si bata joc de mine pe banii mei!DOAMNA DOCTOR APOSTOLESCU, AM CREZUT IN DVS, IAR PRETUL PE CARE MI L-ATI CERUT IN 2009 A FOST DESTUL DE PIPERAT!Promit ca veti mai auzi de mine, asta ca pe viitor sa nu mai nenorociti si alte fete!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul