Neoroastenia, nevroza astenica

13-03-2013
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna ziua. am mai scris in speranta sa ma lamureasca si pe mine cineva. De un an jumate de zile trec prin multe multe afectiuni care nu au putut fi diagnosticate, si tin sa cred ca sistemul nervos e cel ce sufera de la inceput. Sa inceput cu o banala raceala, cu ganglioni sensibili, o tiroidita subacuta, durere in muschi articulatii, dureri de cap, oboseala, pierdere in greutate. La toate astea s-a mai adaugat pe parcurs un test la borelioza Elisa IGM, IGG pozitiv, Western-blot- negativ. Am mers la neurolog in urma cu un an care mi-a facut un RMN, creierul in ordine. Deci m-a diagnosticat cu neuroastenie. Nu mi s-a dat tratament. durerile de muschi se diminuase deja, insa ticurile, furnicaturile prin membre au ramas. Am inceput sa am si aritmie, care s-a vindecat, dar am ramas cu palpitatii- la USG inima nu arata schimbari, totul in ordine. Toate bune si frumoase pina a aparut o durere in burta cronica care ma tine de 7 luni, chiar mai bine, mi s-a facut laparoscopie, pentru ca ginecologul banuia endometrioza, nici urma de nimic, numai un lichid in spatiul Douglas. Cu o luna in urma am inceput sa acuz dureri la genunchiul sting cind ridic scarile, am mers la medic, sa facut usi la ambii genunchi, am fost diagnosticata cu chondromalatie gradul II, mentionez ca in afara de plimbarile cu cainele, alt sport nu fac. De o saptamina a inceput sa doara si genunciul drept, si s-a mai adaugat iar durerile prin coapse, gambe, maini. Recunosc ca m-am cam stresat din cauza la piciorul ala si stiu ca durerile se intensifica cind ma stresez. Ieri am mers iar la neurolog care vrea sa excluda vreo miopatie, o sa mi se faca o analiza de singe in primul rind si pe urma vedem ce o fi. Eu nu stiu nimic despre miopatii, si nu avem in familie asemenea cazuri. Am 22 de ani, medicul a zis ca cel mai probabil e o nevroza. Incerc sa nu ma ingrijorez si sa cred ca e nevroza pina fac testul. As vrea o parere de la DV, ce credeti ca poate fi?
va multumesc mult.
7 comentarii
0
14-03-2013, ora 04:12
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna ziua, durerile din corp sunt in anumite situatii o expresie psihica pe fond de stres. Analizele medicale au identificat totusi probleme, de care trebuie sa tineti cont. Va recomand o evaluare psihologica, prin care voi stabili in ce masura aveti nevoie de ajutor. Contactati-ma daca doriti.

Numai bine
0
14-03-2013, ora 18:11
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Ziua D-le doctor. Eu ma aflu in Polonia deci nu stiu daca pot sa ajung in Romania. Am repetat iarasi testul la borelioza si inca o analiza care depisteaza daca e inflamat muschiul sau daca este vreo boala autoimuna, nu mai tin minte ce era scris acolo. Daca analiza asta iese bine mi s-a propus sa merg la psihoterapeut. Cu borelioza stiti si Dv ca e greu de determinat, cel putin aici in Polonia nu avem laboratoare pentru borelioza atit de bune ca in Romania, am auzit multe lucruri bune despre un anumit laborator in Romania care face teste la microscop in cimp intunecat. Nu stiu ce o fi asta, dar nici medicul infectionist nu a putut sa-mi spuna daca se face asa ceva. Este intr-adevar in Germania un laborator specializat, insa e cam departe si e costisitor. Nu am resurse deocamdata. Durerile in muschi sunt difuze, si dureaza secunde, minute. Ce ma ingrijoreaza este problema genunchilor care ma dor foarte tare cind ridic scarile, stiu ca am hondromalatie, si poate e de vina cainele meu greu, dar atit de repede sa doara ambii genunchi? Trebuie sa mi se injecteze un anumit medicament in ambii genunchi, asta a considerat medicul. Sa mentionez ca testul de borelioza nu prea este luat in seama, dat fiind faptul ca a iesit nesigur la western blot, deci "graniczny" ceea ce seamana in limite. Astazi mi s-a explicat la laborator, ca daca e in limite, inseamna ca bacteria este dar nu e activa. Am un respect profund penru toti medicii, si intr-adevar am avut medici buni pina acum. Sunt gata sa merg la orice psihoterapeut, numai sa scap de dureri. Va multumesc mult pentru raspunsul Dv.
O zi frumoasa sa aveti
0
16-03-2013, ora 19:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ali990

Daca durerile nu trec cu ajutorul unui psiholog bun, puteti merge si la un psihiatru.
Ce trebuie sa stiti este ca sunt pe fond nervos si sunt temporare.
Si eu am avut la fel ca dv.: in zona abdomenului, toata mana (si dr. si stanga) si apoi au migrat la spate. Am avut intr-un an la toate articulatiile deodata. Medicii au anticipat acest lucru.
Am fost sfatuita sa beau si multa apa - asta probabil ca iau si o medicatie.
0
16-03-2013, ora 22:11
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna ziua Clara! multumesc pentru raspuns. Durerile cum ai zis migreaza sunt localizate in tot corpul, si citeodata am impresia ca doare numai citiva cm din muschi, dar e nerv probabil nu muschi. Merg la psihiatru numaidecit, ca sunt obosita deja. La mine e alta situatia ca am si niste ganglioni sensibili, la git si dupa cap unul, nu au marime mai mare de 1 cm deci, nu sunt considerati periculosi. La ceva au reactionat dar la ce, nimeni nu stie. In schimb borelia mia iesit pozitiva la test. Nu stiu cum o sa imi dea un diagnostic daca sincer, asa ganglioni mici nu se analizeaza, e prea riscant si sanse sunt sa nu fie infectati cu nimic. Am citit undeva ca si in cazul nevrozelor devin sensibili. Deci nu neg ca am o problema si ca trebuie sa consult un psihiatru, cu mare placere merg dar sa stiu ca ma fac bine.
0
16-03-2013, ora 23:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ali1990

Si eu am acesti ganglioni mariti tot timpul, plus o salba de ganglioni mici la ceafa.
Se pare ca avem cateva lucruri in comun.
Doctorul care m-a tratat pe mine cand eram mica a vazut ca sunt diferiti ca volum fata de cei ai unei persoane sanatoase. Dar ne-a zis sa ii lasam in pace.
In schimb VSH-ul imi iese tot timpul marit la analize: dublu sau triplu. Semn ca ar fi o infectie pe undeva.
Nu am facut nimic nici in sensul asta.

Poti sa iti faci test pentru toxocara si toxoplasma sa vezi daca nu esti cumva infectata cu asa ceva, mai degraba decat cu borelia aia. Si la astea se umfla ganglionii.

Iar cu durerile neaparat la psiholog. Poti face ora de psihologie si pe messenger chiar cu domnul psiholog care ti-a raspuns. E important sa te exprimi bine in romana la o astfel de sedinta/sedinta pentru ca e mai complexa.
Este un domn pe Forum care a avut astfel de dureri si a scapat definitv de ele la o sedinta la psiholog dupa aproximativ doua ore de discutii.

Cu pace, Ali.

Ai grija de tine.

Clara
0
17-03-2013, ora 02:30
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Clara. multumesc foarte mult pentru raspuns. La mine VSH iese in ordine, in analize numai la inceput au fost 10 leucocite si atit. asta a fost unica problema. Plus tioridita care a reactionat la infectie, nu se stie ce fel de infectie. Acelasi lucru mi s-a spus si mie, sa-i las in pace ca nu sunt periculosi. Am facut analize de tot felul, si mai precis la bacteriile astea. Totul iese in norma, numai borelia mi-a iesit pozitiv. Eu am ajuns sa fac si laparoscopie pentru ca dintr-o anumita cauza s-a adunat intre timp lichid in spatiul Douglas, care la citologie si microbiologie nu a aratat nimic. Deci am scapat de lichid, mai putin de probleme. Nu cred ca ma apuc de tratat borelia deocamdata. Dar la psiholog ajung si aici in Polonia ca vorbesc Poloneza si nu am probleme sa ma exprim. In ultimele luni citeva unghii de la maini au inceput sa creasca valuroase pe orizontala, cauza necunoscuta, dar stresul poate fi cauza fara indoiala. Noaptea ma visuri neplacute de mai bone de 1 an. Dorm mult pentru ca ma simt obosita tot timpul. Durerile in burta pina la urma le controlez cu probiotice, functioneaza pina ce.. Din pacate zgomotele in ureche, maini reci, palpitatii, furnicaturi, ticuri, dureri prin muschi, ameteli- nu le pot controla. O perioada m-am simtit mai bine, puteam sa ies la primblare cu cainele 4 ore fara sa obosesc. A inceput sa ma doara un genunchi si medicul mia zis ca merg prea mult, deci cartilajul ala a inceput sa se roada. Acum nu pot sa alerg, nu pot sa merg cu bicicleta si nu pot sa ies cu cainele, ca nu-l pot controla. Totusi nu sunt negativa, sper ca va fi bine, nu ma dau batuta. Vreau foarte mult sa merg la psiholog.
O seara frumoasa.
0
22-03-2013, ora 14:11
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Ziua la toti. Analiza de singe pe care am dat-o (kinaza) a venit in regula, deci neurologul a constatat ca nu este vorba de nici o miopatie (miozita) sau alte boli autoimune. Am fost trimisa la Psihoterapeut si la infectionist, pentru ca repetind western blot borelia, rezultatul ramane la fel, deci la limita- semn ca ceva ar fi acolo. Durerile au mai trecut. Au durat undeva o saptamina, tin sa cred ca au fost intensificate de zborul cu avionul, pentru ca dintr-o oarecare cauza, i momentul in care avionul decoleaza sau aterizeaza ma dor toti muschii si capul. In schimb in genunchi mi se fac niste injectii cu acid hialuronic, asta pentru ca am fost diagnosticata cu chondromalatie. De citeva zile insa ma dor incheieturile de la maini, mai mult cotul drept, dar si cotul sting. Nu stiu daca face sa merg la medic si pentru asta, ma gindesc ca poate vremea e de vina, noi avem climat foarte umed aici, frig mereu, rareori avem soare. Va multumesc, o zi frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: