Neoplasm mamar

19-03-2013
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Buna ziua, mama mea a fost diagnosticata recent cu neoplasm mamar drept cT2N2M1 (det sec hepatica) std 4 la debut. A inceput tratamentul cu citiostatice o data la 3 saptamani.
Intrebarea mea e legata de alimentatie, medicul i'a recomandat sa manance orice ii cade bine. Eu una, am citit pe net ca nu e tocmai ok sa manance carne rosie, grasimi si dulciuri... deci sunt in ceata. O alimentatie sanatoasa banui eu ar ajuta mai mult la refacerea celulelor.
Multumesc mult!
70 comentarii 12 3 Înainte ›
0
19-03-2013, ora 22:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu exista informatii stiintifice dovedite pe baza carora, la pacientii cu cancer, sa se poata face recomandari cu privire la dieta. ca atare recomandarea de a manca "orice", adica de a avea o dieta echilibrata, este una buna. desigur ca nu trebuie sa faca exces nici de carne, nici de alcool, nici de dulciuri, trebuie sa evite obezitatea sau supraponderalitatea, trebuie sa mentina o viata activa. in rest dietele se recomanda in functie de, ca exemplu, daca are alte boli: diabet, hipertensiune, alte situatii metabolice, insuficienta hepatica, etc, dar nu relativ la boala canceroasa direct.
0
20-03-2013, ora 17:13
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Citostaticele au ca scop reducerea tumorilor canceroase sau anihilarea lor, nu? Ei, nu exista mometan pe piata un tratament care sa distruga decat celulele canceroase, asadar sunt distruse si celule sanatoase. Pt refacerea lor cat mai rapida nu e necesara o dieta sanatoasa?

Se mai poate pune problema in cazul acesta de o interventie chirurgicala?
0
20-03-2013, ora 19:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu exista practic "dieta care sa grabeasca refacerea celulelor sanatoase dupa chimioterapie" alta decat "dieta echilibrata". vis-a-vis de ameliorarea prognosticului legat de boala ei neoplazica, se recomanda un regim de viata cat si unul de activitate fizica astfel incat sa aiba un indice corporal sub 25. e obeza ?
0
20-03-2013, ora 19:42
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Nu are probleme cu greutatea. Chiar si medicul ei i'a recomadat sa aiba grija cu kilogramele, pt ca luarea catorva kg in plus ar afecta tumoarea.
0
20-03-2013, ora 19:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte bine atunci!
0
20-03-2013, ora 19:56
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
in schimb am observat ca i s'a umflat burta, sa fie efectul citostaticelor?
0
20-03-2013, ora 20:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
m-as mira. nu e printre primele lucruri responsabile potential de asa ceva. asta trebuie investigat. medicul e la curent cu acest lucru ?
0
20-03-2013, ora 20:40
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
adica ar trebui sa fie un semnal de alarma? nu, nu am luat legatura cu dansul.
0
20-03-2013, ora 20:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de ce ? sau mai bine zis... de cand se intampla asta ?
0
20-03-2013, ora 20:44
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
ideea e ca nu stim cu ce ne confruntam, la ce sa ne asteptam. si orice schimbare ne da de gandit.
sambata am observat ca s'a umflat, am cantarit'o si nu a luat in greutate.
ar trebui sa anuntam medicul?
0
20-03-2013, ora 21:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca o supara sau are si alte simptome noi asociate, da. daca nu, poate fi pur si simplu prezentata aceasta situatie la urmatoarea programare cu medicul (care banuiesc ca nu e peste mult timp).
0
20-03-2013, ora 22:02
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
ea sustine ca nu o deranjeaza, daca ziceti ca e ok, atunci poate astepta pana sapt viitoare, pe 27 avem a 3-a citostatica.
multumesc!
0
20-03-2013, ora 22:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere!
0
22-03-2013, ora 20:03
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Rasfoind putin site-urile ce au ca punct de plecare tratarea cancerului am gasit unele solutii care mi'au atras atentia, tratarea cancerului cu interferon si interlukine. Interferonul alpha e foarte eficient in lupta impotriva celulelor canceroase, iar interlukineul e indicat in cazul metastazelor. In ce cazuri se aplica aceasta imunoterapie?
Si mai misto mi se pare terapia genica, care inteleg ca este inca in studiu.
0
22-03-2013, ora 20:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
interferonul se foloseste in melanomul malign operat dar cu risc mare de recidiva; interleukina se foloseste in melanomul malign sau in cancerul de rinichi, in ambele cazuri numai atunci cand exista metastaze. niciunul dintre aceste 2 lucruri nu se foloseste in cancerul de san, iar interleukina nu numai ca nu se foloseste pe nicaieri prin tara, dar defapt in doar cateva centre in toata lumea, toxicitatile acestui tratament fiind foarte mari, iar la ora actuala beneficiul... nu cine stie ce fata de alte tratamente mai moderne. terapia genica este mai degraba un concept teoretic, nici macar in curs de studiere clinica inca.
0
22-03-2013, ora 20:33
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
hmmm... daca ati fi dumneavoastra medicul mamei mele ce tratament ia'ti recomanda?
0
22-03-2013, ora 20:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi lipsesc niste informatii critice pentru a ma putea exprima aici. de exemplu o biopsie cu un examen histopatologic si mai ales imunohistochimic, ce varsta are, daca si de cat timp e la menopauza, ce alte boli mai are, etc.
0
22-03-2013, ora 21:22
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Mami meu are 50 de ani, iar pana inainte de a incepe tratamentul cu citostatice a avut ciclu regulat, acum nu mai vine. Examenul HP la nivelul sanului: CDI SBR I (2.1.1), + CDIS 20%, RE=80%+, RP=90%+, Ki67=35%, Her2=3+ iar ex HP de la nivelul ficatului: RE=100%, RP=75%, Her2=2+. Eco cardiaca, relatii normale FEV=62%. Analize laborator-perfecte.
A avut o cadere nervoasa, asta acu 15 ani, nu stiu daca are vreo relevanta.
Cat despre ex IHC nu gasesc nici o informatie in scrisoarea medicala.
0
22-03-2013, ora 23:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai asta e IHC-ul, cu multe litere, cifre si cruciulite. ca atare varianta pe care as merge eu ar fi: o forma de castrare (fie chirurgicala, fie cu un medicament de tipul Zoladex) si chimioterapie cu herceptin pana la raspunsul cel mai bun al bolii, dupa care herceptin + un inhibitor de aromataza pe termen lung. ce tratament face momentan ? ce schema de chimioterapie ?
0
23-03-2013, ora 20:29
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Aha, my bad! Am sa stiu pe viitor, deci IHC=hieroglife, iar HP?
Castrare? Ma duce cu gandul la Ciomu, si nu vad legatura cu cazul mamei. Eventual extirparea sanului sau mastectomie.
Zoladex? este folosit pt cancerul la prostata! Ori confundam cazul, ori o luam pe aratura?!
0
24-03-2013, ora 10:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
HP = histopatologic; din ce se scoate de la operatie vine un doctor "smecher" si ia niste probe pe care le pune la parafina in niste cubulete, apoi le taie subtire de tot si le face diverse coloratii elementare (desigur ca tehnicienii lui fac asta), iar apoi se uita la microscop si descrie exact tipul de tesut si aspectul celulelor; astfel se pune practic diagnosticul de cancer si se dau si alte informatii care pot ajuta prognosticul.

IHC = imunohistochimie; se merge mai departe cu coloratiile, care au la baza un principiu imunologic (de cuplare a unor coloranti direct cu niste tine proteice din/de pe celula) si astfel se pot spune SI MAI MULTE despre particularitatile celulelor canceroase; ce fel de receptori au pe suprafata, de unde provin, ce medicamente pot fi folosite (totul, desigur, in niste limite).

daca la IHC celulele tumorale se dovedesc a contine ceea ce se cheama "receptori hormonali", atunci respectivul cancer de san este foarte dependent, pentru crestere, de hormoni secretati de ovare. ca atare castrarea e o componenta esentiala a tratamentului, fie prin scoaterea chirurgicala a ovarelor, fie printr-un medicament care sa le faca inactive, ca si cum nu ar exista, spre a NU MAI SECRETA HORMONI de tipul celor care "hranesc" celulele tumorale. evident ca zoladex e folosit si in cancerul de prostata, acolo lucrurile intamplandu-se analog, evident cu niste organe putin diferite, ca sa ma exprim asa.

treaba cu "Ori confundam cazul, ori o luam pe aratura?!"... nu o prea inteleg. cine confunda cazul ? ce e cu aratura ?
0
24-03-2013, ora 12:55
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Eh, ma mai ia si pe mine gura pe dinainte :)
Saru'mana pt timpul alocat in explicarea termenilor!
"Se palpeaza o formatiune la nivelul CSE al sanului drept de 3.5/3 cm, ADP axilara dr 2 cm"- diagnosticul a fost confirmat prin punctie biopsie de la nivelul formatiunii tu.
"Pt elucidarea naturii formatiunii hepatice se efectueaza punctie biopsie eco ghidata, ex hp confirma suspiciunea de metastaza de carcinom ductal infiltrativ."

Tratamenul prescris in cazul mamei este: farmorubicin 100mg/mp, DT 185mg si ciclofosfamida 600 mg/mp, DT 1120mg. Iar dupa 4 cito repeta ex tomografic, in cazul in care tratamentul da rezultate pozitive se continua cu inca 4 cicluri de cito, in caz contrar tratamentul va fi schimbat.

Deci sa inteleg ca in cazul de fata hormonii secretati de ovare ajuta la dezvoltarea celulelor canceroase? Si pt asta ati recomanda 'castrarea'?
0
24-03-2013, ora 14:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca nu era la menopauza cand a inceput tratamentul, da. in orice caz, asta e parerea mea aici, multi medici in situatia asta nu considera necesara si "castrarea", pentru ca nu exista studii clare pe exact aceasta situatie. personal consider ca daca un cancer de san este dependent de hormoni, pacientele care sunt la menopauza in mod natural au teoretic un avantaj fata de cele care nu sunt, si atunci de ce sa nu le ajut (chirurgical sau farmacologic) si pe cele din urma. cum am spus, nu exista dovezi nete in favoarea acestei alegeri ci doar argumente fiziopatologice. pe de alta parte, pe durata tratamentului oricum chimioterapia, cel mai des (si cum pare cazul si aici) induce o inactivare a ovarelor similara cu castrarea, foarte des ireversibila, deci aceasta componenta este foarte probabil acoperita oricum. ce ti-am zis eu este referitor la intrebarea ta directa cu "ce tratament as recomanda eu", nu este singura varianta posibila.

totusi, daca partea cu castrarea e cea mai discutabila, cea cu HERCEPTIN nu e ! herceptin trebuie folosit neaparat! stiu ca in romania e greu cu accesul la medicamente, inclusiv la herceptin, si ca nu putem sa aplicam standardele americanilor, dar cred ca pana in acest moment, pe baza a ce mi-ai relatat, trebuia deja sa-i fie inaintat un dosar pentru acest medicament la casa nationala de sanatate, spre a incepe tratamentul cu acest produs CAT MAI REPEDE, intre timp facand chimioterapia de care ai amintit.

unde face tratamentul ?
0
24-03-2013, ora 14:39
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Am sa abordez aceast aspect la viitoarea intalnire cu medicul.
Suntem din Cluj Napoca, la institul oncologic 'prof dr Ion Chiricuta'.

Cautand informatii cat mai plauzibilie cu acest medicament, am gasit un subiect discutat de medicul mamei mele. Unde mentioneaza ca : "Cancerul de san reprezinta cel putin patru boli distincte. Nu putem trata pacientele la fel pentru ca ele nu au aceeasi boala. Evolutia bolii si tratamentul este complet diferit, in functie de prezenta sau absenta unor receptori pe suprafata celulei si care pot sa fie pozivivi sau negativi" si : "doar jumatate dintre paciente raspund tratamentului cu trastuzumab, de aceea avem nevoie de noi optiuni terapeutice"
" Avantajele pe care le aduce lapatinib constau in capacitatea de a incetini semnificativ progresia cancerului de san avansat sau metastatic la pacientele a caror boala a progresat in urma tratamentului cu alte terapii anti-cancer, incluzand antracicline si taxani si terapie cu trastuzumab in context metastatic. Noul tratament actioneaza la nivel intracelular, fiind prima terapie orala tintita cu actiune dubla care se realizeaza prin patrunderea substantei active cu greutate moleculara mica in celula tumorala, unde inhiba atat ErbB1 (EGFR), cat si ErbB2 (HER2), doua proteine receptor, a caror semnalizare este responsabila de proliferarea tumorala."
0
24-03-2013, ora 19:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
corect.
0
27-03-2013, ora 18:50
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Salut. Azi a avut parte mami de a 3-a citostatica. Analizele au iesit f bine, mai putin monocitele, care sunt usor crescute. Googalind putin, am citit ca monocitele sunt cele care devoreaza celulele straine si ca nu reprezinta neaparat un motiv de ingrijorare depasirea valorilor normale.

In urma controlului s'a constatat ca tumora de la san s'a redus f mult, eu una sunt sceptica, dar ma rog.
Astept cu nerabdare ex tomografic, ca doar ce e sigur e sigur!
0
27-03-2013, ora 20:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
eu nu sunt sceptic, exact acesta este scopul chimioterapiei in aceasta faza: de a induce REMISIE, adica micsorarea tumorilor. totusi cu farmorubicina nu se va putea merge prea mult inainte, avand o doza totala maxim admisa; cred ca ar trebui deja sa aiba intocmit, ba chiar inaintat deja catre CNAS, un dosar de HERCEPTIN, facut de medicul oncolog.
0
28-03-2013, ora 21:22
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Imi incanta auzul aceste cuvinte, insa stau si ma intreb de ce mor atuncea atatea persoane de aceasta boala necrutatoare? Cand chimioterapia are un asemenea impact, de remisie.
0
28-03-2013, ora 21:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru ca NU TOATE tumorile raspund la fel la chimioterapie, iar momentan nu se poate prezice, decat in cazuri izolate, raspunsul la diverse tratamente, iar de cele mai multe ori, cand se obtine o remisie (fie ea completa sau partiala), aceasta nu e permanenta, si tot de cele mai multe ori, in cazurile recidivelor sau ale "reluarii evolutiei boili", cancerul nu mai raspunde la fel la un tratament care anterior a fost eventual de succes. inca ne luptam sa facem din cancer o boala cu parcurs mai lung, care sa semene mai mult cu diabetul, de exemplu, sau cu alte boli care desi nu sunt vindecabile, sunt tratabile in asemenea masura incat nu mai pun o problema asa de mare.
0
12-06-2013, ora 18:26
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Servus. Azi am avut parte de o veste imbucuratoare! Mami a facut un ecograf abdominal si s'a constatat ca nu mai exista aspecte nodulare in lobul stang. Ficat steatozic, fara leziuni focale.
Ni s'a spus ca nu e posibil sa nu mai existe nici urma de nodul, mentionez ca a repetat de 2 ori examenul, iar rezultatul a fost acelasi.
Ne putem bucura de acest rezultat sau sa fim totusi rezervati pana la urmatorul CT?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
70 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.