Neoplasm laringian

27-06-2009
alina_cabau
Nu este medic/terapeut
alina_cabau
Buna seara Tatal meu in varsta de 52 de ani in urma cu 5-6 luni a fost diagnosticat cu neoplasm laringian in stadiul IV. tumora maligna leziune depasind laringele i s-a practicat laringectomie totala s-a vindecat foarte greu a urmat radioterapia adica 25 de sedinte si totul a fost in regula. Acum suntem la a 2-a sedinta de chimioterapie o sedinta are 96 de ore adica 4 zile continuu i se administreaza citostatice insa nu poate sa inghita nici un lichid ii curge pe langa canula traheala inclusiv supa sau spre ex gogosar in otet a incercat sa manance si s-a scurs totul pe langa canula.toate lichidele medicul oncolog i-a recomandat dexametazon insa nu are nici un efect si elimina materie galbena sub forma de puroi urat mirositoare. Credeti ca mai are vreo sansa ce pas sau mai bine zis ce etapa trebuie urmata e normal sa se manifeste asa Va multumesc si va doresc o seara placuta in continuare
4 comentarii
0
28-06-2009, ora 18:19
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
daca nu poate sa se alimenteze normal trebuie ajutat. se poate face o gastrostoma adica chirurgical i se ataseaza un furtun din stomac prin care poate fi alimentat.vad ca boala este f avansata nu prea mai nimic de facut imi pare rau.
0
09-07-2009, ora 17:59
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Va trebuie un consult la medicul ORL-ist care l-a operat--daca se poate remedia ceva; nu este o problema care tine de chimioterapie; mai mult ca sigur ca este o infectie mixta bacterii-fungi asociata, aceea poate fii tratata de medicul ORL-ist sau oncolog, Ca alimentatie incercati cu PROSURE-1 cutie /zi cel putin. Va doresc putere sa treceti prin aceasta perioada.
0
20-04-2010, ora 11:58
milania
Nu este medic/terapeut
milania
Buna ziua Tatal meu in varsta de 64de ani a fost diagnosticat cu neoplasm laringian in stadiul IV, tumora maligna leziune depasind laringele i s-a practicat laringectomie totala sa urmat radioterapia adica 25 de sedinte si totul a fost bine, chiar luase in greutate, iar acum dupa 5 luni de la operatie a mai slabit, nu prea mananca si are dureri in zona gatului.
Credeti ca ar tebui sa faca si chimioterapie, medicul ORL-ist care l-a operat zice ca nu este cazul ca operatia merge super bine, a avut noroc ca nu a avut metastaze.
Va multumesc
0
24-05-2010, ora 20:11
Lena1963
Nu este medic/terapeut
Lena1963
Daca aveti probleme ORL si credeti ca ar putea fi de natura canceroasa va recomand sa mergeti la un Institut Oncologic unde sunt medici chirurgi oncologi.Sotul meu a fost operat la clinica ORL din Tg.Mures unde i s-au dat toate sansele apoi trimis la Clinica de oncologie(Dr.Toganel)unde a facut 33 de sedinte de radioterapie timp in care a recidivat pentru ca nu a fost radiat cum trebuia.A urmat chimioterapie dar era prea tarziu pentru ca tumoarea a inceput sa se extinda si asta doar din neglijenta doctorilor.La Institutul Oncologic de la Cluj ni s-a spus ca avea sanse mari daca era operat si radiat cum trebuia.Sotul meu a murit si doctorii si-au luat doar banii pana in ultimul moment.Asa ne dam noi viata pe mana unor incompetenti care stiu sa ia doar banii.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.