Neoplasm de col uterin stadiul III B

47 comentarii 1 2
0
25-05-2012, ora 07:25
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Da, are si o durere de cap si tensiunea crescuta (este hipertensiva si ia tratament)
0
25-05-2012, ora 11:00
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Si mai are dureri de burta pe care le avea si inainte, ameteli si o stare de oboseala pentru ca nu se poate odihni noaptea din cauza urinarii frecvente. Dupa hidratarea efectuata in ziua administrarii Cisplatinului, doctorul a decis sa o hidrateze inca 2 zile cu 1000 ml de clorura de sodiu si 500 ml glucoza si ea incearca sa bea 2 litri de lichide pe zi, ceea ce nu se intampla inainte de sfincterotomie.
Ea crede ca stomacul o doare din cauza medicamentelor pe care le ia pentru tensiune, contra starilor de greata si contra durerilor de burta si de cap. Ajunge si la 4 algocalmine pe zi. Ma gandesc ca organismul ei este obisnuit cu ele si probabil o singura pastila nu mai are efect intrucat ea le ia demult pentru orice durere
0
25-05-2012, ora 23:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
simptomatologia trebuie controlata. trebuie sa urmariti daca are tranzit intestinal si daca lucrurile se inrautatesc, sa va adresati medicului de familie. nu trebuie sa va fie teama de medicamentele impotriva simptomelor, oricare ar fi aceste simptome: dureri, diaree, constipatie, etc.
0
31-05-2012, ora 20:24
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Buna seara. De 3 zile mama are cate 2 scaune diareice pe zi si frisoane, in special seara. Toate analizele sunt bune. Pentru diaree doctorul i-a dat imodium si zinkit. O hidrateaza zilnic cu 500 ml clorura de sodiu si 500ml glucoza. De la ce are frisoane? Si ce as putea face sa nu le mai aiba? Ar putea fi de la diaree?
0
31-05-2012, ora 20:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da. i-ati pus si voi un termometru sa vedeti daca are febra ? a facut chimioterapie de curand ?
0
31-05-2012, ora 20:48
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
36, 4 este temperatura si chimioterapie a facut luni
0
31-05-2012, ora 21:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
as recomanda sa aiba niste analize uzuale facute, destul de repejor. daca nu se pot toate, macar o HEMOGRAMA. 2 scaune diareice pe zi nu e mult si nici periculos; trebuie sa continue cu imodium si smecta sau ce mai ia timp de 5 zile, sa nu mamance nimic cu fibre in perioada asta (sau pana se normalizeaza) si sa mentina hidratarea, daca nu varsa, cel mai util ar fi pe gura, nu intravenos ! frisoanele pot fi date de deshidratare acuta, dar trebuie cautat si mai departe, de exemplu o posibila infectie. este chiar esential !
0
31-05-2012, ora 21:23
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Luni, inainte de chimioterapie a facut o serie de analize uzuale si un sumar de urina si o urocultura. Toate au iesit in limite normale. Doar limfocitele procentuale sunt mai putine si la sumarul de urina, glucoza este 70, valorile normale fiind 0-50. Nu am analizele sa va spun daca a facut si hemograma. Oricum pentru luni dr a cerut mai multe analize
0
31-05-2012, ora 21:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e just. hemograma se verifica DE RUTINA la 7 zile dupa administrarea chimioterapiei, atunci fiind momentul in care, cel mai des, celulele din sange, in special leucocitele, pot sa scada (ca efect advers comun al chimioterapiei) si sa predispuna la infectii. daca exista probleme serioase, cum ar fi febra, etc, acestea trebuie facute si mai devreme. ce chimioterapie face ? cum se numesc medicamentele ?
0
31-05-2012, ora 21:48
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Cisplatin. Si il face in fiecare saptamana, o doza mai mica. Radioterapeutul a spus ca Cisplatinul va fi ca o sare pe mancare, sa sensibilizeze tumora
0
31-05-2012, ora 22:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
face deci iradiere pelvina si cisplatin concomitent ?
0
01-06-2012, ora 07:30
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Da. Inafara de pelvis, dr a zis ca este nevoit sa iradieze si o parte din abdomen, din cauza adenopatiilor
0
02-06-2012, ora 07:06
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
CT-urile au fost facute la centre diferite.
Ma refeream la sfincterotomie. Probabil e un mit cum ca orice interventie chirurgicala determina avansarea tumorii mai repede '

Nu e Mith deloc ! Dupa operatie devii stage 4.
Oare voi nu ati auzic ca radiatiile dau cancer ? Cernobil, Fukoshima nu va zice nimic.

De ce faceti ce faceti ? In mopmentul cind s e fac radiatii, s e fac numai pt comfort.
Nu se spera nici o vindecare.

Nu impuscati pianistul, dar mama e intr-un loc gresit. Medicii habar nu au nici macar ce e cancerul.
Nu vedeti ?
canecerul e alt animal, cu o forma de viata diferita. Dupa radiatie s e va face si mai mult cancer.
Spitalul este un loc rau pt cancer.
0
02-06-2012, ora 11:11
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Urmaresc discutiile dintre dvs si domnul Raul pe celelalte topice. Sigura concluzie pe care o trag in nestiinta mea este ca sistemul sanitar din Romania este bolnav de cancer stadiul 4 cu metastaze pe la IOB, Coltea si Elias(pe acolo am tomografiat eu zona)!

Referitor la postarea dvs, spuneti ca radiatiile se fac numai pentru comfort. Mama nu avea nici un discomfort. Am dus-o la medic din cauza pierderilor de urina urat mirositoare si astfel am descoperit cancerul. Iradierea si chimioterapia au venit ca tratament standard al cancerului de col uterin.

In disperarea mea am cumparat "leacul" Monicai Tatoiu. Apoi, cititnd pe net, mi-am dat seama ca e "apa de la chiuveta". Am cumparat si 2 aparate pentru apa alcalina si apa acida. Ezit insa sa le prepar si sa i le administrez. Mi-e teama sa nu-i faca rau. Nu sunt impotriva medicinei naturiste, dar nici nu pot sa-i astept efectele ce apar dupa cateva luni, fara sa fac nimic, in conditiile in care cancerul ei a invadat vaginul in 3 saptamani si s-au inmultit adenopatiile.
0
02-06-2012, ora 13:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1Cenusareasca este psihotic. uita-te in dictionar ca sa vezi definitia exacta a acestui cuvant. tot ce spune el sunt niste deliruri, fie ale lui fie ale altora. el insusi habar nu are nimic despre nici o felie oricat de ingusta a stiintei, fie ea cu sau fara legatura cu medicina. nu se poate avea incredere in nimic din ce spune, si majoritatea lucrurilor e clar ca lumina zilei ca sunt minciuni, usor de probat prin minime cautari pe internet.
0
04-06-2012, ora 19:38
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Buna seara. Am rezultatul la analize. Vi le scriu pe cele inafara valorilor normale.
Calciu seric total - 8, 50 -valori normale 8, 60-10, 20
Magneziu seric - 1, 40 -valori normale 1, 60-2, 60
Glicemie - 183 - valori normale 65-115 (sapt trecuta a avut-o 79, acum 2 sapt, 96 si in urma cu 3 sapt, 169)
Potasiu seric 3, 54 -valori normale - 3, 60-5, 20
LYM# 0, 624 - valori normale 1, 50-4, 50
LYM% 9, 26 - valori normale 20, 00- 45, 00
RBC 4, 17 - valori normale 4, 20-5, 60
PDW 17, 30 - valori normale 11, 50 -16, 50

Scaunele s-au normalizat. Ea de cand s-a operat de fisura anala, dimineata iese afara de 2-3 ori la intervale de 10-15 minute. Primul scaun e normal, urmatoarele sunt mai apoase. Ma gandesc ca daca n-am mai avut scaune peste zi, pot spune ca nu mai are diaree. Si frisoanele au incetat. Ieri a avut frisoane doar cand s-a trezit din somn, azi deloc. Azi a facut a 3 a serie de Cisplatin si continua cu razele si inafara de o ameteala se simte bine
0
04-06-2012, ora 20:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
analizele de mai sus arata favorabil.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
47 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: