Neoplasm de col uterin stadiul III B

05-05-2012
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Mama mea in varsta de 56 de ani a fost diagnosticata cu cancer de col. Pe biopsie scrie 'fragmente tumorale de carcinom scuamos slab diferentiat; prezinta zone de necroza si intens infiltrat inflamator mixt in strama'.Pe CT scrie (redau din memorie) adenopatie iliaca stanga si adenopatie iliaca comuna. Pe trimiterea pentru radioterapie la spitalul Coltea scrie neoplasm de col uterin stadiul III B.

La Coltea cand m-am dus sa o programez la raze, nu s-a uitat pe nici un document, ci doar a programat-o pe 30 mai. La IOB s-au uitat pe acte si un medic oncolog si un radioterapeut insa mi s-a spus ca nu o tine aparatul deoarece are 108 kg, iar aparatul se decalibreaza peste 100 de kg si sa o pun la slabit cu apa si verdeata. Am ajuns la Gral si oncologul de acolo mi-a spus ca s-a sarit peste niste investigatii: rectoscopie(cred), urografie si cistoscopie. I-am spus ca medicul ginecolog a sarit peste ele, sigur fiind ca este afectata si vezica de cancer. I-am mai spus ca are o fisura anala si mi-a spus ca nu poate sa faca radioterapie pana nu trateaza fisura.

Am niste intrebari:
1. Pe 30 mai va intra direct la raze fara alte investigatii? Daca, nu cu ce investigatii trebuie sa ma prezint pentru a-i face raze imediat si a nu mai ma amana?
2. Cum va fi tratata fisura anala in conditiile in care unii medici mi-au spus ca trebuie operata dar dupa iradiere, iar altii mi-au spus ca poate face raze si fara sa o trateze? (o internez luni la Cantacuzino)
3. Am auzit ca in Ungaria exista mai multa receptivitate din partea medicilor. Stie cineva vreo clinica si cum trebuie sa procedez pentru a ajunge acolo?
4. Mama acuza de cateva zile dureri abdominale. Sunt cauzate de neoplasm? Vor urma dureri mai mari?

Am inteles ca atitudinea pozitiva ajuta in tratamentul impotriva cancerului, iar stresul poate accelera evolutia lui. Ea inca nu stie si ma gandesc ca daca de o luna eu nu-mi pot reveni din soc, nu stiu ce reactie va avea ea. Ce ma sfatuiti? Sa-i spun sau nu? Nu o am decat pe ea si ea pe mine si pe cei 2 copii ai mei.
47 comentarii 12 Înainte ›
0
05-05-2012, ora 21:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. nu se poate raspunde, asta numai medicul care se ocupa sau se va ocupa de ea poate estima. in orice caz cu siguuranta ca cel mai probabil ar fi utile de facut rectoscopia si cistoscopia, pentru a se vedea cam care e gradul de invaziie si afectare atat al rectului cat si al vezicii urinare. de asemenea, daca e vorba de o simpla fisura anala sau de o fistula datorata invaziei cancerului de col in organele invecinate.

2. afectarile date de extensia tumorii se trateaza in functie de gradul de invazie. cel mai probabil este ca, daca se impune rezolvarea lor, tratamentul lor sa se faca chirurgical, de exemplu cu anus iliac sau anus contra naturii, daca se afla la iminenta de ocluzie rectala. altfel oricum la o tumora foarte mare tratamentul radioterapeutic nu e usor de facut, posibil sa se impuna BRAHITERAPIA initiala (iradierea locala, prin implantarea unor sonde de iradiere locala, la nivelul tumorii). la fel greutatea foarte mare a ei va pune probleme oricum.

3. nu detin informatii.

4. despre dureri nu se poate specula pe internet. trebuie sa va adresati medicilor vostri, incepand de la medicul de familile.

de asemenea, despre discutia cu pacienta si prognostic si etc, trebuie sa vorbiti cu medicii, in special cu oncologul, pentru ca stadiul e mare si riscul de asemenea si orice se poate intampla, iar ea oricum trebuie sa-si dea acordul pentru tratamentele cu risc (chirurgie, iradiere, chimioterapie) si trebuie sa stie si sa inteleaga, atat cat poate, ce trebuie facut si mai ales DE CE, si de asemenea la ce se poate astepta.
0
05-05-2012, ora 22:10
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Multumesc pentru raspunsuri. Invazia la nivelul rectului nu s-ar fi evidentiat la CT?

Cat despre discutia cu oncologul asupra prognosticului...am avut-o. Mi-a spus ca nu e Dumnezeu.

As mai avea o intrebare. Mi s-a spus sa stau linistita ca ea are cancerul de cativa ani si nu evolueaza asa repede. Pe de alta parte mi s-a spus sa o duc la raze cat mai repede. Avand in vedere ca azi este o luna de cand am internat-o cu suspiciunea de cancer, programarea din 30 mai nu e tarzie?
0
05-05-2012, ora 23:12
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
in cursul zilei de maine, iti voi da toate datele-inclusiv nr de telefon pt. clinica din Ungaria. o prietena a fost.si
..a fost multumita..foarte.
sanatate mamei si tie putere sa treci..cat mai usor..
p.s.
prietena mea a aflat direct de la medic, a avut si are un curaj, voita de nedescris..si au trecut 2 ani..
Doamne ajuta!
0
05-05-2012, ora 23:47
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Iti multumesc sebesuldejos ! Sper sa gasesc si eu putere suficienta, desi simt cateodata ca nu mai pot. Sa-mi trimiti detaliile in PM ca sa nu incalcam regulamentul
0
06-05-2012, ora 00:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
irinashazia, un examen CT este posibil sa nu releve invazia tumorii de col in rect, si in orice caz nu o poate aprecia cum trebuie. pentru asta e rectoscopia.

despre intrebarea ta cu daca nu e tarziu 30 mai... nu stiu cum vrei sa-ti raspund. din pacate tumoarea de stadiul IIIB FIGO este oricum depasita dpdv chirurgical si nu se mai poate spera la o vindecare. deci evident ca si maine daca era programata, tot tarziu era. altfel, da, oricum e mult pentru un pacient cu cancer sa stea peste 3 saptamani fara tratament. poate ca un medic oncolog v-ar initia un tratament chimioterapic, cel putin o serie, pana cand va ajunge sa faca iradiere, asta in speranta de a preveni aparitiia metastazelor, care oricum au o sansa mare sa existe si acum, chiar daca poate nu s-au vazut la CT.
0
06-05-2012, ora 00:22
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Iti multumesc pentru raspunsul fara ocolisuri. Iluziile dor mai rau cand sunt spulberate. Sa ma astept la cateva luni...? Sau...mai mult, mai putin?
0
06-05-2012, ora 13:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce anume sa mai astepti ? din pacate conditia mamei tale a fost indelung neglijata si acum cred ca e momentul unei atitudini terapeutice, in nici un caz nu cred ca mai au rost asteptarile.
0
06-05-2012, ora 17:13
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Asta clar, nu. Ma refeream la sansele de supravietuire
0
06-05-2012, ora 17:38
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Mi-am mai adus aminte de ceva si n-am putut sa mai ma modific postul anterior.
Mi se tot spune ca se mai intampla ca diagnosticul sa fie gresit. Eu nu cred ca o biopsie poate fi gresita, insa, totusi, exista aceasta posibilitate? Imi recomndati sa ii mai fac un Papa Nicolau si o colposcopie? O a doua opinie se bazeaza pe alte analize?
0
06-05-2012, ora 20:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in evidenta acestui tip de cancer, diagnosticul se confirma printr-o BIOPSIE, deci taierea unei mici bucati de tesut, nu prin papanicolau, care e doar o citologie. ce motive ai sa crezi ca diagnosticul e gresit ?
0
06-05-2012, ora 21:12
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Nici unul. Sunt doar bombardata cu informatii, povesti si pareri, iar socul, disperarea, neputinta, nestiinta, etc, ma fac sa ma intreb daca ar fi posibil...
0
06-05-2012, ora 23:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
iarasi, teoretic este posibil, dar improbabil. iar daca mai ai si un examen HISTOPATOLOGIC de pe urma unei biopsii, probabilitatea ca diagnosticul sa fie corect incepe sa se apropie de 100% si nu se mai poate actiona catre pe alta directie.
0
07-05-2012, ora 23:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am primit intrebarea ta pe PM si nu am ocolit intrebarea cu "prognosticul" dar mi-ai zis ca deja ai vorbit cu medicul tau despre asta. insa in nici un caz nu se poate vorbi despre vreun "minim" sau vreun "maxim" pe care sa zica cineva ca nu le poate depasi. cum am spus, boala nu este vindecabila, dar cu raspuns la tratament, poate spera chiar si la luni/ani de zile. intr-adevar, despre "durate" nu poate vorbi decat cineva care cunoaste viitorul. e drept ca avand in vedere greutatea si alte probleme care coreleaza un parcurs terapeutic sincopat, ma tem ca prognosticul este cu atat mai rau.
0
08-05-2012, ora 14:27
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Azi dimineata mama a fost operata la spitalul Cantacuzino de catre prof Patrascu pentru fisura anala. Cand a iesit din sala de operatie mi-a spus ca a operat-o, ca e bine, insa "cancerul este foarte, FOARTE avansat". Am intrebat daca a invadat si rectul si mi-a spus ca nu.

Sunt sunata din toate partile si toata lumea imi spune ca nu trebuia sa o operez pentru ca s-ar putea "sa explodeze" cancerul. Am vorbit ieri si cu radioterapeutul Mitulescu care mi-a spus ca operatia nu era cea mai importanta miscare, insa, intrucat nici la Gral nu sunt locuri la raze decat pe 23 mai, e bine sa fie tratata fisura pana atunci.

Niste apropiati mi-au facut rost de numarul de telefon al unui domn care cica ar trata cancere prin niste solutii pe care sa i le administrez pe cale orala...Sincer, sunt sceptica, insa as incerca orice i-ar putea prelungi viata mamei mele. Dvs, domnule Raul, ce parere aveti?

Si as dori sa-mi mai spuneti parerea despre apa alcalina si cea argintata. Este adevarat ca poate distruge celulele canceroase? Sunt benefice pentru ea aceste ape?

Din ce am citit, am inteles ca este bine ca inainte de raze ar fi bine sa aiba o imunitate buna. Precizez ca oncologii care i-au vazut analizele s-au aratat multumiti de faptul ca nu este anemica si au spus ca ar putea avea o reactie buna dupa iradiere. Considerati ca ar trebui sa-i dau niste medicamente pentru imunitate?
0
08-05-2012, ora 14:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu exista produse medicale pentru "imunitate" decat in situatii clinice bine definite, ca de exemplu neutropenia de dupa tratament oncologic. la fel sunt povesti si tot restul dintre solutiile alternative, inclusiv cele pe care le enumeri, in situatia confruntarii cu cancerul. nu au dovedit niciun beneficiu, absolut niciunul, nu sunt bune la nimic si nimeni nu poate garanta pentru faptul ca nu fac rau.

in rest, intr-adevar, daca nu poate face radioterapie pana pe 30 mai (si cred ca am mai zis asta), ati vorbit cu un oncolog pentru a face macar o serie de CHIMIOTERAPIE pana atunci ? cred ca ar fi important.
0
08-05-2012, ora 15:01
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Joi voi vorbi si cu oncologul. Insa radioterapeutul mi-a spus ca va trebui sa faca si o tomografie pentru plamani pentru ca altfel se inclina balanta daca are metastaze pe undeva. Atunci baza va fi chimioterapia. Iar aceasta tomografie o va face vineri, cand va iesi din spital
0
08-05-2012, ora 15:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
evident. este absolut neverosimil faptul ca a fost prin spitale pana acum, cunoscuta cu diagnosticul despre care vorbim, si ca NU a avut nici macar o radiografie facuta pana acum. nu ma asteptam la asta.
0
08-05-2012, ora 15:18
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Numai bolnav de cancer sa nu fi in Romania...Ca sa nu va mai spun ca primul oncolog a cerut CT numai pentru pelvis, iar eu am cerut si pentru abdomen, gandindu-ma in logica mea neconfruntata vreodata cu cancerul ca de la col ar ajunge mai repede la colon, ficat, stomac. Ulterior am aflat ca poate ajunge si sau numai la plaman. Daca stiam o tomografiam din cap pana in picioare
0
08-05-2012, ora 15:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, pai tu poti oricand sa ii faci orice CT de orice regiune doresti, nu te opreste nimeni. singura problema e ca pentru ce NU iti recomanda medicul, trebuie sa platesti integral. sistemul de sanatate romanesc si asa e rupt de genunchi si abia isi permite sa faca, cu tot cu asteptari uriase, un minimum de acoperire al standardelor medicale curente. de asta medicul stie cel mai bine sa cantareasca si beneficiile si costurile la orice procedura, peste asta fiind si profund restrictionat de reguli si norme si lipsuri, mai ales in romania.
0
08-05-2012, ora 21:19
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Da, dar putea sa-mi spuna, la fel cum ati facut-o dvs, ca este avansat si ca ar putea avea metastaze la alte organe. M-ar fi putut indruma la ce sa-i fac tomografie...Daca aveam sau nu bani sa o platesc integral, ma privea pe mine.
0
08-05-2012, ora 23:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr-adevar, dar e mai complicat de atat. respectiv ce credibilitate poate avea in fata ta un doctor care iti zice ca ai nevoie de niste chestii pe care el conform legii ar trebui sa ti le recomande si sa ai dreptul gratis, cu care ar trebui sa te ajute sa le faci gratis, dar pe care stie FOARTE BINE ca e foarte greu asta. deci daca e sincer cu tine nu face decat sa se lege el singur la cap. e mai simplu sa-ti tainuiasca adevarul, mult mai simplu, si asta nu e vina lui. eu iti spun toate lucrurile acestea pentru ca nu ma costa nimic sa te ajut si sa te informez cat mai bine. pe el, da... stiu asta din propria practica.
0
16-05-2012, ora 13:44
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Buna ziua, azi am luat interpretarea celei de-a doua tomografii la pelvis si abdomen. Cea de torace iese peste 2 zile. Concluzia interpretarii (ce am retinut din ea) este invazie in vagin(care nu exista la prima tomografie) iar stadiul este II B FIGO. Ma bucur ca nu e III B, dar imi dau seama ca a avansat intr-o luna...

Revin diseara cu interpretarile ambelor tomografii si cu analizele facute inainte dupa sfincterotomie(cred ca am zis bine). Comparandu-le valorile am observat ceva diferente
0
16-05-2012, ora 16:09
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
CT- 17.04.2012
-ficat moderat steatozic, izodens, izocaptant, fara dilatatii de cai biliare intrahepatice
-colecist absent
-pancreas discret degenerat lipomatos, fara modificari focalizate nativ sau postcontrast
-splina, rinichi, glande suprarenale fara modificari tomodensiometrice; fara dilatatii pieloureterale
-uter cu dimensiuni usor crescutela nivelul colului (54/38mm), contur extern regulat, structura neomogena prin prezenta unei zone cvasicentimetrice parefluide (chist Naboth sau modificare postbiopsie); infiltrat discret micronodular in grasimea din jurul colului uterin; fara obliterarea grasimii
-anexa dr 40/22mm, anexa stg 40/35mm
-vezica urinara fara ingrosari parietale focalizate sau difuze
-absenta adenopatiilor lichidului de ascita
-adenopatii iliaca externa dreapta 20/18mm, iliaca comuna stg 10/10mm; imagini limfoganglionare infracentimetrice lateroaortice mijlocii, iliace externe stangi, iliace comune drepte
CONCLUZII:
Adenopatii iliaca externa dreapta, iliaca comuna stanga. Microadenopatii nespecifice lateroaortice mijlocii, iliace externe stangi, iliace comune drepte. Col uterin marit.

CT-09.05.2012
-uter in aversie, anteflexie, cu un nodul fibromatos de 20 mm pe fata posterioara fundica
-col cu arie de proiectie crescuta (55/43mm in sectiunea axiala si 52 mm in ax cranio-caudal) prin prezenta unei mase tumorale vegetante circumferentiale, cu idofilie redusa, neomogena prin prezenta unor zone necrotice interne, ce-l ocupa in totalitate, extinzandu-se si in 1/3 superioara vaginala, precum si in ambele parametre (stangadreapta); fara invazie de rect VU
-ovar drept de 37/17mm in scetiune axiala maxima, ovar stang de 34/20 in scetiune axiala maxima, structura chistica
-rect, sigmoid, VU-aspect normal
-ficat cu dimensiuni normale, suprafata regulata si srtuctura omogena, fara leziuni. Fara dilatatii de CBIH sau CBEH; colecistectomie
-splina, pancreas, suprarenale, rinichi-aspect normal. Fara calculi renali, ureterali, bilateral, fara dilatatii de SPC si ureterale, bilateral
-mica splina accesorie subdiafragmatica stanga, de 7 mm
-adenopatii iliace externe bilaterale (max 24mm pe dreapta, 15 mm pe stanga), iliace interne drepte(9mm), iliace comune bilaterale (max 13 mm pe dreapta, 9 mm pe stanga), lomboaortice inferioare (14mm), lomboaortice mijlocii si interaortico-cave (max 12 mm)
-fara ascita/colectii abdomino-pelvine
N.B: fara noduli in bazele pulmonare, fara leziuni osoase cu caracter sceundar la nivelul segmentelor prinse in campul de examinare
Concluzii:
Tumora de col uterin, cu invazie vaginala (1/3 superioara) si in ambele parametre- std II B FIGO- cu adenopatii pelvine bilaterale si abdominale infrarenale.

Analizele ale caror valori sunt inafara limitelor normale:
Creatinina serica- 1.14 mg/dL (inainte de sfincterotomie 0, 65 mg/dL
LHD - 235 UI/L
TGO (AST) - 33.50 UI/L (inainte de sfincterotomie 15, 44 UI/L
TGP (ALT) - 36.20 UI/L (Inainte 12.02 UI/L)
GGT - 52 UI/L
LYM% (limfocite procentual) - 18.12% (inainte 22.10%)
HGB (hemoglobina) - 15.40 g/dL ( inainte 14.90 g/dL)
MPV (volum mediu plachetar) - 10.61 fL (inainte 10.60 fL)
Fibrinogen - 555.00 mg/ dL

Am vorbit cu oncologul care a decis ca va face chimioterapie cu Cisplatin concomitent cu radioterapia, adica incepand de luni ( 21 mai) sau miercuri (23 mai) cel mai sigur. Ma gandesc eu ca fara rezultatul de la CT de torace nu se poate intocmi planul de terapie si intrucat acesta iese vineri, cel mai probabil luni il vor definitiva.
0
17-05-2012, ora 00:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur ca planul se poate face si fara CT-ul de torace. respectivul CT de torace s-a cerut pentru a se vedea daca exista metastaze pulmonare. daca acestea exista, iradierea nu mai este indicata, ci doar chimioterapia, eventual cu o schema mai complexa decat cisplatin simplu. tratamentul propus este standard la ora actuala, din pacate fara solutii de vindecare.
0
17-05-2012, ora 07:45
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Analizele sunt in regula? Invazia in vagin s-a produs in ultimele 3 saptamani sau ultima tomografie e mai amanuntita? Se poate ca interventia chirurgicala sa fi accelerat avasarea tumorii?
0
17-05-2012, ora 13:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
compararea celor CT-uri sugereaza ca boala a progresat de la o efectuare la alta, .totusi asta poate fi doar o aparenta si nu prea are mare relevanta aceasta concluzie decat daca CT-urile au fost facute de acelasi radiolog. altfel, singura solutie este ca cele 2 CT-uri sa fie comparate cap la cap de un radiolog, dar nu vad la ce mai foloseste asta acum. adenopatiile prezente pe primul CT sugereaza ca boala nu era operabila nici atunci.
analizele sunt in regula.
nu vad cum o interventie chirurgicala sa fi accelerat avansarea tumorii... la ce interventie va referiti ?
0
17-05-2012, ora 20:09
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
CT-urile au fost facute la centre diferite.
Ma refeream la sfincterotomie. Probabil e un mit cum ca orice interventie chirurgicala determina avansarea tumorii mai repede
0
17-05-2012, ora 21:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, e un mit.
0
24-05-2012, ora 17:42
irinashazia
Nu este medic/terapeut
irinashazia
Buna ziua. De luni mama a inceput tratamentul. Radioterapie de luni pana vineri (va face 33 de sedinte) si in fiecare luni chimioterapie cu Cisplatin pe toata perioada razelor.. A fost doar un pic ametita dupa chimioterapie. Nu a avut stari de greata. Azi insa, acuza o durere de stomac. Durerea a inceput la o jumatate de ora dupa radioterapie. Sa fie un efect secundar al razelor?
0
24-05-2012, ora 23:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este o posibilitate, dar nu e singura. trebuie sa va consultati si cu medicul despre asta. are si alte simptome ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: