Neoplasm corp pancreas

08-07-2014
hasmic
Nu este medic/terapeut
hasmic
Sora mea de 67 ani diagnosticata cu neoplasm corp pancreas T4 N0 cu noduli pulmonari nespecifici, in observatie, a efectuat 30 sedinte de radioterapie si 4 de chimioterapie cu Gencitabina ;in prezent este in perioada de repaos, urmand ca dupa 30 de zile de la terminarea tratamentului sa refaca analizele si RMN. Problema care ma preocupa momentan, este ca nu poate sa manance sau sa bea aproape deloc, deoarece simte ca tot ce inghite i se opreste in esofag si vomita tot imediat. A luat Osetron pentru greata, dar acuma nu mai acuza stari de greata.In prezent ia Nospa, dar nu se vede nici o ameliorare.
Totodata are si stari de ameteala; TA are valori normale.De la depistarea bolii si pana in prezent(2 luni) a slabit 16 kg.Endoscopia nu i-a fost indicata, considerandu-se ca-i poate provoca iritatii.
Ce ar fi de facut in situatia data? Va multumesc si doresc sanatate tuturor!
2 comentarii
0
08-07-2014, ora 19:27
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EU sunt pacient si cu cancer de plamani am cate o tumora pe fiecare, si iti pot spune din experinta proprie ca acel nod in gat si arsuri din stomac sunt din cauza chimioterapiei, iar dupa ce vin arsurile la mine vine imediat si injunghierea plamanilor, iar pt arsuri eu te sfatuiesc sa intrebi medicul curant ce poate lua, eu de exemplu iau FLUCOVIM DOAR CINCI ZILE SI MA LASA, dar trebuie sa intrebi medicul curant, si eu simt ca toate medicamentele se opresc in gat sau cateodata mancarea dar asta e scopul meu este sa ma vindec sau macar sa traiesc pana la 77 de ani cel putin, eu fiind tanar am acum 38 de ani nu am pierdut in greutate de o luna chiar ma mentin intre 110-110, 5kg si indicat ar fi sa scad undeva la 100kg dar este foarte greu mai ales cu acest tratament de cancer.
0
08-07-2014, ora 20:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ar trebui sa faca o reevaluare, cu markeri si CT de torace si abdomen.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.