Neoarticulatie intre apofiza transversa L5 stanga si baza sacrului.

08-07-2012
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Rezultat Computer tomograf pelvis:
Neoarticulatie intre apofiza transversa L5 stanga si baza sacrului.
Fara modificari la nivel sacroiliac.

Rezultat RMN lombar: totul era in limite normale.

INTREBARI:
Va rog sa imi spuneti ce inseamna rezultatul la CT: Neoarticulatie cu margini osteocondensate.
Cum se poate trata?
De aici vin durerile din articulatie care se intind pe tot piciorul? (durere, senzatie de strangere, amorteala, ace, gheata in articulatia soldului stang si in zona lombara si sacrala.

Multumesc!
5 comentarii
0
08-07-2012, ora 07:30
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Sindrom Bertolotti se numeste
daca provin durerile de aici v-ar putea spune un neurochirurg
se poate infiltre, se poate indeparta procesul transvers sau se poate o fuziune din spate cu fixateur interne
0
08-07-2012, ora 09:43
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Neurochirurgul a zis ca durerile desi seamana cu hernie de disc lombara, nu sunt de la sistemul osos deoarece in rmn si ct nu a iesit nici un nerv afectat.

Iata aici restul rezultatului la CT:
http://forum.romedic.ro/prod/rog_raspuns_URGENT_-_explicatii_rezultat_COMPUTER_TOMOGRAF_PELVIS_069677.html

Totusi inainte sa realizez CT am fost la ginecolog care a zis ca nici o afectiune ginecologica nu da durere pe picior.
La ecografia facuta de ginecolog nu a iesit ceea ce a iesit la CT.
Am ales la vremea respectiva un ginecolog oarecare si apoi unul dintre cei mai buni. Ambii au zis acelasi lucru.
Neurochirurgul a zis ca durerea iradiaza pe picior.

Nu stiu ce sa mai cred. altcineva mi-a zis ca neurochirurgii se ocupa numai de nervii afectati nu si de oase.

Sper sa raspunda la aceasta postare si un ortoped
0
08-07-2012, ora 10:00
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Am cautat pe internet informatii despre Sindrom Bertolotti, ar putea fi asta, radiografia si CT arata la fel.
Intrebarea este de ce nici unul dintre cei 3 ortopezi si nici unul dintre cei mai buni neurochirurgi din tara au zis ca modificarea respectiav e din nastere dar ea nu da dureri?
Eu am dureri pe nervul lombosciatic si in spate cam in dreptul vetrebrei amorteala, senzatii de gheata, intepaturi si durere.
Din articulatia coapsei incepe durerea.

Sindromul Bertolotti este atat de putin cunoscut? este rar? Exista vre-un medic in tara care sa trateze asta?
0
08-07-2012, ora 12:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
sindromul Bertolotti nu este rar, insa este greu de realizat, ea imita o durere ca intr-o hernie de disc L4-L5 pe partea respectiva. tratamentul este chiar o problema, de infiltrat poate face oricare neurochirurg (eu l-as face cu control radiologic cu un röntgen-TV, daca da ameliorare este evident ca de acolo vine problema, acesta putand fi si o diagnosa de diferenta), stabilizarea cu fixateur intern il face un coleg din cluj probabil cel mai bine din tara. ceea ce ar fi solutia ideala si anume indepartarea procesului transvers, este o operatie foarte complicata, nu stiu daca gasiti cineva in romania care-l sa faca. este teritoriul comun a chirurgilor de bazin si a neurochirurgilor.
referitor la CT, eu m-as orienta spre un ovar polichistic, si anume sindrom PCOS. atentie! DACA este vorba de PCOS, care se poate dovedi prin analize de labor la un endocrinolog, toate conceptia bolii si tratamentul s-au schimbat cu 180 de grade in ultimii ani. PCOS este o forma a diabetului, o inzulinorezistenta, oricat de bizar ar parea, acest lucru este dovedit. tratamentul nu mai este de ani chirurgical ci trebuie luat pe termen lung zilnic metformina.
Un CT cu contrast este intotdeauna mai bun ca un echograf, cu un CT cu contrast eventual poate concura un echograf cu cap vaginal din categoria aparatelor care incep de la 100-150 de mii de euro in sus.
nu stiu de ce nu au gandit la aceasta posibilitate, care este o posibilitate nu pot sa-l confirm fara examen fizic si fara radiografii si mai ales fara a infiltra zona pentru a vedea ce efect da
0
08-07-2012, ora 12:32
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
In concluzie durerile mele pe picior sunt de la coloana sau genitale?
Pt articulatie la ce medic sa merg?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectuarea tomografiilor computerizate la copii îi supune riscului de cancer (studiu multinațional)
  •