Neliniste si leganat in timpul somnului

02-03-2007
erox
Nu este medic/terapeut
erox
Sotul meu (29 ani) are de mic copil o problema, si anume se leagana singur in timp ce doarme. Mai ales cand este stresat sau nelinistit din vreo anumita cauza. Deasemenea simte o anumita zvacnire, neliniste in muschii de la piciore pe parcursul somnului. Se mai linisteste luand ocazional cate un distonocalm.
Dar... sa se legene in timpul somnului i se intampla noapte de noapte.
Ce i se intampla lui sunt simptome ale vreunei boli? Exista tratament?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
13 comentarii
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult homeopatic atent ar putea fi de folos sotului dv. In nici un caz Distonocalmul nu este o solutie pe termen lung.
0
04-03-2007, ora 00:00
erox
Nu este medic/terapeut
erox
In primul rand, va multumesc pentru raspunsul prompt. As vrea sa mai mentionez ca in urma cu cativa ani sotul a mai consultat un medic pt aceasta problema si i s-a transmis ca ar fi vorba de un fel de tic nervos - cu care se pare ca se va confrunta mereu. Ce nu am reusit sa inteleg este - se trateaza sau nu definitiv? Multumesc
0
03-05-2007, ora 00:00
adrian_popescu_16
Nu este medic/terapeut
adrian_popescu_16
Ma numesc adrian, am 16 ani si pot sa spun ca am aceeasi problema.cand eram mic, pana la varsta de 14 ani ma leganam in fiecare seara inainte de somn, sau ziua, cand ma simtzeam stresat si voiam sa ma eliberez de stres, m-am oprit o perioada, a trebuit sa imi gasesc alt "tic", apoi in vacanta trecuta de vara, fara sa vreau, m-am trezit leganandu-ma din nou.
O consider o problema, nu neaparat din cauza faptului in sine, si din cauza unor posibile consecinte fizice (caderea parului cred) cat si psihice ulterioare. Va rog, un ajutor, pot scapa de acest tic ? ( ps : intr-un fel ma bucur ca nu sunt singurul in aceasta situatie si sunt foarte rusinat de aceasta problema)
0
06-05-2007, ora 00:00
adrian_popescu_16
Nu este medic/terapeut
adrian_popescu_16
un raspuns va rog!
0
06-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dacă vă adresaţi mie, nu v-am dat un răspuns nu din neglijenţă, ci pentru că nu ştiu răspunsul. Nu înţeleg legătura care ar putea exista între legănat şi căderea părului.
0
08-05-2007, ora 00:00
adrian_popescu_16
Nu este medic/terapeut
adrian_popescu_16
Am rezolvat problema. Mi-am impus sa ma abtin, si in fiecare seara, inainte de culcare, am cate o activitate (o carte, ascultat muzica). Multumesc totusi pt. atentia acordata! Cred ca ma voi dezobisnui de acest tic permanent.
0
16-05-2007, ora 00:00
erox
Nu este medic/terapeut
erox
Sotul meu, pana la urma a consultat un medic homeopat, care i-a recomandat un anumit tratament. Deasemenea si alimentatia are un rol foarte important, pentru ca anumite condimente, alimente, pot induce simptomele specificate.
In urma tratamentului, care e de lunga durata (poate si de 6 luni) s-au observat anumite ameliorari, in sensul ca nu mai are acele spasme nervoase in muschii picioarelor, dar... de leganat tot se leagana, mai ales cand e nelinistit sau stresat! Dar, nu a trecut decat o luna, o luna jumatate de cand a inceput tratamentul. Sa speram ca pana la urma o sa se vindece! Afectiunea aparuta de demult, inca din copilarie... se vindeca muuuuult mai greu decat una recenta!
Asa ca, draga adrian_popescu_16, poate nu ar fi rau sa mergi si tu la un medic homeopat, sa-ti recomande un tratament individualizat! Nu trece de la sine, si cu cat se invecheste... trece mai greu! - Asta i-a spus medicul sotului meu!
0
25-04-2009, ora 12:38
madalina10
Nu este medic/terapeut
madalina10
Buna ziua, am si eu aceeasi problema cu leganatul. La mine este diferit, o fac involuntar in timpul somnului si nu reusesc sa ma controlez. Am si nopti in care nu se intampla acest lucru si nu am reusit sa-mi dau saeama care poate fi cauza. Rog sa ma ajutati cu un raspuns, multumesc anticipat.
0
15-10-2012, ora 14:15
iulia ionescu
Nu este medic/terapeut
iulia ionescu
Buna ziua.am un copilas de 2 ani si trei 4 luni.de cateva luni mi se leagana destul de tare.pentru o perioada, pana sa o duc la cresa parca reusisem sa o mai dezvat, cantandu-i si mangaindu-o, dar acum se leagana in somn.ii mai spun diferite lucruri, ca o s-o doara capul, ca plange papusa ei favorita si pana adoarme nu se mai leagana, dar noaptea cand nu doarme profund incepe din nou.Se mai si trezeste plangand o data, max.de doua ori noaptea.o iau in brate usor si se calmeaza, dar incepe si se leagana.nu stiu cum sa procedez, am incercat multe variante, o tot intorc de pe o parte pe alta noapte cand vad ca incepe si se leagana, dar tot nu reusesc sa o dezvat.
poate puteti sa ma sfatuiti d-voastra cu ceva.multumesc
0
20-08-2015, ora 04:33
Meugen
Nu este medic/terapeut
Meugen
Buna Madalina. Am 29 de ani si am exact aceeasi problema ca si tine inca din copilarie, nu eram constient pana acum cativa ani, dar de regula cand dorm singur mi se intampla mai des asta dar mi s-a spus ca ma legan si cand sunt cu cineva. Recent am descoperit ca ma trezesc dimineata in leganat si e foarte aiurea. Din ce am studiat ori un psiholog ori un medic homeopat trebuie consultat. Situatia e aiurea si vreau sa gasesc o solutie. Pana acum nimic. Poate fi si lipsa de afectiune.:)
0
23-11-2016, ora 16:21
ana.popescu
Nu este medic/terapeut
ana.popescu
Buna ziua sotul meu 29 de ani are o problema, dimineata cand se trezeste si eu ii vorbesc el este foarte atent si dupa se leagana dar foarte putin.Este un om normal nu este bolnav nu il doare nimic, dar faza asta cu leganatul ma cam sperie, ce sa fie domnul doctor un tic nervos sau o afectiune psihica?
1
28-03-2018, ora 05:27
Corina89
Nu este medic/terapeut
Corina89
Buna ma numesc Corina am 28 de ani am si eu asa probleme cu leganatul inc de cind ma tin minte. Cînd eram mica ma legăna fara ca sa imi dau seama ma trezeam obosită si cu părul încîlcit. Si daca dormiam cu sora mea puteam sa o împing de pe pat. I urma cu trei ani am încetat să mă legăm dar cred ca aceasta e de la aceia ca locuiam cu fostul meu prieten dar acuma de ceva timp iaras am început. Si merge mai spre rau decît era înainte. Cînd stiu ca am liber a doua zi Imi gătesc muzica ceva buna imi împletesc părul ca sa nu mi se incalceasca si la miezul nopții cand nu mai pot de oboseala imi opresc muzica si adorm. Dar daca lucrez ma stărui sa ma odihnesc ca sa nu ma trezesc obosită si cu părul încîlcit.
0
15-01-2019, ora 01:00
Nistor George
Nu este medic/terapeut
Nistor George
buna scuze pentru deranj as vrea sa vorbim daca se poate...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.