Nelamuriri despre pubertate

08-07-2009
epilici
Nu este medic/terapeut
epilici
Buna seara! In primu rand, imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea potrivita, si scuzati eventualele greseli de scriere din postul meu!
Sunt un baiat de 15 ani jumatate, 56kg, si am niste probleme, fapt pentru care va cer sfatul:
1. Desi am ajuns la varsta liceului, vocea inca nu mi s-a schimbat mai deloc. Mai mult, am o senzatie de raguseala (care stiu ca este normala pentru aceasta perioada) de vreo 3 ani de zile, o senzatie foarte "nasoala" pentru mine.
2. O alta nelamurire o am in legatura cu cresterea in inaltime. Momentan am 1.64, aceeasi inaltime pe care o aveam si in urma cu 1 an! (deci practic de 1 an nu am mai crescut deloc). In clasele mai mici eram printre cei mai inalti, dar acum am ramas cel mai mic baiat din clasa, motiv care ma cam deranjeaza. Fiindca stiu ca ar fi nevoie sa precizez, va spun ca mama are 1.54, iar tata 1.87. Ar mai fi sanse sa mai cresc fara sa urmez un regim anume, sau trebuie neaparat sa ma apuc de un anume sport ca sa nu raman mic?
Mentionez ca in afara de problemele cu vocea si cu inaltimea, celelalte semne ale pubertatii au aparut de cand avea vreo 12-13 ani.
Daca aveti nevoie de orice alte detalii, va rog sa ma intrebati. Nu pot spune ca sunt complexat de aceste probleme ale mele, dar parca totusi as vrea sa aflu macar cauzele, daca nu si metodele de rezolvare.
O seara buna! (sau mai degraba, o zi buna, ca e trecut de miezul noptii)...
4 comentarii
0
08-07-2009, ora 00:45
epilici
Nu este medic/terapeut
epilici
scuzati de dublu post dar sciu de pe telefon si mi s-a parut ca nu s-a trimis mesajul
0
08-07-2009, ora 12:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Te rog sa-mi spui daca ai fost pana acum vreodata la un endocrinolog si daca ai facut analize medicale hormonale? Daca da, au fost toate in limitele normale?

In ceea ce priveste vocea, din cate ai spus (" nu mi s-a schimbat mai deloc") am inteles ca ti s-a schimbat, dar nu foarte mult. In general, vocea in cazul persoanelor de sex masculin se afla intr-o continua schimbare pana la varsta de 18-20 de ani si chiar in unele cazuri pana la 25 de ani, depinde exclusiv de concentratia de anumiti hormoni si de reactivitatea organismului tau.
0
08-07-2009, ora 20:22
epilici
Nu este medic/terapeut
epilici
Buna seara!
Pana acum nu am facut niciodata analize hormonale deoarece, cred eu, nu am simtit nevoia sa le fac.
In legatura cu vocea, stiu ca odata si odata o sa se schimbe, dar chiar ma enerveaza faptul ca sunt ragusit mai tot timpul.
0
09-07-2009, ora 14:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Te rog daca poti si doresti sa iti faci analize hormonale precum urmatoarele:
- Testosteron liber;
- Testosteron total;
- Estradiol;
- Progesteron;
- DHEA-S (dehidroepiandrosteron sulfat);
- cortisol;
- PRL-Prolactina;
- Sex Hormone Binding Globuline - SHBG;
- LH - hormon luteinizant;
- FSH - hormon foliculostimulant - acestea ar fi cele mai importante pt un barbat in devenire!

DISFONIA (raguseala) apare in timpul adolescentei dupa cum bine stii, din cauza "modularii" laringelui de catre DHT - 5 alfa dihidrotestosteron, un metabolit activ al testosteronului, convertit din T cu ajutorul celor 2 tipuri de 5 alfa reductaza. Iti va trece raguseala, dar incearca sa nu faci efort vocal pt a nu-ti afecta rangul vocal mic sau mare.

Si eu sunt ragusit mai tot timpul, dar din alte cauze si sunt la fel ca si tine: stresat din aceasta cauza ;))))

Cu multa placere si respect,
N I C K :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pubertatea la baieti
  •