Nelamurire!

27-12-2014
raciudaniel
Nu este medic/terapeut
raciudaniel
Buna ziua. Sunt tatal unui baietel de aproape 3 saptamani si de 3 zile am observat la el niste schimbari in comportamentul relationat meselor. Adica mi se pare tot timpul infometat. Cum il pui la san sta mai bine de o ora, iar daca lasa mamelonul si adoarme langa cum simte o mana pe el cum iar cauta sanul. Daca il pun pe umar sa-i scot aerul imi suge gatul. Il adormim mult mai greu si dupa vreo ora de somn deja prin somn tuguie buzele, are gestul reflex suptului. Tin sa mentionez ca a luat in greutate, nu plange, ne jucam de cateva ori pe zi, se bucura la baita. Nu stiu cum sa interpretez aceste semne. Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
27-12-2014, ora 17:25
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Sunt manifestari ale reflexului de supt. Daca creste adecvat in greutate (aprox. 150 g/saptamana) este putin probabila instalarea hipogalactiei. Daca doarme cel putin 2-2, 5 ore dupa fiecare supt probabil ca se satura. Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •