Nefrectomie urgent (3 Mai 2011)

29-04-2011
catalois
Nu este medic/terapeut
catalois
Buna ziua,
pe data de 3 mai voi suferi o nefrectomie drepta. Rinichiul a avut o malformatie congenitala la iesire, care a dus in timp la hidronefroza gigant, iar acum parenchimul nu mai exista. In acest moment nu are infectii sau alte probleme, iar stangul e sanatos.
Cat dureaza recuperarea si la ce sa ma astept in primele 3 zile?
- Dureri? (imi cumpar analgezice inainte de internare?)
- In cat timp mi se scot sondele?
- In cat timp pot incepe sa ma ridic in sezut sau/si sa merg? (chiar si cu sonda)
- Exista solutii de stimulare a organismului, ca sa se refaca mai repede? (vitamine, minerale, ceaiuri etc.) Am nevoie sa merg si sa conduc un autoturism, pana pe data de 22 Mai. Nu ridic greutati, nu fac alt efort.
Multumesc!
2 comentarii
0
22-05-2013, ora 16:15
DIMALEXIA
Nu este medic/terapeut
DIMALEXIA
Buna!

Vad ca nu ai primit niciun raspuns si au trecut 2 ani. Sper sa fi bine si sa fi trecut cu bine peste. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema cu sotul meu care va fi operat peste o saptamana de nefrectomie stanga cu tumoare. Te rog frumos, daca poti sa revii cu raspunsurile la intrebarile tale pentru ca tot la aceste intrebari ma gandesc si eu acum.

Multumesc f f f mult! si Sanatate multa!
0
09-07-2013, ora 23:53
DIMALEXIA
Nu este medic/terapeut
DIMALEXIA
Buna seara!

Si sotul meu are aceeasi problema medicala. In urma cu 1 luna si ceva la un control de rutina am descoperit o tumoare pe rinichiul stang. Are 42 de ani si nu a suferit niciodata de nimic pana acum.
A fost operat nefrectomie si acum suntem in aceeasi situatie.
Starea lui este buna, si-a revenit dupa operatie si a schimbat regimul de alimentatie total.

Rezultatul la biopsie a fost: Carcinom renal cu celule clare degenerat chistic, grad III nuclear Fuhrmann, non-invaziv(pT2b). Vasele sinusului renal fara embolii neoplazici.

Am fost la dr. oncologi si unii ne-au zis sa facem CT peste 3 luni pentru ca este non invaziv si acum nu trebuie nimic facut.
Un alt dr oncolog ne-a recomandat sa facem acum RMN abdomen si plevis, CT torace, scintigrafie osoasa, analize. Am facut toate aceste investigatii. Rezutatul lor este bun, incurajator in sensul ca nu sunt metastaze.
La RMN a iesit asa:
Concluzii:
-nefrectomie stanga; nu se deceleaza recidiva tumorala locala.
-nu se identifica imagini certe de determinari secundare in teritoriul examinat.
-exista cativa mici ganglioni infracentimetrici, izolati, retroperitoneal paraaortic stanga si in radacina mezenterului parasagital stanga.
Ma ingrijoreaza acei ganglioni, desi si dr chirurg si dr oncolog au zis ca nu releva nimic grav. Acest ultim dr. oncolog ne-a zis ca totusi i-ar da preventiv SUTENT si sa facem dosar. Ce parere aveti? Daca acum rezultatele arata ca nu sunt metastaze e bine sa incepem tratament cu SUTENT? Oare sa fie din cauza acelor ganglioni totusi?

Va multumesc mult!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: