Nedumerire coroana implant dentar

03-12-2014
petrud
Nu este medic/terapeut
petrud
Buna ziua,

Anul trecut am inceput un tratament pentru realizarea unor implanturi (3 la numar, in partea dreapta jos - premolarii si un molar). A fost necesara o operatie de aditie de os iar acum sunt in etapa finala - urmeaza cimentarea coroanei.

Dupa prima proba a coroanei am observat ca pe partea dinspre interiorul gurii la unul dintre dintii parte ce sunt parte din coroana (al doilea premolar) baza nu se fixeaza exact in gingie si iese putin inafara ei (~1mm). Cand mananc acest lucru nu pare sa ma deranjeze insa daca ating cu limba zona respectiva agata/zgarie putin.


Am discutat cu doctorul legat de asta si mi-a spus ca acest lucru se datoreaza grosimii bontului - ca a fost folosit un bont calcinat si ca grosimea era necesara pentru o rezistenta mai buna in timp. Mi-a spus ca nu se mai pot face ajustari pe coroana - daca ar fi sa mai pileasca din ea ar distruge stratul de ceramica. De asemenea mi-a spus ca avantajul la faptul ca baza dintelui iese putin in exterior este ca ajuta la o curatare mai buna la lucrarii.


Nu am consultat alti dentisti legat de acest aspect insa nu sunt foarte convins ca ceea ce mi-a explicat dentistul este OK si ca intr-adevar grosimea actuala a bontului era necesara.


Ce parere aveti?

Nota: Am optat pentru implanturi Alpha Nobel bio si coroana metalo ceramica.

Multumesc,
Petru
1 comentarii
0
06-03-2015, ora 10:23
Dr. Vacaru Marius
Stomatologie, Iasi
Dr. Vacaru Marius
Buna ziua. Pentru a va putea raspunde la intrebarea dvs trebuie lamurit exact tipul de bont protetic folosit. Este un bont protetic calcinabil si lucrarea dentara se fixeaza cu material provizoriu pe aceasta ? sau este un bont calcinabil care face corp comun cu lucrarea dentara si aceasta se fixeaza prin insurubare odata cu bontul ?
Multumesc.
Dr.Vacaru Marius
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •