atunci cand mestec ceva, mi se umfla muschii in apropiere de tample

19-08-2009
eu89
Nu este medic/terapeut
eu89
De mai mult timp, atunci cand mestec ceva, cum ar fi o paine, mi se umfla muschii in apropiere de tample si apar ca doua bube mari, care ma dor. Am mai avut de asemenea probleme cu maxilarele, dar nu stiu ce am, ca nici nu am fost la vreun control, m-am gandit ca poate nu o fi nimic grav. Dar acum deja incep sa imi fac probleme... e normal sa se umfle muchii in halul asta? Adica apar foarte ciudat, parca am capul deformat :))
Multumesc anticipat! Poate primesc aici diagnosticul :)
6 comentarii
0
19-08-2009, ora 23:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Hmm, ai ceva destul de rar dar cunoscut in homeopatie.
Poti consulta un medic homeopat cu experienta care te poate vindeca.
O sa ma uit sa vad daca gasesc un remediu potrivit, inca nu am intalnit un asemena caz si nu cred ca exista multe la astfel de simptome desi cunosc remedii care afecteaza maxilarul.
Ce alte simptome si afectiuni mai ai, orice, oricat de neinsemnat sau mai ales neobisnuit, orice durere, informatie conteaza.
0
20-08-2009, ora 11:46
eu89
Nu este medic/terapeut
eu89
Multumesc pentru raspuns! Pai am mai avut o luxatie la maxilar fara sa am fi lovit de ceva, pur si simplu m-am trezit cu osul iesit in afara o.O Trebuia sa merg la stomatolog sa vad daca am probleme cu dintii, dar s-a lipit la loc dupa putin timp si nu m-am mai dus :(
Acum recent iarasi imi iesise doi ganglioni foarte mici sub gat, langa maxilar, care erau durerosi la apasare... dar si aia mi-au trecut. (m-am dat cu Diclofenac) In rest, cand mananc struguri sau alte fructe, sau chiar anumite mancaruri, imi trec niste niste curenti prin maxilar, asta doar la inceput, dupa aceea imi dispare durerea.
Hmmm... cam multe simptome nu? Sper ca nu o fi ceva foarte grav :-S
0
21-08-2009, ora 13:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Salut,

este bine asa! Cu cat mai multe simptome cu atat mai usor de gasit remediul homeopat potrivit care sa te vindece. Deja ce ai enumerat mai sus sunt indicii importante pt. gasirea lui si de fapt am banuit remediul acesta de la inceput caci este ceva tipic pt. probleme la maxilar !

Hai sa vedem ce se mai potriveste la tine cu remediul pe care deja il banuiesc si care are pana acum toate simptome pe care le-ai enumarat mai sus.

Iti listez mai jos lista cu cele mai importante simptome si tu le copy paste pe cele care ti se potrivesc tie si le bagi in raspunsul tau postul urmator. Daca se potrvesc mai multe : bingo, ti-am gasit remediul pe care il poti cumpara de la farmacie homeopata cu 6 lei si care te va face bine rapid si fara efecte adverse.

Semnul " " inseamna ameliorare, semnul "" agravare, iar cand este dublu (adica sau ) insemana agravare sau ameliorare puternica in functie de directia semnului.
Sper ca sti engleza sau poti traduce macar cele scrise

MIND: - - BUSY, RESTLESS. - - Timid and mild, yet lively.
- Later on irritable, impatient. - - Depressed, morose.
- Becomes rigid and stiff as with the muscles and joints.
- SUPERSTITIOUS. Compulsive, ritualistic behaviour.
- Behavior disorders with restlessness, irritability. - - Fear of being poisoned.
GENERALITIES: - - motion, beginning to move.
- rest and over-exertion. cold/cold wet, foggy, cloudy weater, becoming wet.
- Draft/Uncovering, cooling down single parts/Tunderstorms/Evening, night/Left side.
- warm and dry hot bathing - - Stretching.
- Sudden periodic chills esp. at night. - - Fever 10 h. as if dashed with cold water.
- Hemiplegia left side. - - Parkinsons disease.
FOOD AND DRINKS: - - Desire: COLD MILK, cold drinks/sweets/cheese/yoghurt/ oysters.
- Aversion: meat. - Cold drinks.
HEAD: - - Pain Storms, cold and wet weater, changes of weater.From cervical stiffness.
Motion. - Eruptions.
EYE: - - Lids inflamed, lutinated and swollen.
- Iritis, rheumatic, cold, dampness. Ulceration of cornea.
NOSE: - - Redness of tip. - - Eruptions.
FACE: - - HERPETIC ERUPTIONS ABOUT THE LIPS (Nat-m, Sep).
- Eruptions. Acne. Cracks at corners of mouth. - - Inflammation and swelling of glands.
- Jaws crack on chewing. Easy dislocated jaws. - - Facial neuralgia.
MOUTH: - - TONGUE COATED except red triangular space at tip
BELLY: - - Violent pain continued motion.
RECTUM: - - Diarrhea, getting wet, with pain down thighs.
MALE GENITALIA: - - Herpes. - - Enuresis in boys.
FEMALE GENITALIA: - - Herpes. - - Pelvic articulations stiff when beginning to move.
LARYNX: - - Hoarseness from overstraining voice, sometimes speaking.
RESPIRATION: - - Astmatic suppressed eruptions.
COUGH: - - Cough cold, wet weater, uncovering a part, chill, warm drinks.
EXPECTORATION: - - Hemoptysis from overexertion.
CHEST: - - Bronchitis, pneumonia with hemoptysis.
- Cardiac hypertrophy from overexertion. - - Palpitations.
- Angina with pain and numbness in left arm (Lat-m).
BACK: - - PAIN and stffNESS:
Overlifting, rest, beginning to move, cold wet weater.
Motion, heat, hard pressure, massage.
- StiffNESS of the neck, draft (Calc-p, Cimic), cold, wet weater.
Needs to stretch and move. Massage neck constantly. Muscles bound up in neck.
EXTREMITIES: - - ARTHRITIS, RHEUMA with PAINFUL STIFFNESS,
rest/beginning to mov/cold wet weather/exertion, morning on waking/night in
bed/before storm, motion/warmth/dryness
- Pain LEFT SHOULDER, inner side left scapula.
- RESTLESS extremities Restless legs in bed at night.
- Sprains. Overexertion. - - Bursitis. Tendonitis. - - Chorea. Twitching. Tics.
PERSPIRATION: - - Whole body except head.
SLEEP: - - RESTLESS, must constantly move to find a good position.
DREAMS: - - Dreams of great exertion.
SKIN: - - VESICULAR ERUPTIONS. HERPES (Ran-b). Urticaria. Herpes.
Psoriasis. - - ITCHING hot waether (Rhus-v.).
- Thickened skin in long-standing skin disorders.


Aici si o descriere foarte scurta in romana:
Tulburări cutanate:
Dermatoze veziculoase, eczeme, herpes, acnee şi toate dermatozele eritematoedematoase ameliorate prin aplicarea de apă foarte caldă, neameliorate prin scărpinare.
Degerături pruriginoase.
Herpes labial.

Tulburări febrile:
Febră mare în platou; sete intensă.
Gripă şi stări gripale însoţite de dureri şi necesitatea de a-şi schimba continuu poziţia.

Tulburări musculare:
Reumatisme sau artroze agravate la vreme umedă şi rece, dureri cu redoare matinală, ameliorate prin mişcare şi care se agravează către sfârşitul zilei.
În urma eforturilor musculare: entorse, luxaţii, sciatică cu dureri foarte intense care se ameliorează prin mişcare.

Tulburări ORL:
Răguşeală sau coriză după ce bolnavul a fost udat
Răguşeală matinală cu ameliorare progresivă şi apoi agravare către sfârşitul zilei.

Agravare:
- la umiditate
- în stare de imobilitate
- la oboseală fizică.

Ameliorare:
- prin schimbarea poziţiei
- la căldură
- prin aplicări de apă caldă.
0
21-08-2009, ora 16:02
eu89
Nu este medic/terapeut
eu89
Scarface, nu prea stiu engleza... am incercat sa traduc cu un dictionar dar cu toate astea nu am inteles mare lucru. Singurele simptome pe care le-am inteles sunt astea si care sunt prezente la mine:

MIND: - - BUSY, RESTLESS. - - Timid and mild, yet lively.
- Behavior disorders with restlessness, irritability.
NOSE: - - Redness of tip.
FACE: - - HERPETIC ERUPTIONS ABOUT THE LIPS (Nat-m, Sep).
- Eruptions. Acne. Cracks at corners of mouth. - - Inflammation and swelling of glands.
- Easy dislocated jaws.
RESPIRATION: - - Astmatic suppressed eruptions.
CHEST:
- Cardiac hypertrophy from overexertion. - - Palpitations.
SLEEP: - - RESTLESS, must constantly move to find a good position.
DREAMS: - - Dreams of great exertion.

"Semnul " " inseamna ameliorare, semnul "" agravare, iar cand este dublu (adica sau ) insemana agravare sau ameliorare puternica in functie de directia semnului. " - scz, aici nu am inteles ce ai vrut sa spui :"

Multumesc frumos ca te straduiesti sa ma ajuti, iti sunt recunoscatoare :D
Aaa si am uitat sa spun ca deseori simt niste intepaturi in cap, cateodata foarte puternice ca si cum mi-ar baga cineva ace. poate e din cauza faptului ca in copilarie am cazut de multe ori in cap, odata chiar mi-am pierdut constiinta. Oare de aici se trag si durerile in maxilare? Scuze daca aberez, nu ma pricep deloc la medicina...
0
21-08-2009, ora 18:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna "Eu98" !

Chestia cu semnele nu a mers caci site-ul mi-a sters cateva semne in mod automat. Sa uitam asta
Ok, se pare ca remediul se potriveste destul de bine, mai ales ca ai multe din cele caracteristice (scrise cu majuscule)

Ti-am scris un mesaj privat cu restul de intrebari, sper sa ajunga... du-te la "modificati profilul dvoastra" si citeste-l si raspunde-mi.

Este cu mare siguranta remediul potrivit, dar trebuie sa-l confirmam suta la suta ca sa fim siguri.
0
13-09-2021, ora 03:08
Valy30
Nu este medic/terapeut
Valy30
Eu 89, văd că ai făcut întrebarea acum ceva ani. Ce diagnostic/tratament ai avut?? Am și eu 2 zile de când mi s-au umflat tâmplele, se disumfla un pic și se umflă din nou. O să merg la medic să văd ce zice. Sper să vezi întrebarea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.