Necroza aseptica de cap femural dr.cu coxita dr.

31-05-2011
22222
Nu este medic/terapeut
22222
Buna ziua, am 46 de ani si am a vut o durere in soldul drept, am facut fizioterapie cu tratament de neo endusix 14 zile, am schiopatat aproape o luna de zile.Dupa care am fost trimis sa fac un RMN iar rezultatul este:
Examenul RM al coloanei dorso-lombare -sacrate nu evidentiaza modificare de semnal in maduva osoasa vertebrala.
Protruzie discala posterioara supraetajata L4-S1 cu leziuni degenerative discale la acelasi nivele. Fara otatii i ax ale coloanei.
Fara modificari de semnal in cordonul medular.Fara stenoze ale canalului spinal.
Fara colectii perivertebrale. Fara linii de fractura. Fara formatiuni tumorale.
Examenul RM nu evidentiaza modificari de semnal la nivelul maduvei osoase ale capului femural bilateral.
Cap femural si trohanter dr. cu structura neomogena in hiposemnal T1, hipersemnal STIR Zona de 21/30mm la nivelul capului femural dr. fata interna cu corticala subtiata neregulata.
Minima colectie intraarticulara. Fara modificari de semnal la nivelul maduvei acetibulare, bilateral. Fara colectii lichidiene periarticulare.
Fara modificari de semnal la nivelul partilor moi, periarticulare bilateral.
Fara linii de fractura sau formatiuni TU.
CONCLUZIE:
Spondeloza lombo-sacrata L4-S1.
necroza aseptica de cap femural dr. cu coxitadr.
Va rog sa mi spuneti ce imi recomandati in situatia mea precizez ca H=172cm si greutatea=88kg.
Care ar fi traseul din punct de vedere medical in cazul meu?
11 comentarii
0
01-06-2011, ora 00:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Examenul RMN are relevanta doar daca imaginile sunt studiate direct de catre ortoped, in timpul examinarii clinice.
Este posibil ca adevaratul diagnostic sa fie fundamental diferit, prin urmare nu ne putem baza doar pe simpla interpretare a radiologului.
Prin urmare, consultati un ortoped cu experienta. Nu v-as strica deloc sa slabiti vreo 20 kg, astfel incat sa solicitati de doua ori mai putin articulatiile soldului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
03-06-2011, ora 14:01
22222
Nu este medic/terapeut
22222
Am fost la un doctor ortoped, decizia este pentru un foraj 3 gauri in zona capului femural.
V a rog daca puteti sa-mi descrieti un pic acest tip de foral.
Cum este recuperarea dupa acest tip de foraj si cat timp dureaza refacerea.
Va multumesc.
0
03-06-2011, ora 14:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-as ruga sa-l contactati din partea mea pe colegul
http://forum.romedic.ro/user.php?id_user=40996
Va puteti sfatui cu dansul, stie foarte bine cum se gestioneaza afectiunea D-voastra, poate mai exista resurse de tratament pana la operatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
26-08-2012, ora 10:52
cretustefan
Nu este medic/terapeut
cretustefan
buna ziua numele meu e cretu stefan am 26 de ani si de curand am fost diagnosticat cu necroza aseptica cap femural stang, am facut cate tratamente de genul baii cu sulf si etc.acum fac niste injectii miacalcic se numesc si am luat pastile glucosamine.boala are ca si grad de avansare stadiu 3.v-a rog din suflet sa-mi raspunde daca e posibil sa scap fara operatie si daca tratamentul pe care il iau e bun...multumesc
0
27-08-2012, ora 23:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamentul enuntat de catre D-voastra nu influenteaza deloc evolutia necrozei aseptice, prin urmare este inutil.
Nu am inteles insa ce greutate/inaltime aveti si mai ales daca exista o cauza a acestei necroze (de pilda, tratament cortizonic sau intoxicatii, traumatisme, suprasolicitare fizica/sportiva, cauze hematologice etc).
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-08-2012, ora 23:49
cretustefan
Nu este medic/terapeut
cretustefan
buna seara.incep prin a va multumi pentru ca mi-ati raspuns.sunt la stadiul de a afla multe pareri si bineinteles lucrul cel mai grav daca e necesara sau nu operatia.am 26 de ani 1.90 si 93kg, ca si cauza vis-a-vis de diagnosticul pus nu am ceva concret(tarumatisme...etc).continui prin a aduce in discutie o singura problema sufar si de asm bronsic, facand acum vrio 3 ani un tratament cu, cortizon.la iasi mi-a spus de curand ca am boala de aproximativ 1 an si ca e in stadiul 3.e grav???va multumesc din suflet.astept cu nerabdare sa-mi raspundeti.
0
31-08-2012, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum intuiam deja, este vorba despre o necroza post-cortizonica a capului femural. Nu exista un "'stadiu 3"" ci mai multe stadializari, in functie de diverse criterii.
Infinit mai important decat orice tratament (din cele enuntate) este sa reduceti solicitarea soldului, slabind minimum 10 kg si reducand drastic efortul fizic.
Reducerea solicitarii mecanice a soldului va permite sa amanati operatia de protezare timp de zeci de ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-03-2013, ora 17:55
Iulia-Anna
Nu este medic/terapeut
Iulia-Anna
Buna ziua, am 20 de ani, si am o proteza de tip BHR de la 17 ani, am fost diagnosticata cu necroza aseptica de cap femural stang in urma unui tratament prelungit cu cortizon si prednisone.Citeam comentariile dumneavoastra in legatura cu protezele si spuneati la un moment dat ca acestea nu se platesc, eu am platit proteza respectiva cand am fost operata, suma fiind de cateva mii de euro, iar casa de asigurari nu deconteaza astfel de proteze, sau daca o fac suma e neinsemnata.Peste 25 de ani proteza trebuie inlocuita, exista sansa ca aceasta proteza sa poata fi procurata la un pret minim, sau vreo posibilitate sa nu o platesc tot din bugetul personal?dat fiind ca imi platesc anual asigurarea medicala...
0
29-03-2013, ora 15:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra nu ati fost informat(a) inainte de operatie ca puteti beneficia de gratuitatea totala a protezei, prin urmare ati fost pus sa o platiti.
Protezele sunt decontate prin Programul National de Endoprotezare, care nu tine de Casa de Asigurari ci direct de Ministerul Sanatatii, ca si programele de oncologie, diabet etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-12-2014, ora 23:01
VLAD MIRCEA
Nu este medic/terapeut
VLAD MIRCEA
Buna seara
Am 29 de ani, am fost diagnosticat cu NACF std III/IV sold stg respectiv std IV sold drept cu fractura subcondrala sold drt. In antecedente am urmat tratament cu Medrol cura scurta de 3 saptamani in cursul anului trecut pt pareza faciala afrigore, inaltime 1, 85, greutate 105kg, nu am suferit de nici un traumatism local, in stadiul in care sunt acum am inteles in urma conultatilor ortopedice ca trebuie sa slabesc, efort fizic limitat( ortostatism) inot si bicicleta. Va rog daca puteti sa ma indrumati cum as putea sa aman protezarea de sold si daca puteti sa imi recomandati un ortoped specializat pe chirurgia soldului atat in tara cat si in strainatate. Va multumesc
0
23-12-2014, ora 23:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul recomandat este cel optim: trebuie sa slabiti cel putin 25 kg si sa reduceti drastic efortul fizic. Numai astfel puteti amana protezarea soldului.
La greutatea actuala este total contra-indicata protezarea soldului sau orice alta interventie chirugicala.
Prin urmare, nici un chirurg nu va poate ajuta pana nu slabiti corespunzator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •