Nastere

25-08-2011
Ioana Vlase
Nu este medic/terapeut
Ioana Vlase
Buna ziua.Sunt insarcinata in 39 de saptamani.La 35 de saptamani am mers la control, iar doamna doctor mi-a spus sa ma pregatesc ca mai mult de 2 saptamani nu va mai sta bebelusul, deoarece este deja maricel, lichid nu prea mai aveam de pe atunci, iar placenta in unele parti era deja de gradul 3.Au trecut cele 2 saptamani si nu s-a intamplat nimic.La 38 de saptamani am mers la control, dar la alt doctor.Acest domn doctor spunandu-mi acelasi lucru ca si doamna doctor si ca nu va mai dura o saptamana.A trecut si acea saptamana si ma aflu in 39 de saptamani, stiu ca sarcina tine pana la 40-42 de saptamani, dar ma ingrijoreaza faptul ca dansii mi-au spus ca nu prea mai este lichid, iar capul bebelusului este mai mare cu o saptamana decar femurul dupa calculele lor, capul avand acum 40 de saptamani.Nu am avut probleme cu sarcina, totul a decurs extraordinar de bine, mi-am facut toate analizele, darrrr.ma tem sa nu se intample ceva.La revedere!
4 comentarii
0
25-08-2011, ora 19:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pana la 35 de saptamani nu ai facut ecografie ? daca placenta la 35 de saptamani era de gradul 3 in anumite portiuni parerea mea este ca trebuia sa se ia in calcul posibilitatea unei cezariene daca in urmatoarele saptamani nu se intampla nimic.Nu-ti fa griji si vorbeste cu medicul ginecolog care ti-a fost mai aproape pe perioada sarcinii..
0
25-08-2011, ora 20:28
Ioana Vlase
Nu este medic/terapeut
Ioana Vlase
Buna seara.Am facut lunar ecografii, toate analizele care trebuiau facute in timpul sarcinii le-am facut.Cum spuneam, nu am avut probleme cu sarcina absolut deloc, totul a decurs ca la carte.Dar am intrat putin in panica in momentul in care doamna doctor mi-a spus ca voi naste peste 2 saptamani si au mai trecut inca 2 si tot nu am nascut stiind ca lichid nu prea mai este si placenta de gradul 3 in unele parti de atunci.Cezariana mi s-a spus ca nu este nevoie sa fac si eu vreau sa nasc pe cale natuala, numai daca domane fereste vor fi probleme.Va multumesc ca mi-ati raspuns la mesaj, m-am mai linistit.Va doresc o seara cat mai placuta.
0
25-08-2011, ora 23:41
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Nu fiti ingrijorata. Totul o sa fie bine. Bebelusul se va naste cand trebuie sa se nasca. Si mie mi-a spus medicul ca voi naste in 31 august si am nascut in 12.. Numai Dumnezeu stie cand se va intampla minunea. Stati linistita, nu aveti voie sa va suparati. Mai luati legatura cu medicul, poate va mai cheama la un control. Multa sanatate, nastere usoara, sa fiti sanatosi! Astept vesti bune!
0
26-08-2011, ora 00:34
Ioana Vlase
Nu este medic/terapeut
Ioana Vlase
Multumesc foarte mult pentru incurajari.Asa este nimeni nu stie cand va veni mometul mult asteptat, dar cand auzi si vezi atatea cazuri iti pui un semn de intrebare si ca orice viitoare mamica ma gandesc numai la bebelusul meu sa nu pateasca ceva.Cu siguranta voi reveni si cu ajutorul lui Dumnezeu cu vesti bune.Va multumesc inca odata, multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne și simptome care necesită un consult ginecologic
  •